Annelik Yolunda

Hamilelikte Doğum Korkusu Yaşanır Mı?

gebelik-zehirlenmesinde-anne-adayı

Doğum korkusu, anne adayları için sık görülen bir sorundur. Gerçeklikle pek ilgisi olmayan doğumla ilgili abartılı hikayeler ve anlatılar, kadınları hamilelik sırasında ve öncesinde bile doğumdan korkmasına sebep olmaktadır. Elbette dünyaya yeni bir hayat getirmek bir mucize ve süreçte bazı zorluklar vardır. Ancak hamilelik ve doğumun kadın bedeni için doğal olduğu unutulmamalıdır.

Biyolojik olarak konuşursak, uygun koşullar altında hamilelik ve doğum kadın bedeni için normal bir durumdur. Her kadının bir şekilde doğumun üstesinden gelme gücü vardır. Normal bir doğum sırasında veya sezaryen sırasında yaşanan ağrıyı dikkate almak, hamilelik sırasında anne adayının endişelenmesine neden olabilir.

Görsel: Doğum

Peki ya doğum korkusu yaşayanlar ne yapmalılar?

Hamilelikte doğum korkusu yaşayan anne adayları, bu endişenin temel nedenine odaklanmalı ve kendilerine çok sert davranmamalıdır. Tam olarak ne hakkında endişeleneceğinizi ve neyin tetikleyeceğini bilmek, bir sonraki süreci düzenlemenize yardımcı olacaktır.

Önce doğru bilgiyi almak önemlidir!

Doğumdan korkanlar öncelikle tüm hamilelik süreci ve doğum hakkında doğru bilgi edinmelidir. Hayattaki belirsizlik nedeniyle korku, birçok kez deneyimlenen bir duygudur. Doğru bilgilere erişim, gerçekte karşı karşıya olduğunuz durumu açıkça anlamanızı sağlar. Bu konuda doktorunuza danışabilir ve alanında profesyonellerin desteğini alabilirsiniz.

Çevrenizdeki insanların doğum deneyimlerini dinlemekten kaçının!

Özellikle etrafınızdaki insanların doğum hakkında abartılı anlatımları için, sizi olumsuz etkileyenlerin yapmaması gerektiğini açıkça belirterek ihtiyaçlarınızı ifade etmelisiniz. Hamilelik sürecinde ilgi odağı olmanın belki de hiç keyifli olmayan tek yanı çevrede her konuya ve bilgiye çok hakim olduğunu düşünen birçok insanın bulunmasıdır. Bu, akıl sağlığınızla ilgilidir.

Bazı kişilerin ve olayların endişenizi artıracağını düşünüyorsanız, mesafenizi korumalısınız. Kaygı ve stres, hamilelik sırasında bebeğin sağlığını ve iyiliğini ciddi şekilde etkileyerek süreci görmenin zevkini engelleyebilir.

Görsel: Doğum endişesi

Önemli olan anın tadını çıkarmak ve geleceği planlamaktır!

Kadınların hamilelik ve doğum korkusu anlaşılabilir. Aynı anda birden fazla duyguyu yaşamak, sürekli değişen hormonlar ve vücut değişiklikleri kadınların duygusal durumunu büyük ölçüde etkiler. Ancak vücudunuza güvenmeyi öğrenebilir ve bu sürecin doğal olduğunu anlayabilirsiniz.

Kendi sağlığınızı gözlemlemek, favori aktivitelerinizle ilgilenmek hamilelikte keyifli zamanlar bulmanızı kolaylaştıracaktır. Bu nedenle ister gebe kalmayı planlıyor olun ister hamilelik sırasında olun yaşam sevincini yaşamalısınız. Unutmayın hamilelik özel ve değerli bir dönemdir.

Hamilelikte rahatlık sağlamak, doğum korkusunu yenmek ve kendinizi daha iyi hissetmek için fiziksel egzersiz çok önemlidir. Hamilelik sırasında yaptığınız fiziksel egzersizlere dikkat etmelisiniz.

Hamilelik sırasında yoga, vücudunuzu ve zihninizi rahatlatabilir. Aile planlaması hazırlıkları ve hatta doğum sonrası süreç sizi rahatlatacaktır. Önceden hazırlık yapmak kaygınızı ve endişenizi ve doğuma karşı önyargınızı azaltacaktır.

Görsel: Doğum sonrası bakım

Hamilelikte doğum korkusunu yenmenin birkaç yolu

Hamilelikte doğum korkusu yaşıyorsanız, rahatlamanızı sağlayacak birkaç madde ekledik:

Görsel: Doğuma eşinizde katılabilir

Tıbbi bir durumla ilgili aklınıza gelebilecek her türlü sorunuz için asla göz ardı etmeyin, daima doktorunuzun veya diğer nitelikli sağlık uzmanlarının tavsiyelerine başvurun. Sağlıklı günler dileriz ?

Exit mobile version