Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

0
1422
Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kadınlar için hassas bir dönem olan hamilelik, özel bir bakımı da beraberinde getiriyor. Bu dönemde annenin en sık karşılaştığı problemler ise şüphesiz ki cilt sorunları! Normalde sağlıklı bir cilde sahip olan anne adayının, hamilelikte sivilce ve akne oluşumu gibi pek çok problem ile boğuşması kaçınılmaz. Eğer ki siz de onlardan biriyseniz, şimdi bize biraz dikkatinizi verin çünkü size “Hamilelikte cilt bakımı nasıl olmalı?” sorusunun cevabını açıklıyoruz!

Ücretsiz analık, Asyalı kadın, ayna yansıması içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 1: Kadınlar için hassas bir dönem olan hamilelik, özel bir bakımı da beraberinde getiriyor. Bu dönemde annenin en sık karşılaştığı problemler ise şüphesiz ki cilt sorunları!

Gebelik Lekeleri İçin Krem

Anne adaylarının bu dönemde yaşadığı bazı hormonal değişiklikler, hassas cilt yapısını da beraberinde getirebiliyor. Özellikle bu dönemde oldukça sık karşılaşılan yüz, alın ve yanak kısmındaki gebelik lekeleri, cildin güneşten korunmak için ekstra melanin üretmesi sonucu oluşuyor. Genellikle doğum sonrası hafifleyen bu lekeler bazen kalıcı izler de bırakabiliyor. Bu noktada ise önlem almak gerekiyor.

Ücretsiz analık, gebe, gebelik içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 2: Anne adaylarının bu dönemde yaşadığı bazı hormonal değişiklikler, hassas cilt yapısını da beraberinde getirebiliyor.

Hamileler için güneş kremi kullanımının önemi işte tam da burada ortaya çıkıyor. Güneşte kalmak, bu gibi lekelerin oluşumunu artırdığı için mutlaka güneş kremlerinden yardım almanız gerekiyor. Seçeceğiniz kremlerinse içerisinde paraben ve silikon içermeyen bileşenlerden oluşmasına ayrıca dikkat etmelisiniz ve yine cildinizin güzelliği dışında kendi sağlığınız için de güneşte uzun süre kalmamanızı öneriyoruz.

Gebelikte Sivilce ve Akne İçin Bakım

Öncelikle “Hamilelikte sivilce neden olur?” sorusunun cevabını verelim istiyoruz. Hamilelikte sivilce ve akne oluşumu normaldir çünkü özellikle de gebeliğin ilk 3 ayında yaşanan hormonal değişimler, ciltte sebum artışı yaşanmasına neden olur. Bu nedenle normalde sağlıklı bir cilde sahip olan annede, sivilce ve akne gibi problemler görülebilir. Bu noktada cilt bakımını ihmal etmemek gerekir. Uzmanların tavsiyesi ise kimyasal içermeyen ürünlerin kullanılması yönündedir.

Ücretsiz bakmak, cazibe, cilt içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 3: Hamilelikte sivilce ve akne oluşumu normaldir çünkü özellikle de gebeliğin ilk 3 ayında yaşanan hormonal değişimler, ciltte sebum artışı yaşanmasına neden olur.

Biz de size içerisinde paraben, silikon ve alkol içermeyen yüz temizleme ürünlerini kullanmanızı öneriyoruz. Ayrıca cilt temizleyici ürünlerini yağsız bileşenlerden seçmenizde de fayda var. Cildinizi bolca nemlendirmeyi de ihmal etmemeli ve sebum dengeleyici özelliği olan ürünlere yönelmelisiniz.

Hamilelikte Çatlak Kremi Kullanımı

Bu dönemde kilo alımı ve hormonlar ile birlikte gerilen deri üzerinde çatlaklar görülebiliyor. Özellikle de karın bölgesindeki deride çatlak oluşumu, kötü bir görünüme neden olabiliyor. Bu sebepledir ki hamilelikte çatlak önleyici krem kullanımı, annelerin en sık başvurduğu yöntemler arasında yer alıyor.

Ücretsiz analık, başvurmak, bebek yumru içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 4: Bu dönemde kilo alımı ve hormonlar ile birlikte gerilen deri üzerinde çatlaklar görülebiliyor. Özellikle de karın bölgesindeki deride çatlak oluşumu, kötü bir görünüme neden olabiliyor.

Siz de ilk aylardan itibaren kullanacağınız çatlak önlemeye yardımcı kremler ile hamileliğiniz boyunca cildinizdeki gerilmeleri azaltabilir, cildinizi rahatlatabilirsiniz. Seçeceğiniz kremlerin ise doğal özler ve doğal yağlar içermesine özen göstermeli, uygulama aşamasında masaj ile ürünü cildine yedirmelisiniz.

Hamilelikte Vücutta Kaşıntı ve Kızarıklık İçin Bakım

Hamilelikte karşımıza çıkan bir diğer problem ise hassasiyet ve kaşıntı problemidir. Bu dönemde annenin kanındaki artış ve hormonlarındaki değişimler ile cilt hassaslaşır ve gerilir. Bu nedenle tüm cildi nemlendirmek gerekir. Siz de cildinizin hassas yapısına uygun kremler tercih ederek, kızarık görünümü yok edebilir ve cildinizi rahatlatabilirsiniz.

Ücretsiz analık, bebek yumru, cilt bakımı içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 5: Hamilelikte karşımıza çıkan bir diğer problem ise hassasiyet ve kaşıntı problemidir.

Öte yandan hamilelikte vücutta kaşıntı kızarıklık gibi problemlerin için ise uygun vücut ürünleri tercih etmelisiniz. Cildin hassasiyetini artıracak sabun ve duş jeli gibi ürünleri kullanmaktan vazgeçmeli, duştan sonra ise hamilelere özel nemlendirici kremler ile tüm vücudunuzu nemlendirmelisiniz. Bunun için önerimiz, içerisinde cilde yumuşaklık ve esneklik kazandıran ürünleri tercih etmeniz yönünde.

Bir çocuğun gelişimine şahit olmak ve onu en sağlıklı şekilde dünyaya getirebilmek için çabalayan tüm anne adaylarının, hamilelik döneminde kendi sağlıklarını da düşünmeleri gerekiyor. Siz de onlardan biriyseniz kendinize güzel bakın, sağlıkla ışıldayan cildinizle gülümseyin!

Kaynaklar:

  1. https://www.healthhub.sg/live-healthy/998/pregnancy-skin-care-tips-during-pregnancy-and-after-birth
  2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/pregnancy-skin-care#:~:text=During%20pregnancy%2C%20a%20person%20should,consult%20a%20healthcare%20professional%20first.

Görsel Kaynak: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/kadin-gebelik-hamile-guzellik-7011134/