Hamilelikte Coronavirüs

0
1486
Hamilelikte Coronavirüs
Hamilelikte Coronavirüs

Şimdiye kadar, rahimdeki anneden bebeğe hiçbir vaka geçmedi, ancak bu hamile kadınlar için sıfır bir risk olarak görülmemelidir çünkü hamilelikte coronavirüs geçirmek herkeste olduğu gibi çok tehlikelidir.

Covid-19 ilk olarak Aralık 2019’da ortaya çıktığı zamandan beri, anneden bebeğe bulaşma raporu olmamıştır. Şimdiye kadar elde edilen bilgilerin değerlendirilmesine dayanarak, hamile kadınlar diğerlerinden daha fazla risk altında değildir.

Şu an için, Covid-19 açısından, hamile kadınlar risk altındaki gruplar arasında olmasa bile, hamile kadınlar özellikle grip ve diğer bulaşıcı hastalıklarda hala risk altındadır, çünkü genellikle hamilelik sırasında acı çekilir ve bağışıklık sistemi düzeyi yerlerdedir.

Örneğin, grip virüsü anneler için çok tehlikelidir. Koronavirüs hakkında böyle bir bilgi yoktur. Mevcut bilgilere bakıldığında, hamile kadınların riski artmamıştır. Ek olarak, bu dönemde salgının meydana geldiği ülkelerde Covid-19 ile doğum sonrası bebek teşhis edilmemiştir.

Yani anlaşılacağı gibi hamilelikte coronavirüs unsuru, salgının bulaşmasını veya salgının şiddetini arttıran unsur değildir. Sadece hamile kadınların bağışıklık ve direnç değerleri normalden daha düşük olduğu için Covid-19 hastalığından daha çok etkilenebilirler.

Hamilelikte Coronavirüs
Hamilelikte Coronavirüs

Anneden Bebeğe Coronavirüs

Hamilelikte coronavirüs anneden bebeğe geçmiş olabilir, ancak şu ana kadar böyle bir vaka bildirilmemiştir. Bununla birlikte, SARS-CoV ve MERS-CoV gibi önceki salgınlarla ilişkili koronavirüs ailesinin diğer üyelerinin hamilelikte ciddi komplikasyonlara neden olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle, yine de dikkatli olunmalı ve tüm hijyen yönetmeliklerine uyulmalıdır.

Hamilelikte Coronavirüs
Hamilelikte Coronavirüs

Hamilelikte Coronavirüs’ten Nasıl Korunulur?

En önemli şey temel hijyen kurallarına uymaktır. Sağlıklı ve dikkatli beslenme, temel ve kişisel hijyen kurallarına sıkı sıkıya uymak ve tehlikeli ortamlardan kaçınmak hamile kadınlar için çok önemlidir. Özellikle hamilelikte coronavirüs süre zarfında, hamile kadınlar kapalı ve havasız bir ortama bulunmamalı, mümkünse, hastane gibi ortamlarda kullanmamalı gerekmedikçe toplu taşıma araçlarına binmemelidir.

Hamilelikte Coronavirüs Korunma Önlemleri

Normal bireylerde olduğu gibi hamile kadınlarda Covid-19 virüsünden korunmak için bazı yöntemleri denemeli ve çeşitli önlemler almalıdır.

İşte hamilelikte coronavirüs önlemleri şu şekilde sıralanır:

 • Çevreleri sık sık havalandırılmalıdır,
 • Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalısınız,
 • Gerekli olmadığı sürece, toplu taşıma kullanılmamalıdır.
 • Eller sık ​​sık ve hijyenik bir şekilde yıkanmalıdır,
 • Kişisel eşyalar (havlular, cep telefonları, kalemler, bardaklar, tabaklar, çatallar vb.) Birlikte kullanılmamalıdır.
 • Düzenli ve sağlıklı beslenme göz ardı edilemez,
 • Günde en az 2 litre su içmelisiniz,
 • Yabancı cisimlere dokunduktan sonra lütfen önce ellerinizi yıkayın ve bu süre zarfı içinde ellerinizle ağız, burun ve göz gibi yerlere dokunmayın.
 • Bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir,
 • Ateş, öksürük gibi grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan muzdarip olan bireylerle, sarılmak, el sıkışmak gibi durumlardan mümkün olduğunca kaçının,
 • Çevre, iç ve dış insanlardan en az 1 metre mesafe bırakın,
 • Mümkün olduğunca kalabalık bir ortama girmemelisiniz, eğer böyle bir ortamda mevcutsa, bir antivirüs maskesi takmalısınız,
 • Sosyal faaliyetlere katılım ertelenmelidir.

Şimdiye kadar, Covid-19 salgında, iki erken doğum vakası bildirilmiştir, ancak kesin nedenin virüs olduğu vurgulanmalıdır. Bu anneye erken doğum için hızlı tedavi yapılma olasılığının yüksek olduğu belirtilmektedir. Ayrıca doğum yapan annelerin sütünden bebekleri enfekte eden virüs hakkında herhangi bir rapor bulunmamaktadır.

Enfekte ve emziren annelerin sütünde herhangi bir virüs tespit edilememiştir. Bu nedenle, annelerin emzirmeden tereddüt etmemesi lazımdır. Çünkü emzirme bebeğin bağışıklığı için çok önemli bir unsur olmaktadır. Öksürük, ateş, nefes darlığı ve fiziksel rahatsızlık gibi belirtiler ortaya çıkarsa, annenin derhal bir sağlık kurumuna başvurması çok önemlidir.