Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girmek

0
1665
hamilelikte-cinsel-iliski-guvenilir-mi
hamilelikte-cinsel-iliski-guvenilir-mi

Bilinenlerin aksine hamilelikte cinsel ilişkiye girmek yanlış bir davranış olmayabilir. Doktorunuz, size düşük ihtimaline karşı metabolizmanıza bağlı olarak yasaklamadığı sürece hamilelikte cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

hamilelikte-cinsel-iliskiye-girmek

Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girmek Güvenli Midir?

Çoğu zaman evet! Komplikasyonsuz normal bir hamilelik geçirdiğiniz sürece, suyunuz gelene veya doğuma başlayana kadar cinsel ilişkiye girmeye devam edebilirsiniz.

Endişelenmeyin: Bebeğiniz, rahim ve rahim çevresi kaslar tarafından korunur bununla beraber amniyotik sıvı yumuşak dokusu sayesinde bebeğiniz için yastık görevi görür. Ayrıca rahim ağzınızın içindeki mukus tıkacı da enfeksiyona karşı korunmaya yardımcı olur.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon durumlarına karşı (CYBE) bebeğinizi korumak için her zaman kadın ya da erkek prezervatifleri kullanmaya dikkat edin.

Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girmenin Herhangi Bir Faydası Var Mı?

Hamilelik sırasında sırf eğlenmek için cinsel ilişkiye girmenin yanı sıra, diğer olası faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Aktif kalmak. Cinsel ilişkiye girmek kalori yakar, bu da sizin ve partnerinizin aktif kalmanıza ve formda kalmanıza yardımcı olabilir.
 • Daha iyi orgazmlar. Hamilelik sırasında genital bölgenize artan kan akışı, genellikle daha iyi orgazm olmanızı sağlar.
 • Mutlulukta artış. Orgazm olmak sizi mutlu ve rahatlamış hissettiren endorfin hormonunu salgılar. Bu da anksiyete, stres ve depresyona karşı sizde olumlu etkilere yol açar.
 • Partnerinizle daha yakın bağ. Hamilelik sırasında sağlıklı bir cinsel hayata sahip olmak, cinsel partnerinizle yakın duygusal bir bağ kurmanın iyi bir yoludur-özellikle bu kadar çok değişikliğin olduğu bir dönemde bu yakınlık önemlidir.

Ne Gibi Durumlarda Cinsel İlişkiye Girmemek Gerekir:

 • Plasenta previa durumlarında
 • Erken doğum (veya erken doğum geçmişi)
 • Açıklanamayan vajinal kanama veya anormal akıntı
 • Servikal yetmezlik
 • Genişlemiş bir serviks
 • Yırtılmış membranlar
 • Cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlar

Doktorunuz size başka durumlarda da cinsel ilişkiye girmemenizi tavsiye edebilir- örneğin erken doğum için risk altında olabileceğiniz belirtiler varsa.

hamilelik-ve-cinsel-iliski

Hamilelikte Cinsel İlişki Hissiyatı

Çoğu kadın, hamileliğin en azından bir bölümünde cinselliğin farklı hissettirdiğini söyler. Bazen cinselliği daha zevkli bulabilir, bazen de gerçekten zevk almayabilir ya da kendinizi beğenmeyebilirsiniz. Bu hamilelik sürecinin getirilerindendir.

Bazı fiziksel değişiklikler de hamilelik sırasında cinselliği farklı hissettirebilir. Örneğin, Pelvik bölgeye artan kan akışı, cinsel ilişki sırasında zevkinize katkıda bulunabilecek hissi artırabilir.

Ayrıca cinsel ilişki veya orgazm sırasında veya hemen sonrasında hafif karın krampları veya kasılmaları olabilir; bu, nadir olsa da endişe verici olabilir.

Göğüsleriniz özellikle ilk üç aylık süreçte karıncalanma, hassas ve alışılmadık derecede dokunmaya duyarlı olabilir. Göğüsleriniz daha hassas hale gelebilir. Bu sizi daha çok tahrik edebilir ya da göğüslerinize hiç dokunulmamasını tercih edebilirsiniz.

Hamilelik Sürecinde Düşük Cinsel İlişki İsteği

Hamilelik sırasında cinsel dürtü söz konusu olduğunda, çok çeşitli bireysel deneyimler vardır. Bazı kadınlar hamilelik sırasında daha fazla cinsel ilişkiye girmek ister; diğerleri, o kadar değil. Genel olarak cinsellik her kadın için farklıdır ve fiziksel veya duygusal olarak nasıl hissettiğine bağlıdır- ki bu hamilelik sırasında çok değişkendir!

Özellikle ilk üç aylık dönemde cinsel ilişki için çok yorgun, karamsar veya mide bulantısı hissedebilirsiniz. Yaşadığınız fiziksel ve duygusal değişimlerden bunalmış hissetmek de alışılmadık bir şey değil. Ancak, sabah bulantısı ve yorgunluğun tipik olarak azaldığı ikinci üç aylık döneme ulaştığınızda libidonuzun tam güçle geri döndüğünü görebilirsiniz.

Yine de özellikle son bir veya iki ayda, üçüncü üç aylık süreçte arzunuz tekrar kaybolursa şaşırmayın. Bu noktada, cinsel ilişkiye girmeyi düşünemeyecek kadar büyük, ağrılı veya bitkin olabilirsiniz. Ayrıca vücudunuzun nasıl değiştiği veya yaklaşan doğum ve doğumla meşgul olduğu konusunda kendinizi bilinçli hissedebilirsiniz.

Sizin ve bebeğinizin sağlığı bu dönemde her zaman olduğundan daha fazla öneme sahip bu yüzden doktorunuz ile sürekli iletişim halinde kalmayı ve uyarılara dikkat etmenizi, ayrıca alanında yetkin ve uzman kişilerden danışmanlık almayı önemle tavsiye ederiz. Sağlıcakla kalın 🙂