Hamilelikte Ciltte Oluşan Değişimler Nelerdir?

0
1342
Hamilelikte Ciltte Oluşan Değişimler Nelerdir?

Hamilelik belirtileri ile birlikte cildinizde de birtakım değişiklikler oluyor. Hamilelikte cilt bakımı da bu durumda en çok merak edilen konu başlıkları arasında yer alıyor. Hamilelik sürecinde, cildinizde hormon artışına bağlı olarak cilt tipinizden bağımsız değişimlerin meydana gelmesi oldukça muhtemeldir. Bu nedenle her zamanki cilt bakım rutininizi gözden geçirmeniz ve ek olarak, hamilelikte cilt problemlerinize yönelik bakım ürünlerine öncelik vermeniz gerekebilir. Öyleyse sizi bekleyen cilt değişimlerinin neler olacağına göz atmaya hazır mısınız?

Ücretsiz cilt, dikey atış, gebe içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 1: Hamilelik sürecinde, cildinizde hormon artışına bağlı olarak cilt tipinizden bağımsız değişimlerin meydana gelmesi oldukça muhtemeldir.

Hamilelik Lekeleri: Gebelik Maskesi

Genellikle yanaklar, burun, çene, alın ve üst dudakta meydana gelen hamilelik cilt lekeleri, gebelik maskesi adını alıyor. “Melasma” ya da “kloazma” da denilen bu pigment artışı, genellikle doğumdan sonra kayboluyor, fakat dikkat edilmediğinde kalıcı hale gelebiliyor.

Ne Yapmalı?

Açık havaya çıkıldığında hava bulutlu olsa dahi en az 20 faktör korumalı bir güneş kremi kullanmalısınız. Böylece cildinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyarak, hamilelikte cilt lekesinin artışını önleyebilirsiniz.

Ücretsiz başvurmak, cilt, dikey atış içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 2: Açık havaya çıkıldığında hava bulutlu olsa dahi en az 20 faktör korumalı bir güneş kremi kullanmalısınız.

Hamilelikte Sivilce Oluşumu

Hamileliğin özellikle de sekizinci haftasıyla birlikte hormon artışından dolayı ciltteki yağ oranı yükseliyor. Bu da hamilelikte sivilcelerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Sivilce izlerinin oluşmaması için cildin temiz tutulması ve sivilcelere dokunulmaması gerekiyor.

Ne Yapmalı?

Cildi temiz tutmak için sebum dengeleyici ve doğal içeriklere sahip hassas temizleyicilerin kullanılması büyük önem taşıyor. Sivilcelenmenin yanı sıra ciltte kuruluk da görülebileceğinden hafif yapılı nemlendiriciler kullanılmalı. Sivilce ilacı kullanımında ise izotretinoin içeren ürünlerden kesinlikle uzak durulması gerekiyor.

Hamilelik Çatlakları

Hamilelik döneminde vücudun genişlemesiyle birlikte karın bölgesi başta olmak üzere göğüs, kalça ve bacak bölgelerinde hamilelik çatlakları oluşma ihtimali oldukça büyüktür. Ayrıca çatlamakta olan bölgelere kaşıntı da eşlik edebiliyor.

Ücretsiz Adam, Stok, Kadin, Göbek Stok Fotoğraflar
Görsel 3: Hamilelik döneminde vücudun genişlemesiyle birlikte karın bölgesi başta olmak üzere göğüs, kalça ve bacak bölgelerinde hamilelik çatlakları oluşma ihtimali oldukça büyüktür.

Ne Yapmalı?

Bu dönemde cildin elastikiyetini korumak adına su tüketimi çok önemli olmakla birlikte, nemlendirici ve doğal içerikli bakım yağlarının düzenli olarak kullanılması gerekiyor. Özellikle hamilelik çatlak kremlerinin kullanımı, bu konuda büyük fayda sağlıyor.

Hamilelikte Cilt Kuruluğu

Hormonal değişimlerden dolayı hamilelik döneminde cilt yağlanabileceği gibi kuruluk da ortaya çıkabiliyor. Özellikle hamilelik öncesi kronik kuru cilt sorunu olan anne adayları, bu dönemde ciltte kurumaya bağlı pullanma ve kaşıntı sorunlarıyla karşılaşabiliyor.

Ne Yapmalı?

Hamilelikte kuru cilt sorununu önlemek adına, zeytinyağı gibi omega 3 yönünden zengin doğal içeriklere sahip nemlendiricilerin kullanımı etkili oluyor. Ayrıca bitkisel kaynaklı gliserin içeren nemlendirici ve temizleme ürünlerinin kullanımı da bu konuda çözüm sunuyor.

Ücretsiz akşam yemeği, balık, beslenme içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 4: Hamilelikte kuru cilt sorununu önlemek adına, zeytinyağı gibi omega 3 yönünden zengin doğal içeriklere sahip nemlendiricilerin kullanımı etkili oluyor.

Hamilelikte Kaşıntı

Hamilelikte kaşıntının, yukarıda da bahsettiğimiz üzere birden fazla nedeni olabilir. Ancak kaşıntının; hormon artışına dayalı çatlaklar (özellikle abdomen bölgesi), kuruluk ve kızarıklık dışında sebepleri de olabiliyor. Bu durumda kaşıntı; sıcaklık artışına bağlı döküntü, isilik ya da alerjiden kaynaklanabiliyor.

Ne yapmalı?

Ciltteki fiziksel değişikliklere bağlı kaşıntılara, nemlendirici ve yatıştırıcı kremler/yağlar çözüm sunuyor, fakat kaşıntılar ağrı, iltihap ve şişkinliklerle birlikte görülüyorsa; mutlaka doktor kontrolünde bir ilaç veya merhem kullanılması gerekiyor.

Ücretsiz analık, başvurmak, bebek yumru içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar
Görsel 5: Ciltteki fiziksel değişikliklere bağlı kaşıntılara, nemlendirici ve yatıştırıcı kremler/yağlar çözüm sunuyor, fakat kaşıntılar ağrı, iltihap ve şişkinliklerle birlikte görülüyorsa; mutlaka doktor kontrolünde bir ilaç veya merhem kullanılması gerekiyor.

Hamilelikte Diğer Cilt Değişiklikleri

Hamilelikte birbirinden farklı durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Tırnaklarda incelme (kırılmaların önüne geçmek için cila yerine tırnak bakım yağları ve kremleri tercih edilmelidir.)
  • Saç dökülmesi (Hormonal değişimlerden kaynaklanmakta olup geçicidir.)
  • Hamilelik kızarıklığı (Vücutta artan kan oranı, ciltte sıcak renkli ve hoş bir yansımaya neden olur.)
  • Linea nigra (Göbek deliği ile kasık arasında beliren siyah çizgidir ve doğum sonrası kaybolur.)
  • Ben oluşumu (Artan hormon düzeyi ve melanine bağlı olarak ortaya çıkar.)
  • Göğüs, koltukaltı ve genital bölgede koyu renk tonu (Özellikle gebeliğin dördüncü ayından sonra belirginleşip doğum sonrasında hafifler ve yok olur.)
  • Örümcek tipi damarlanma (Genellikle yüzde ve boyunda ortaya çıkan bu görünüm, doğum sonrası kısa sürede kaybolur.)

Annelik Yolunda ekibi olarak, hem kendinize hem de cildinize dikkat etmenizi temenni eder, mutlu günler dileriz!

Kaynaklar:

  1. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/pregnancy-stages-and-changes#:~:text=Your%20heartbeat%20and%20breathing%20rate,You%20may%20feel%20swinging%20moods.
  2. https://familydoctor.org/changes-in-your-body-during-pregnancy-first-trimester/
  3. https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/changes-in-your-body/body-changes-during-pregnancy/

Görsel Kaynak: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/kadin-el-yatak-odasi-yansima-7011388/