Hamilelikte Ani Terleme

0
1601
hamilelikte-ani-terleme

Kadınların hamilelik süreci ilerledikçe pek çok sorula karşılaşmaya başlarlar. Hamilelikte ani terleme, mide bulantıları, halsizlik, uykusuzluk gibi sorunlarla karşı karşıya kalan hamile kadınlar, bebeklerini kucaklarına alabilmek için büyük bir heyecan ile gün sayarlar.

Hamile kadınların bebekleri geliştikçe vücutlarında daha fazla belirtiler oluşmaya başlar. Değişen hormonlar ve kan hacminde görülen artış sebebiyle oluşan bu değişimler arasında en çok rahatsız edici olanı kesinlikle hamilelikte ani terlemeler olmaktadır. Huzurlu bir gece uykusu çekebilmek için yatılan yataktan terleyerek uyanan hamile kadınlar, bu durumdan oldukça rahatsızlık duymaktadır.

Hamilelikte Ani Terlemeler Ne Zaman Başlar ve Devam Eder?

Hamilelik sürecinin başladığı ilk zamanlardan itibaren ani terleme sorunları da başlamaktadır. İlk trimester adı verilen süreçte, yani hamileliğin ilk 13 haftasında, ateş basmaları ve ani terlemeler başlar. Bu yanma hissi ve ani terlemeler hamilelik boyunca sürebilir. Hatta doğum sonrasında bile ani terleme sorunu yaşamak oldukça mümkündür.

Hamilelikte ani terlemeler
Görsel 1: Hamilelikte ani terlemeler

Hamilelikte Ani Terlemelere Sebep Olan Durumlar Nelerdir?

Saymakla bitirilemeyecek pek çok durum, hamilelik sürecinde ani terleme problemine neden olabilir. Hamile kadınlar, karınlarda kocaman bir soba varmışta vücutlarını ısıtıyormuş, hatta yakıyormuş gibi hissedebilir. Hamilelik sürecinde ani terleme problemini etkileyen başlıca durumlar aşağıdaki gibi başlıklara ayrılmıştır:

1. Hormonlar

Hamile kadınların yaşadığı her ruhsal ve fiziksel değişimlerin başında hormonlar yer almaktadır. Vücut, hamile kişi ve bebek için belli başlı değişimlerden geçerken, hormonlar bu değişimlere yardımcı olmaktadır. Progesteron hormonu (menstrüasyon döngü ve hamilelik gibi durumlarda etken olan hormon) ve östrojen hormonu (kadınlık hormonu) gibi hormonların değişime uğraması sonucu vücut sıcaklıklarında düzensizlikler olabilir. Bu düzensizlikler sonucu hamile kadınların vücutlarında ani terlemeler ya da terleme nöbetleri ortaya çıkmaktadır.

2. Tiroit Değişiklikleri

Tiroit, vücudun dengesini sağlayan en önemli hormondur. Hipertiroit problemi yaşayan kişilerde ani terlemeler ve ateş basmaları oldukça sık bir şekilde görülmektedir. Hipertiroit, tiroitte yaşanan dengesizliklerden ötürü ortaya çıkan bir problemdir. Kalp atışını hızlandırıp, vücutta aşırı ısınmaya sebep olan tiroit hormonu, düzenli olarak takibi yapılması gereken hormonlardan biridir.

3. Kan Miktarında Artış

Hamilelik sürecinde vücuttaki kan miktarı artmaktadır. Özellikle 3. aydan sonra kan miktarındaki bu artış %60’a kadar çıkabilir. Vücudun fazla oksijene ihtiyaç duyması, organların gerekli ihtiyaçlarının karşılanması ve damarların genişlemesi sonucunda kan artışı gözlemlenmektedir. Hamile kadınların vücutlarında kan artışı olurken ateş gibi yanmalar da hissedebilirler. Bu değişiklikler ani gece terlemelerine yol açan bir durumdur.

Hamilelikte ani terlemeler vücut düzenlemelerine göre değişir
Görsel 2: Hamilelikte ani terlemeler vücut düzenlemelerine bağlı olarak meydana gelir

4. Kan Şekerinde Görülen Oynamalar

Hamile kadınların bebekleri için harekete geçen ve rol oynayan durumlardan biri de kan şekeridir. Bebeğin sağlıklı gelişip, büyümesi için alınan her besinin iletilmesi görevi kan şekerinin görevidir. Besinleri daha iyi iletebilmek için hep daha hızlı çalışan kan şekeri, fazladan çalışarak vücutta terleme problemine yol açmaktadır. Düşük kan şekeri sorunu genel olarak gece ani terlemelere neden olmaktadır.

5. Beslenme Alışkanları ve Kilo Artışı

Hamile kadınlar, içlerinde birer parça taşıyor. Heyecan ile kavuşmayı bekledikleri bebekleri aylar geçtikte büyümeye devam ediyor. Hem kendi vücutlarının ağırlıklarını hem de bebeklerin ağırlıklarını taşırken, ani terleme sorunu ile karşılaşabilirler. Eğer hamile bir kadın iştah açıklığı durumu yaşıyorsa, aldığı besinler oldukça dikkat etmemeliler. Her anne bebeği için oldukça iyi beslenmek istemektedir. Beslenme alışkanlığı, vücuda ekstra yağ vermeyecek şekilde yapılırsa, ani terlemelerin önüne geçilebilir. Çok baharatlı ürünler ile beslenmek ve oldukça sık kafein tüketmekte hamilelikte terlemeye yol açan durumlar arasında yer almaktadır.

6. Enfeksiyona Yol Açan Durumlar

Vücutta yaşanan değişimler dışında sağlık problemleri de hamilelik sürecinde ani terlemelere yol açabilir. Hamile kadınlar, normal kişilere göre daha hassastır, bu sebeple enfeksiyon problemlerini de daha sık yaşayabilirler. İdrar yolu enfeksiyonları, grip, hepatit gibi pek çok rahatsızlıktan dolayı ani terleme sorunları da ortaya çıkmaktadır.

7. Stres ve Kaygı Durum Bozuklukları

Hamilelik sürecinde çok fazla sinirlilik hali, kaygı bozukluğu, duygu değişiklikleri gibi pek çok vücut ısısında değişimlere yol açmaktadır. Bu tarz durumlarda hamile kadınların sakin kalması hem kendileri için hem de bebekleri için oldukça önemlidir. Hamilelikte stres ve kaygı bozuklukları için buradaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

Hamilelikte Stres
Görsel: Hamilelikte Stres

Hamilelikte Ani Terlemeler ile Nasıl Başa Çıkılır?

Hamilelikte ani terlemelerin en sık görüldüğü zamanlar genel olarak gece vakitleridir. Bu durum hamile kadınlar için oldukça rahatsız edicidir. Bu durumla başa çıkabilmek için birkaç tüyo aşağıya bırakılmıştır:

  • Tene yapışmayan, ince pijamalar tercih edilmelidir.
  • Çarşaflar ince ve pamuklu olmalıdır.
  • Kalın yorgan ve battaniyeler tercih edilmemelidir, bunların yerine hafif ve hava alan yorganlar tercih edilmelidir.
  • Yatılan yere pamuklu havlular serilerek terlemelerin önüne geçilebilir.
  • Yatılan oda sık sık havalandırılmalıdır.
  • Vücut susuz bırakılmamalıdır.
  • Gereğinden fazla kilo alınmamalıdır.
  • Kıyafetler iyi seçilmelidir.
  • Ferahlamak için duş alınmalıdır.
  • Alınan her besine dikkat edilmelidir.

Hamilelik sürecinde ani terlemeler oldukça normaldir, önemli olan bu durum ile nasıl başa çıkacağını bilmektir. annelikyolunda.com ekibi olarak sizin için bulunduğumuz tavsiyeleri göz önünde bulundurabilir ve yardım alabilirsiniz. Bütün anne adaylarının bir an önce bebeklerine kavuşmaları temennimizle!