Hamilelikte Doğum Korkusu Yaşanır Mı?

0
1587
gebelik-zehirlenmesinde-anne-adayı

Doğum korkusu, anne adayları için sık görülen bir sorundur. Gerçeklikle pek ilgisi olmayan doğumla ilgili abartılı hikayeler ve anlatılar, kadınları hamilelik sırasında ve öncesinde bile doğumdan korkmasına sebep olmaktadır. Elbette dünyaya yeni bir hayat getirmek bir mucize ve süreçte bazı zorluklar vardır. Ancak hamilelik ve doğumun kadın bedeni için doğal olduğu unutulmamalıdır.

Biyolojik olarak konuşursak, uygun koşullar altında hamilelik ve doğum kadın bedeni için normal bir durumdur. Her kadının bir şekilde doğumun üstesinden gelme gücü vardır. Normal bir doğum sırasında veya sezaryen sırasında yaşanan ağrıyı dikkate almak, hamilelik sırasında anne adayının endişelenmesine neden olabilir.

doğum
Görsel: Doğum

Peki ya doğum korkusu yaşayanlar ne yapmalılar?

Hamilelikte doğum korkusu yaşayan anne adayları, bu endişenin temel nedenine odaklanmalı ve kendilerine çok sert davranmamalıdır. Tam olarak ne hakkında endişeleneceğinizi ve neyin tetikleyeceğini bilmek, bir sonraki süreci düzenlemenize yardımcı olacaktır.

Önce doğru bilgiyi almak önemlidir!

Doğumdan korkanlar öncelikle tüm hamilelik süreci ve doğum hakkında doğru bilgi edinmelidir. Hayattaki belirsizlik nedeniyle korku, birçok kez deneyimlenen bir duygudur. Doğru bilgilere erişim, gerçekte karşı karşıya olduğunuz durumu açıkça anlamanızı sağlar. Bu konuda doktorunuza danışabilir ve alanında profesyonellerin desteğini alabilirsiniz.

Çevrenizdeki insanların doğum deneyimlerini dinlemekten kaçının!

Özellikle etrafınızdaki insanların doğum hakkında abartılı anlatımları için, sizi olumsuz etkileyenlerin yapmaması gerektiğini açıkça belirterek ihtiyaçlarınızı ifade etmelisiniz. Hamilelik sürecinde ilgi odağı olmanın belki de hiç keyifli olmayan tek yanı çevrede her konuya ve bilgiye çok hakim olduğunu düşünen birçok insanın bulunmasıdır. Bu, akıl sağlığınızla ilgilidir.

Bazı kişilerin ve olayların endişenizi artıracağını düşünüyorsanız, mesafenizi korumalısınız. Kaygı ve stres, hamilelik sırasında bebeğin sağlığını ve iyiliğini ciddi şekilde etkileyerek süreci görmenin zevkini engelleyebilir.

doğum endişesi
Görsel: Doğum endişesi

Önemli olan anın tadını çıkarmak ve geleceği planlamaktır!

Kadınların hamilelik ve doğum korkusu anlaşılabilir. Aynı anda birden fazla duyguyu yaşamak, sürekli değişen hormonlar ve vücut değişiklikleri kadınların duygusal durumunu büyük ölçüde etkiler. Ancak vücudunuza güvenmeyi öğrenebilir ve bu sürecin doğal olduğunu anlayabilirsiniz.

Kendi sağlığınızı gözlemlemek, favori aktivitelerinizle ilgilenmek hamilelikte keyifli zamanlar bulmanızı kolaylaştıracaktır. Bu nedenle ister gebe kalmayı planlıyor olun ister hamilelik sırasında olun yaşam sevincini yaşamalısınız. Unutmayın hamilelik özel ve değerli bir dönemdir.

Hamilelikte rahatlık sağlamak, doğum korkusunu yenmek ve kendinizi daha iyi hissetmek için fiziksel egzersiz çok önemlidir. Hamilelik sırasında yaptığınız fiziksel egzersizlere dikkat etmelisiniz.

Hamilelik sırasında yoga, vücudunuzu ve zihninizi rahatlatabilir. Aile planlaması hazırlıkları ve hatta doğum sonrası süreç sizi rahatlatacaktır. Önceden hazırlık yapmak kaygınızı ve endişenizi ve doğuma karşı önyargınızı azaltacaktır.

dogum-sonrası-bakım
Görsel: Doğum sonrası bakım

Hamilelikte doğum korkusunu yenmenin birkaç yolu

Hamilelikte doğum korkusu yaşıyorsanız, rahatlamanızı sağlayacak birkaç madde ekledik:

  • Doğum yapmadan önce doğum yapacağınız hastaneye gitmeniz önemlidir. Bu şekilde doğumdaki endişeniz azalacaktır. Tanıdık olmayan yerler endişenizi artıracaktır. Doğum yapacağınız hastane evinize yakınsa, bu durumda sizi daha rahat ettirecektir.
  • Bir doğum kursuna katılmanızı tavsiye ederiz. Bir anlamda doğum kursu almak prova yapmanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle zihninizi geliştirirseniz kaygınızı azaltacaktır.
  • Eşinizin doğuma katılmasına izin verin. Günümüzde birçok hastane bu konuda duyarlıdır. Partnerinizle konuşun. Çok fazla kaygınız varsa, eşinizle birlikte olmak sadece kendinizi tuhaf hissetmenizi engellemekle kalmaz, aynı zamanda psikolojik olarak kendinizi rahat ve güvende hissetmenizi sağlar.
  • Doğumla ilgili bilgileri ve kitapları okuyun. Pek çok kişi bu bilgileri internette arar, ancak internette doğru ve yanlış bilgiler vardır. Durumu okumak ve anlamak sizi endişe ve korkudan kurtaracaktır.
  • Annenizle kendi doğumunuz hakkında konuşun, annenizin yaşadığı doğum deneyimini sizi rahatlatacaktır. Bilinmeyen mutlu anıları öğrenmek size kendinizi iyi hissettirecektir.
  • Doğum hakkındaki endişelerinizi doktorunuzla paylaşın. Bazı durumlarda kadın doğum uzmanıyla konuşmak için yeterli zaman yoktur. Ancak endişeleriniz hakkında konuşmak için biraz zaman ayırın. Bu nedenle doktorunuzun kaygı seviyenizi anlaması daha kolay olacak ve sizi rahatlatacak bilgiler edinebilirsiniz. Doğum yapmadan önce soru işaretlerini azalttığınızdan emin olun.
  • Psikolojik veya psikiyatrik bir sorununuz varsa, lütfen jinekoloğunuzla paylaşın. Psikiyatrik bir sorununuz varsa veya daha önce bir hastalık geçirdiyseniz, lütfen hamilelik sırasında bir psikologdan yardım almayı unutmayın. Bu durum doğum öncesi sorunları daha da artabilir. Risk almayın.
doğuma eşinizde katılabilir
Görsel: Doğuma eşinizde katılabilir

Tıbbi bir durumla ilgili aklınıza gelebilecek her türlü sorunuz için asla göz ardı etmeyin, daima doktorunuzun veya diğer nitelikli sağlık uzmanlarının tavsiyelerine başvurun. Sağlıklı günler dileriz ?