Hamilelikte Bırakılması Gereken Alışkanlıklar

0
1562
Hamilelikte Bırakılması Gereken Alışkanlıklar
Hamilelikte Bırakılması Gereken Alışkanlıklar

Her kadının hayali olan anne olmak, kimilerinin en büyük mutluluğu olurken kimilerinin sıradan bir karşılaması olabilir. Hamilelikte ise dikkat etmek ve bebeği en sağlıklı şekilde yetiştirmek olması gereken bir durumdur. Anneler içgüdüsel olarak çocuklarına çok iyi bakmak isteseler bile kötü alışkanlıkları bırakmakta istemezler. O halde hamilelikte bırakılması gereken alışkanlıklar nelerdir?

Alkol

Alkol kesinlikle hamilelikte bırakılması gereken alışkanlıklar listesinde bir numaradır. Bebeğin kimyasını ve vücut dengesini bozacağı gibi anne sağlığını da etkiler. Karaciğer üzerinde bebek ile beraber büyük tahribatlara yol açabilecek olan alkol içeren besinler bebeğinizin sağlığı için bırakılmalıdır.

Hamilelikte Zararlı Alışkanlıklar
Hamilelikte Zararlı Alışkanlıklar

Yemek Öğünü

Eğer ilk bebek sevinci yaşıyorsanız muhtemelen kapıldığınız büyük bir yanlış görüş vardır. Bebeğin sizin gibi yediğiniz yemekler ile besleneceğini düşünmek biraz yanlış olabilir. Doğumdan sonra fazla kilolara yol açabilen çok öğün yemek bebek sağlığını da etkileyebilir.

Az Su İçmek

Anne adaylarının yaptığı en büyük yanlışlardan birisidir. Hamilelikte bırakılması gereken alışkanlıklar olarak az su içmek sizin ve bebeğinizin pH dengesinde bozulmalara neden olur ayrıca böbrek hastalıklarına da yol açar.

Zararlı Alışkanlıklar ve Hamilelik
Zararlı Alışkanlıklar ve Hamilelik

Kafein Tüketimi

Kafein tüketmek yine hamilelikte bırakılması gereken alışkanlıklar olarak zaruri bir maddedir. Çok kahve içmek veya kafein içerikli kola gibi asitli besinler tüketmek çarpıntı ve uykusuzluk gibi sorunlara neden olur. Bu sebeple kafein tüketimini en azına indirgeyerek hamilelikte hafta da sadece bir fincan kahve tüketmek önerilir.

Yatak Seçimi

Gebelikte göbekten dolayı pek çok kadın sırt üstü yatma zorluğu çeker. Özellikle sert yapıda ki bir yatakta uyumaya çalışmak adeta işkenceye dönüşebilir. Yumuşak ve içine yattığınız zaman gömülüp bulutlar da uyurmuşçasına hissetmek konforunuzu arttırır ve gece boyu kaliteli uyku çekmenizi sağlar.

Ayakta Fazla Kalmak ve Ağır İşler

Kadınların mecburen yapmak zorunda kaldıkları ev işleri bu süreçte büyük bir zarara dönüşüyor. Hamilelikte bırakılması gereken alışkanlıklar olarak sayılabilecek bir sebep olan ayakta fazla durmak ve ağır işler yapmak, bebeklerin doğumdan sonra fiziksel sorunlar ile uğraşmalarına neden olur. Genel olarak bilinen bir yargı olan hamilelikte ağır kaldırmanın düşüğe sebep olabileceği gerçeği, örneğin ağır bir koltuğun yerini değiştirmek ve su bidonu taşımak gibi basit eşyalar da sizin ve bebeğinizin sağlığına olumsuz etki yaratır.

Abur Cubur Yemek

Az yemek ve dengeli beslenmek sadece hamilelik için değil normal yaşantı için de gerekli olan bir kuraldır. Hamilelikte ki özel nüansı ise bebeğin fazla yağlı rafine şekerli ve ısıl işlem görmüş yiyeceklerden ne kadar etkileneceğidir. Sonuç itibarı ile yedikleriniz bebeklere direkt olarak ulaşmasa bile kana karışarak dolaylı yoldan beslenmelerine etki edecektir. Abur cubur gibi ısıl işlem görmüş yiyecekler en azından hamilelik döneminde uzak durulması gereken besinlerdir.

Hamilelikte Zararlı Alışkanlıklar
Hamilelikte Zararlı Alışkanlıklar

Kıyafet Seçimi

Hamilelik döneminde göbeğiniz fazla büyük ise kıyafetler sizi rahatsız edecek ve içinde dilediğiniz gibi nefes alışverişi yapamayacaksınız. Kadınların doğasında var olan süslenme duygusu bu dönemde de kendini gösterip dar ve sıkı kıyafetlerin seçimine zorlayabilir. Yüksek topuklu giymek, vücudu saran elbiseler, beli daraltan kemerler, dar pantolonlar gibi kıyafet modelleri sizi ve bebeğinizin hareket alanını zorlayabilir. Bu nedenle kıyafet seçimine oldukça dikkat ederek bol ve geniş kıyafetler, ortopedik özel ayakkabılar giymeye özen göstermelisiniz.

Sigara ve Bitki Çayları

Bir tiryakilik olan sigara, hamile kadınların %20 oranında önemli bir kesiminin vazgeçemediği bir alışkanlıktır. Bu dönem de sigarayı bırakmak mümkün ise sonrasında da bebeğin sütüne nikotin karışmaması için tamamen bırakılması dikkat çekici bir husustur. Diğer konu ise bitki çaylarının tansiyon ve kan basıncını arttığı gerçeğidir.

Kilo vermek amaçlı ya da sağlıklı gelebileceği düşüncesi ile bitki çayını aşırıya kaçırmak size zarar verebilir. Eğer hamile iseniz ya da bebek düşünceniz var ise bu kurallara uyarak onun hayatını ve yaşam kalitenizi güzelleştirebilirsiniz. Bebeğiniz ile beraber sağlıklı ve mutlu günler dileği ile.