Hamilelik Reflüsü Nedir?

0
1620
hamilelik reflüsü

Bir kadının en komplike dönemlerinden biri olan hamilelikte, hamilelik reflüsü ilklere, unutulmaz anlara ve bazı sorunlara ev sahipliği yapar. Özellikle de mide bulantısı, ağrısı ve yanması bu dönemi daha zor hale getirerek anne adayını yorar. Her ne kadar mide yanması halk arasında bebeğin saçının uzun olması olarak yorumlansa da sebep reflüden başkası değildir.

hamilelik reflüsü
Görsel: hamilelik reflüsü

Hamilelik reflüsü neden olur?

Reflüye sebep olan ana neden; yemek borusuyla mide arasında yer alan kapakçık basıncının azalmasıdır. Dolayısıyla mide kapakçığının işlevini yerine getiremediği durumlarda, yenilen yemeğin yemek borusuna geri kaçmasını engellenemeyeceğinden reflü oluşması kaçınılmaz olacaktır. Kadın üreme hormonları olan progesteron ve östrojen hormonu, mide kapakçığının basıncını düşürücü etkiye sahiptir.

Özellikle hamilelik döneminde yaşanan hormonal değişiklikler ve artan progesteron hormonu, hamilelikte reflü görülme nedenlerinin başında gelmektedir. Hamileliğin ileri dönemlerinde ise rahmin büyümesi ile karın içi basıncının artması ve bunun mideye baskı uygulaması da reflü yakınmalarını artırır. Hamilelik öncesinde görülmeyen fakat hamilelikle birlikte görülmeye başlayan reflü, çoğu zaman gebeliğin sonuçlanmasıyla kendiliğinden ortadan kalkmaktadır.

Gebelik döneminde yaşanan sağlık sorunlarının başında mide ile ilgili problemler geliyor. En sık rastlanılan mide problemi ise hamileliğin başlarında veya ilerleyen dönemlerinde görülen reflüdür. Reflü; asidik mide içeriğinin herhangi bir zorlama olmaksızın yemek borusuna geri kaçması durumudur. Genel olarak hamileliğin bir belirtisi olarak yorumlanan reflü çoğu zaman tüm gebelerde görülebilir. Normal şartlarda yediğimiz gıdalar ağızda parçalara ayrılarak yemek borusu aracılığıyla mideye ulaşır. Ancak reflünün geliştiği durumlarda yemeğin yemek borusuna geri kaçmasını engelleyen mide kapağı işlevini kaybeder.

Hamilelik döneminde ise reflünün oluşması hem anne adayının daha önce bu şikayetleri yaşamasına bağlı olarak yaşanabilir hem de hormonal değişimler bu durumu tetikleyebilir. Şöyle ki, kadın üreme hormonları olan progesteron ve östrojen, mide kapakçığının işlevinin azalmasına neden olabilir. Ayrıca hamilelik ilerledikçe karın içindeki basınç da artar ve mide de bu basınçtan etkilenerek şikayetlerin daha fazla ortaya çıkmasına yol açar.

hamilelik reflüsü
Görsel: hamilelik reflüsü

Ağza acı su geliyorsa dikkat! 

Reflünün en tipik belirtisi ağza çıkan acı sudur. Genellikle hamileliğin ilk şikayetlerinden biri olan ağızdan acı su gelmeye midede ekşime ve göğüste yanma da eşlik ediyorsa reflüden şüphelenilebilir. Hamilelikle birlikte ortaya çıkan bir diğer tipik özelliği ise hamilelik sonrasında kendiliğinden ortadan kalkmasıdır. Eğer anne adayında hamilelikten önce bu şikayetler yoksa ek tedaviye gerek duymadan geçer.

Hamilelik reflüsünün belirtileri nelerdir? 

Mide ekşimesi,
Boğazda yanma,
Ağız kokusu,
Geçmeyen öksürük,
Yutma güçlüğü,
Boğazda takılma.

Hamilelik reflüsü & beslenme ilişkisi 

Bir mide problemi olan reflü hamilelik döneminin en can sıkıcı problemlerinden biridir ve beslenmenin çok önemli olduğu hamilelik sürecinde sıklıkla rastlanır. Beslenme ile doğrudan bağlantısı olan hamilelik reflüsünün şikayetlerini azaltmak yine tüketilen besinlerle mümkündür.

Örneğin reflü şikayeti yaşayan hamileler bu besinlerden uzak durmalı;
Limon,
Portakal,
Greyfurt,
Sirke,
Alkol,
Dondurma,
Baharat,
Domates,
Çikolata,
Soğan.

Tüketilmesi gereken besinlere ek olarak yeme düzeni de çok önemlidir. Yemek araları çok uzun olmamalı, az az, sık sık yenmelidir. Bol bol su tüketilmeli ve yatmadan en az 3 saat önce hiçbir şey yenmemelidir.

Hamilelik reflüsü nasıl tedavi edilir? 

Reflünün yarattığı şikayetleri azaltmanın ve ortadan kaldırmanın öncelikli koşulu yaşam stilinde yapılacak değişikliklerden geçer. Yukarıda da bahsedildiği gibi beslenme ve yeme stili önemli bir rol oynar. Bunun yanı sıra sigara kesinlikle bırakılmalı, asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Bol bol sıvı alınmalı, tüketilen kafein miktarı azaltılmalıdır. Yaşam değişikliğinin yanı sıra mide içindeki baskıyı azaltmak ve asidi dengelemek için antiasit ilaçlar kullanılabilir. Doktor kontrolünde alınması gereken bu ilaçların bebeğe herhangi bir zarar yoktur.

hamilelik reflüsü
Görsel: hamilelik reflüsü

Asit reflü (gerd) semptomları

Asit reflü göğsünüzde rahatsız edici bir yanma hissine neden olabilir ve bu da boynunuza doğru yayılabilir. Bu his genellikle mide ekşimesi olarak bilinir. Asit reflünüz varsa, ağzınızın arka tarafında ekşi veya acı bir tat gelişebilir. Ayrıca midenizdeki yiyecek veya sıvıyı ağzınıza geri getirmenize de neden olabilir. Bazı durumlarda GERD, yutma güçlüğüne neden olabilir. Bazen kronik öksürük veya astım gibi solunum sorunlarına yol açabilir.

Gerd nedenleri

Alt özofagus sfinkteri (LES) yemek borunuzun ucundaki dairesel bir kas bandıdır. Düzgün çalıştığı zaman, yutkunduğunuzda gevşer ve açılır. Daha sonra sıkılaşır ve tekrar kapanır. Asit reflü, LES’iniz düzgün şekilde sıkılmadığında veya kapanmadığında meydana gelir. Bu, midenizdeki sindirim sıvılarının ve diğer içeriklerin yemek borunuza yükselmesine izin verir.

Sağlıklı günler dileriz 😊