Hamilelikte Hangi Ağrı Kesici Kullanılır?

0
1719
Hamilelikte Hangi Ağrı Kesici Kullanılır?
Hamilelikte Hangi Ağrı Kesici Kullanılır?

Hamilelik boyunca çeşitli ağrılardan dolayı ilaç almaya ihtiyaç duyulabiliyor. Bu bazen bir geçmeyen baş ağrısı bazen de bir sırt ağrısı veya diş ağrısı olabiliyor. Bu dönemde, ilaçların içinde bulunan kimyasallardan dolayı, ilaç kullanımı hakkında endişe ederiz. Kullanılacak olan ilaçları da ancak doktorumuza danışarak kullanmamız gerekir çünkü ilaçlar içerdikleri çeşitli maddelerden ötürü hamilelik döneminde bebeğe zarar verebilir. Bu yüzden hamilelikte hangi ağrı kesici kullanılır sorusunun cevabını iyi bilmekte fayda var.

Hamilelik Döneminde İlaç Kullanımı

Anne adayları, ilaçların içeriğindeki kimyasal bileşenlerin, bebeklere zarar vermesinden korktuğu için herhangi bir ağrı kesici kullanmaktan bile endişe ederler. Hamilelik döneminin anneler için ortalama 9 aylık bir zaman olduğunu biliyoruz. Bu uzun dönem içerisinde vücutta yaşanacak gribal enfeksiyon bulantı kusma mide ağrısı gibi hastalıklar karşısında vücudun ağrı kesici ihtiyacı olacaktır. Peki, hamilelikte hangi ağrı kesici kullanılmalıdır?

Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanma
Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanma

Bu durumda önemli olan alacağınız ilacın doktorunuzun bilgisi dahilinde olmasıdır. Özellikle de bazı anne adayları hamilelik döneminden önce geçirmiş olduğu sebebiyle sebep ile de yıllar boyu ilaç kullanabilmektedir. Böyle bir durumda ise gebelik planı yapılmadan önce doktora bilgi verilmeli ve hamilelik süreci boyunca doktorun çizeceği plana göre hareket edilmelidir.

Bu zamana kadar kullanılan ilaçlar bebek için uygun değilse doktor tarafından farklı ilaçlar verilebiliyor. Anne karnındaki bir bebeğin organ gelişimi ilk 3 ay içerisinde gerçekleşir. Bundan dolayı doktorlar tarafından (acil kullanımlar dışında) kana karışan her türlü ilacın kullanımı yasaklanıyor. Gebelik döneminde yanlış ilaç kullanımı hem annenin hem de bebeğin gelişimine ciddi zararlar verebiliyor.

Hamilelikte Parol Kullanımı – Hamilelikte Hangi Ağrı Kesici Kullanılır?

Gebelik sürecinde anne karnındaki bebeğin; annenin, yediği içtiği şeylerden etkilendiği gibi, kullandığı ilaçlardan etkilendiği de biliniyor. Bundan dolayı doktorlar gebelik döneminde mümkün olduğunca ilaç almamayı öneriyor. Fakat dayanılamayacak kadar ciddi ağrılar olması durumunda ise anne ve bebeğe zararı olmayacak ağrı kesici ve ilaçlar tavsiye ediyor. Sağlık açısından bu konu önem arz etmektedir.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, parol ve minosetin hamilelik döneminde annelere doktorlar tarafından en çok verilen ilaçlar olduğu biliniyor.

Parolun içeriğindeki bileşen ve kimyasallar nedeniyle, anneye ve bebeğe zararı olmayan bir ağrı kesici olduğunu biliyoruz. Bu da anne adayları tarafından en çok tercih edilen ilaç oluyor. Uzmanlar anne adaylarının hamileliğin başından sonuna kadar parol kullanabileceklerini söylüyor.

Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanımı
Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanımı

Hamilelikte Parol Ne Zaman Kullanılır?

Annenin vücut ağrıların bebeğin anneye tutunmasından itibaren ortaya çıkabilir. Bu durumlarda anneler ağrı kesici alabilir.

Başta, boyunda, eklemlerde, kemiklerde, kaslarda ve boğazda çeşitli ağrılara sebep olan gribal ve viral enfeksiyonlarda parol kullanımı tavsiye edilir.

Herhangi bir nedenden ötürü cerrahi operasyon geçirmek zorunda kalan anneye ağrı kesici vermek gerekir. Bu durumda da yine ağrı kesici olarak parol/parasetamol kullanılır. Anne adaylarına mümkün mertebe cerrahi operasyon yapılmaz. kaza veya travma gibi istisnai durumlar da yapılabilir.

Migren ağrısı, diş ve bel ağrısı gibi hamilelik döneminde dayanılamayacak duruma gelen kronik ağrılar için ağrı kesici alınır.

Hamilelikte Parol Ne Kadar Kullanmalı?

Gebelikte ağrılı dönemlerde, ağrıyı kesmek için günde 3 defa parol kullanılabilmektedir.

Emzirme Döneminde Parol Veya Ağrı Kesici Kullanabilir Mi?

Emzirme dönemi de tıpkı hamilelik süreci gibi işlemektedir. Bu dönemde, anneden bebeğe süt yani emzirme yolu ile yiyecek ve içeceklerin sindirilmeleri ile geçmektedir. Bundan dolayı emzirme döneminde de aynı gebelikte olduğu gibi yiyip içilenlere ve alınan ilaçlara dikkat edilmelidir. Parol hamilelikte olduğu gibi yine emzirme döneminde de rahatlıkla kullanabileceğiniz ağrı kesicidir. Sağlıcakla kalın…