Hamilelikte Çatlak Oluşumu Nasıl Engellenir?

0
1803
Hamilelikte Çatlak Oluşumu Nasıl Engellenir?
Hamilelikte Çatlak Oluşumu Nasıl Engellenir?

Hamilelik döneminin endişeli kısımlarından biri, hamilelik çatlaklarıdır. Heyecanlı ve keyifli bekleyiş, aniden gördüğünüz çatlaklarla alt üst olabilir. Karın bölgesinin genişlemesiyle beliren ince çatlaklar bir anda kabusunuz olmasın! Bu dönemde alacağınız birkaç minik önlem sayesinde hamileliğinizi çatlaksız atlatmak mümkün! Hamilelik çatlak kremleri, çatlak kremlerinin içeriklerini ve bunların işe yarayıp, yaramadığını araştırdığınızı tahmin edebiliyoruz. Annelik Yolunda ekibi olarak, hamilelik döneminde kullanılan çatlak kremlerini ve çatlak oluşumunu nasıl engelleyeceğini adım adım anlatıyoruz.

Hamilelikte Çatlak Oluşumu Nasıl Engellenir?
Görsel 1: Hamilelik döneminin endişeli kısımlarından biri, hamilelik çatlaklarıdır.

Hamilelikte Çatlaklar Neden Oluşur?

Hamilelikte karın çatlağı nedenlerinin başında kilo alımı, hormonsal değişimler ve hızlı vücut değişimi geliyor.  Hamilelikte çatlak, cilt gerilmesinden kaynaklanıyor. Özellikle hamileliğin son 3 ayında gerilen karın derisinde beyaz çizgiler ile çatlaklar belirginleşir.

Adım adım büyüyen karnınız hormonların etkisiyle nemsiz kalarak, çatlak oluşumuna zemin hazırlıyor. Gerilen deride oluşan çatlaklar, bebeğin büyümesi ile daha da belirgin bir hale gelebiliyor. Cildinizin elastikiyetini sağlayan liflerin incelmesiyle birlikte hamilelikte karın, bel, kol, bacak veya göğüs bölgelerinde çatlaklar oluşabilir.

Görsel 2: Hamilelikte karın çatlağı nedenlerinin başında kilo alımı, hormonsal değişimler ve hızlı vücut değişimi geliyor. 

Hamilelikte Kaçıncı Haftada Karın Çatlağı Olur?

En çok merak edilen konulardan biri de “Hamilelik çatlakları ne zaman oluşur?” sorusudur. Hamilelik çatlaklarının zamanı kişiden kişiye değişebiliyor. Bazı kadınlarda hamileliğin ilk üç ayında çatlaklar görülmeye başlansa da, bazılarında son aylarda ortaya çıkabiliyor. Hatta doğum sonrası çatlak oluşan kadınlar bile var! Yani hamilelik döneminde kullanacağınız çatlak kremlerinin doğum sonrası da devam ettirmenizi öneriyoruz.

Hamilelikte Çatlak Belirtileri Nelerdir?

Karın bölgesinin gerilmesi ile birlikte karında kaşıntı ve dökülme meydana gelebilir. Sonrasında pembe, mor renklerdeki çatlaklar zamanla beyaza döner ve kalıcı hale gelir. Beyaz çatlaklarına erken dönemde bakım ve çatlak kremi uygulayarak görünürlüğünü en aza indirebilirsiniz. Çatlakların kesin tedavisi olmamakla birlikte çatlak için lazer ve çatlak için vücut bakımları olumlu sonuçlar verebiliyor, fakat en garanti çözüm çatlaklar başlamadan önce önlem almak!

Görsel 3: Karın bölgesinin gerilmesi ile birlikte karında kaşıntı ve dökülme meydana gelebilir.

Hamilelik Çatlakları Nasıl Önlenir?

Evet, gebelikteki çatlaklar önlenebilir. Sadece çatlak önleyici kremleri kullanmak yetmez. Bunun yanında bol su tüketmek, hamilelikte sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak da çatlak oluşumunu engelleyen faktörlerdir.

  • Cilt NemlendirmeHamilelik döneminin en başından itibaren yoğun nem veren hamilelikte çatlan önleyen kremler kullanmalısınız.
  • Ölçülü Kilo Alma: Hamilelik döneminde fazla kilo almak karın çatlağı nedenlerinden biridir. Kontrollü kilo alımıyla çatlak oluşumunu en azda tutabilirsiniz.
  • Dengeli Beslenme: Hamilelik boyunca dengeli ve sağlıklı beslenme cilt sağlığınız için çok önemli! Aşırı kilo almak ve fast food tüketmek çatlak sebeplerinden biri olarak görülüyor.
  • Bol Su Tüketimi: Hamileliğin rahat geçmesi ve olabildiğince az çatlak oluşması için bol su tüketmelisiniz. Minumum çatlak için günde en az 2 litre su içmelisiniz.
  • Egzersiz ve Esneme Hareketleri: Karın derisinin esnemesi ve daha fit görünmesi için hamilelik pilatesi ya da yogası yapabilirsiniz.
  • Kan Dolaşımını Hızlandırma: Çatlak oluşumunu engellemek ve karın derisini nemlendirmek için kan dolaşımınızı hızlandırın. Hamilelik masajı veya hafif tempolu yürüyüş yeterli olacaktır.

Hamilelikte Çatlak Kremi ve Yağlar

Hamilelik döneminin 20. haftasından itibaren çatlak oluşumu açısından riskli bir döneme girersiniz. Bu dönemde karın bölgesine temiz içerikli, yoğun nemlendirme etkisi olan ve hızlı emilen nemlendiricileri kullanmalısınız. Hamilelikte çatlaklara iyi gelen yağlar kullanarak karın çatlağına bakım yapabilir ve belirginleşmesini önleyebilirsiniz.

Görsel 4: Hamilelik döneminin 20. haftasından itibaren çatlak oluşumu açısından riskli bir döneme girersiniz.

Duş alırken cildini kurutacak sıcak su uygulamasından uzak durmalısınız. Mutlaka duş sonrası vücudunu nemlendirmeli ve dairesel hareketlerle nemlendiricini uygulamalısınız. 

Annelik Yolunda ekibi olarak, cildinize dikkat etmenizi temenni eder, sağlıklı günler dileriz!

Kaynaklar:

  1. https://www.healthline.com/health/how-to-prevent-stretch-marks
  2. https://www.verywellfamily.com/how-to-prevent-or-reduce-stretch-marks-in-pregnancy-5186839
  3. https://www.sog.com.sg/blog/heres-how-to-prevent-stretch-marks-during-pregnancy/

Görsel Kaynak: https://nlimedspa.com/blog/stretch-marks/how-to-get-rid-of-pregnancy-stretch-marks/