Annelik Yolunda

Hamilelikte Diyet Nasıl Olmalıdır?

Görsel: gebelikte aşerme

Hamilelikte diyet, anne adaylarının en çok bilmek istediği konulardan biridir. Birçok anne adayı hamilelik sırasında kilo almaktan korkar ve doğum yaptıktan sonra kilo veremez. Öte yandan, sağlık uzmanları hamilelik sırasında kilo kontrolü konusunda eskisine göre daha temkinli davranmaktadır. Çünkü fazla kilolu olmak anneye veya bebeğe yardımcı olmamaktadır.

Hamilelikte diyet veya hamilelikte beslenme planlaması çok önemlidir. Hamilelik sırasında alınan kilonun azaltılması çok zor olabilir. Sağlıklı kilo alımı ile hamilelik sürecini çok kolay atlatabilirsiniz. Bu yazımızın sonunda örnek bir hamilelik diyeti listesi de bulabilirsiniz.

Görsel: Hamilelikte diyet

Hamilelikte diyet nedir?

Hamilelikte kadınların diyetleri iki kategoriye ayrılmalıdır: doktor tarafından reçete edilen diyet ve hamile kadın tarafından gönüllü olarak üretilen diyet. Doktorlar, hamilelikte yüksek şeker, tansiyon ölçümü ve aşırı kilo alımı, bebeğin ayı ve annenin özel koşulları gibi aşağıdaki nedenlerle hamile kadınlara beslenme önerileri yapabilir. Bu durumda hem anne adayının hem de bebeğin gebelik diyetisyeni tarafından sağlanan prosedürlere uyması çok önemlidir.

Ayrıca anne adayları da diyete gidebilirler çünkü anne adayları hamilelik sırasında kilo almaktan korkarlar veya ilk birkaç ayda kilo alımının hızlı ilerlemesi nedeniyle yavaşlamaya karar verirler. Burada çevreden veya sosyal ağlardan gebe diyet listeleri almak yerine doktorlara danışılmalı ve kontrol edilmelidir. Peki hamilelikte diyet nasıl olmalıdır?

Görsel: hamilelikte diyet

Hamilelikte fazla kilo almamak için neler yapmalı?

Hamilelikte beslenme, uyku ve egzersiz üçgeni çok önemlidir. Çok miktarda tatlı, hamur işi ve yüksek yağlı yiyecekler tüketmenin bebeğin büyümesi ve annenin direnci açısından hiçbir değeri yoktur ve kilo alımına neden olabilir.

Aşırı kilo alımı, hamile kadınların konforunu da olumsuz etkileyebilir. Dengeli ve uygun beslenme protokolü benimsenirse gebelikte kilo çok fazla artmayacak, bebek ve anne üzerindeki besleyici etkisi daha güçlü olacaktır. Hemen hemen hepimiz bunları biliyoruz, ancak uygulamada zorluklarla karşılaşıyoruz. Hamilelikte diyet ve beslenme konusunda size bazı tavsiyeler sunuyoruz:

Görsel: su

Sağlıklı günler dileriz ?

Exit mobile version