Hamilelikte Bebeğin Kalp Atışı Ne Zaman Duyulur?

0
1590

Hamilelik haberlerinin başladığı ilk andan itibaren bu süreç anne-babalar için çok heyecan vericidir. Hamileliği planlamanın en mutlu dönemi, bebeğin kalp atışını duyduğunuz ilk andır. Pek çok anne-baba hamilelikte bebeğin kalp atışlarını ne zaman duyabileceğini merak ederler. Anne adayları bebeğin kalp atışını duymaktan çok mutlu olurlar. Peki hamilelikte bebeğin kalp atışı ne zaman duyulabilir?

Sağlıklı bir bebek sahibi olmak, birçok mutlu çiftin dört gözle beklediği anlardan biridir. Gebeliğin gerçekleştiği andan itibaren ise anne adayını 9 ay 10 günlük zorlu fakat zorlu olduğu kadar da heyecanlı bir süreç bekler. Ebeveynler için hamilelik bir heyecan, şikayet ve umut dönemidir.

Özellikle ilk hamilelikte her şey çok anlamlı ve çok özeldir. Hamilelik testi pozitif olduğu andan itibaren bebeğin ilk kez fetal keseyi oluşturduğunu görmek ve bebeğin kalp atışını rahimde duymak bambaşka bir heyecandır. Bu süreci doğum anı ve doğum sonrası unutulmaz anların yaşandığı an takip eder.

Bunlar olurken anne adayı birazda endişelidir, yani bebeğin gelişimi ve sağlığı konusunda çok meraklıdır. Merakın yanı sıra bu sorun kaygıya da neden olabilir. Çünkü bebeğin kalp atışını duymak, büyük ölçüde sağlıklı olduğunu gösterir. Hamile anne bu sesi duyduğunda rahat bir nefes alır.

hamilelikte bebeğin kalp atışı
Görsel: hamilelikte bebeğin kalp atışı

Hamilelikte bebeğin kalp atışı kaçıncı haftada duyulur?

Hamilelik sırasında anneye genellikle doğru ve sağlıklı beslenme konusunda bazı tavsiyeler verilir. Yeterli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra hamilelikte stresten uzak durmak, düzenli doktor kontrolleri yaptırmak ve doktorun talimatlarına uymak da önemlidir. Doktorun bebeğin gelişim sürecini ve anne adayının sağlığını kontrol etme rehberliğini dikkate almak önemli bir konudur.

Hamilelik sırasında yapılan bu tetkiklerden belki de en heyecan verici olanı, hamilelikte bebeğin kalp atışının ilk kez duyulduğu andır. Hamilelikte bebeğin kalp atışını duymak çok arzulanan ve heyecan veren bir andır. “Hamilelikte bebeğin kalp atışı ne zaman duyulmaya başlar?” Bu sorunun cevabı değişken olabilir.

Yani 5 haftalık bir bebeğin kalp atışı bazı hamile kadınların ultrason muayenesinde duyulsa da bu olay genellikle altıncı haftanın sonunda ortaya çıkar. Bu nedenle hamilelik sırasında ilk önce kalp atışını duymazsanız, bu farklılıklar olabileceğini unutmayınız, doktorunuzun tavsiyelerini ve yönlendirmelerini dinlemeli, paniğe kapılmamalısınız.

hamilelikte bebeğin kalp atışının dinlenmesi
Görsel: hamilelikte bebeğin kalp atışının dinlenmesi

Hamilelikte bebeğin kalp atışı nasıl dinlenir?

Rutin gebelik kontrolü sırasında Doppler ultrason yapıldığından bebeğin kalp atışı rahimde duyulur. Bebeğin kalp atışı genellikle 6. haftadan itibaren duyulabilir, ancak kalp atışını net olarak duymak 10 ila 12 hafta sürebilir. Bebeğin ilk kalp atışını duyduktan sonra kalp atışı düzenli olarak izlenmelidir. “Bebeğin kalp atışını hangi hafta duydunuz?” Cevabını hızlı bir şekilde bulmak isteyen anne adayları, merakını gidermek için hamileliğin beşinci haftasından itibaren transvajinal ultrasonu kullanabilirler.

Bu yöntem esas olarak hamilelik sırasında tehlikeli süreçlerden geçen anne adayları için uygundur. Transvajinal ultrason muayenesinde doktor, vajinaya çubuk şeklinde bir alet sokarak muayeneyi gerçekleştirir. Çubuk ses dalgaları yayarak bebeğin kalp atışının duyulmasına neden olur. Hamilelik sırasında bebeğin kalp yapısı ve kalp ritmi düzenli olarak değerlendirilmelidir. Değerlendirmenin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için hamileliğin 20. haftasına kadar beklemelisiniz. 20. haftadan başlayarak bebeğin kalp kapakçıklarında yapısal veya ritmik sorunlar olup olmadığını doktorunuz belirleyecektir.

hamilelikte bebeğin kalp atışına ultrason ile bakmak
Görsel: hamilelikte bebeğin kalp atışına ultrason ile bakmak

Hamilelikte bebeğin kalp atış hızının duyulmaması ne anlama gelir?

Annenin aklındaki sorulardan biri de “bebeğin kalbi ne zaman şekillenecek?” sorusudur. 4. haftadan itibaren anne karnındaki bebek kalbi oluşmaya başlar. Ultrason muayenesi sırasında annenin son adet kanamasından 5 hafta sonra bebek fetal kese içerisinde izlenmelidir.

Normal süreçte anne adayının düzensiz adet görmesi farklı yumurtlama modellerine yol açar. Bu nedenlere ek olarak anne adayı son adet dönemini hatırlamıyorsa 7 haftalık hamilelik kalp atışını duyamayabilir. Bu durumda 1-2 hafta içerisinde süreç yakından izlenmelidir. Doktor bebeğin kalp atışını duyamazsa, anne adayının hemen endişelenmemesi önemlidir.

Daha önce de belirtildiği gibi, hamileliğin ilk birkaç haftasında kalp atışını duymayı bekleyebilirsiniz ve anne adayları arasında bu durum farklı olabilir. Öte yandan, bebeğin kalp ritmini duymanın bazı özel yolları vardır. Hamilelik sırasında sorunlarla karşılaşırsanız bu sorunları tespit etmek için özel ultrason yöntemleri kullanılabilir. Bu durumda anne adaylarının ve eşlerinin sakin kalmaları ve doktorun tanı ve rehberliğini dinlemeleri çok önemlidir. Sağlıklı günler dileriz ?