Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

0
1657
cilt

Hamilelik, belki de bir kadının yaşayabileceği en özel ve güzel süreçlerden biridir. Bununla birlikte, anne adayının bedeni kaçınılmaz olarak bazı değişikliklere uğrayacaktır, dünyaya yeni bir hayat getirmek için tüm olasılıklarını seferber edecek. Özellikle en büyük organımızda, cildimizde, sık sık bu tür değişikliklerle karşılaşacaksınız. Peki anne adayları bu süreçte neler yaşayabilir ve bu sorunlarla nasıl başa çıkabilirler? Hamilelikte cilt bakımı önerilerini sizler için bu yazımızda derledik.

hamilelikte cilt bakımı
Görsel: hamilelikte cilt bakımı

Hamilelikte Cilt Bakımı

Anne adaylarının cilt değişikliklerinin ana nedenleri östrojen ve progesterondur, hamilelikte seviyeleri büyük ölçüde artacaktır. Benzer şekilde cilt rengini etkileyen melanosit uyarıcı hormon (MSH) gebelikte artar. Bu nedenle gebelik maskeleri karın orta hat, koltuk altları, genital bölge ve kasık, meme uçlarının kararmasına neden olabilir.

Artan hormon seviyeleri ayrıca kırmızı avuç içi, yüz ve boyun, örümcek damarlar ve varisli damarlar gibi damar sorunlarına da neden olabilir. Hamilelik sırasında dokuların gerginliği ciltteki kolajen ve elastik lifleri yok edecek, hormonal dalgalanmalar da yağ oluşumunu artıracaktır. Sebumun artması nedeniyle (sebum cildin doğal yağ salgısıdır), hamileliğin ilk üç ayından itibaren akneye yatkın olmayan anne adaylarında bile akne görülebilir.

Hamilelik, köklü değişimlerin olduğu bir dönemdir ve tüm kadınların yaşam alışkanlıkları değişecektir. Vücut değişiklikleri yoğunlaştıkça, hamilelikte cilt bakımı rutinlerini gözden geçirmeleri gerekir. Hamilelik sırasında vücutta meydana gelen değişikliklerin çoğu normal süreçlerdir ve endişe nedenlerinden kaynaklanmamaktadır.

Hamilelikte sağlıklı bir cilde sahip olmak, daha sonra iyileşme sürecine de yardımcı olacaktır. Cilt bakımı söz konusu olduğunda, kullanılan ürünler hamile kadınlarda soru işaretleri oluşturabilir. Özellikle bu dönemde hamile anneler sağlıklı bir vücuda sahip olarak bebeklerinin sağlığını korumayı beklerler. Anneler hamilelik sırasında ciltlerine nasıl bakacaklarını bilmek isterler.

Hamilelik sırasında hızlı hormonal değişiklikler nedeniyle aşırı terleme ve hamilelik sırasında kilo alımının neden olduğu yağlı cilt, lekeler ve çatlaklar sık ​​görülen durumlardır. Hamilelikte cilt bakımı ürünlerini kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, sert kimyasallar içermeyen doğal içerikli ürünleri tercih etmektir.

hamilelikte kuruluk
Görsel: hamilelikte kuruluk

Hamilelikte cilt bakımı sorunları

Hamilelikte yağlı cilt, kadınlar için yaygın bir sorundur. Özellikle bu dönemde her hamile kadın sivilce, siyah nokta ve genişlemiş gözeneklere sahip olacaktır. Özellikle cildinizde yağlanma problemi yaşıyorsanız cilt tipinize uygun temizleme ve nemlendirici ürünler kullanmalısınız. Günlük cilt bakımında doğal içerikli temizleyicileri tercih etmelisiniz.

Önlenemeyen inatçı cilt problemleri konusunda mutlaka bir doktora danışmalısınız. Deri lekeleri genellikle hamilelik sırasında ortaya çıkar. Bu dönemde vücudunuz özellikle güneşten gelen ışınları koruyarak daha güçlü bir savunma mekanizması geliştirecektir. Bu nedenle ciltte lekeler görünebilir. Cilt tipinize uygun bir güneş kremi seçerek bunu önleyebilirsiniz. Ayrıca, bu süre zarfında lütfen doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamaya dikkat edin.

Hamilelikte oluşan çatlaklar hızlı kilo alımından kaynaklanır. En sık karşılaşılan sorunlardan biri olan çatlama tercih edilen özel emülsiyon olabilir. Özellikle bu dönemde göğüslerinizin şişmesine bağlı olarak çatlaklar ortaya çıkabilir. Hamilelikte hassas göğüs uçlarını korumak için özel üretilmiş organik göğüs ucu kremini kullanabilirsiniz. Göğüsler dışında kalça, karın ve kalçalarda da görülebilir.

Siz ve bebeğiniz için hamilelikte çatlaklar için doğal içerikli ürünleri tercih etmeniz en iyisidir. Hormonların yoğun çalışması nedeniyle hamilelikte terleme sorunları artabilir. Sık karşılaşılan bu durumun çözümü pamuklu giysiler tercih etmek ve çok su tüketmek olabilir. Bu dönemde kişisel hijyene dikkat etmek, sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir.

hamilelikte çatlak
Görsel: hamilelikte çatlak

Tedaviden önce tedbir almak önemlidir

Hamilelikte cilt problemlerinin giderilmesi için etkili tedavi ürünlerinin kullanılması sakıncalı olabileceğinden, hamilelikte temel amaç problemleri önlemeye çalışmak olmalıdır. Bu nedenle cilt tipine ve cilt tonuna bağlı olarak uygun nemlendiriciler kullanılmalı, güneş kremleri ihmal edilmemelidir. Bu süre zarfında kullanacağınız cilt bakım ürünleri yağsız temizleyiciler ve nemlendiriciler olmalıdır. Yatmadan önce cildinizi temizlemeyi ve bol su içmeyi unutmayın.

Hamilelikte cilt bakımı için her ürün kullanılabilir mi?

Bu süre zarfında cildi temizlemek için kimyasal olmayan, organik ve güvenilir temizleyiciler kullanmaya özen gösterilmelidir. Kimyasal kullanılmadığı sürece cilt bakımı bir dermatolog rehberliğinde yapılabilir. Kimyasal peeling tercih edilmemelidir.

Hamilelikte cilt bakımında sıklıkla karşılaşılabilecek çatlaklar için doğal yağlar kullanılabilir. Hamileliğin ilk birkaç ayından itibaren dermatolog tavsiyesi altında bebeğe zarar vermeyecek kimyasal olmayan ve kimyasal olmayan medikal güzellik ürünleri masajla çatlak bölgeye uygulanabilir. Hamilelik ve lohusalık sırasında, mantar enfeksiyonları eğilimi de artacaktır.

Vücudun tüm köşe ve çatlakları tamamen kuru olmalı, pamuklu iç çamaşırı ve çorap tercih edilmelidir. Gebelikte girişimsel işlemlerin ve ekipman kullanımının yan etkilere neden olmadığı iyi bilinmesine rağmen, çeşitli risk faktörleri dikkate alınmalıdır. Bu süre zarfında tıbbi bakım güçlendirilmeli, gebeliğe uygun maske hazırlanmalı ve cildin normal seyri korunmalıdır. Sağlıklı günler dileriz ?