Hamilelikte Hangi Aylar Tehlikelidir?

0
1707
Hamilelikte Hangi Aylar Tehlikelidir?
Hamilelikte Hangi Aylar Tehlikelidir?

Hayatınızın en güzel dönemindesiniz. Hamilelik döneminiz mutluluk ve heyecan gibi güzel duygular yaşamanıza neden olurken bazı kaygıları da beraberinde getirir. Siz anne adayları, bebeğiniz için sürekli endişeler beslersiniz. Bunlardan bir tanesi de hamilelikte hangi aylar tehlikelidir? Gibi birçok soruların cevaplarını sorarsınız.

Her şeyden önce sizlerin bu dönemin en dikkat isteyen dönem olduğunu bilmeniz gerekir. Atacağınız her adımda dikkatli olmanız gerekecektir. Hamileliğinizin her ayı her günü önem gerektirir. Öncelikle bu bilinçte olmanız ve bu bilinçle hareket etmeniz önemlidir. Zira sizin sağlığınız bebeğinizin sağlığıdır. Kendinize dikkat etmeli, önem vermeli ve bu dönemde yapılması gereken her adımı ertelemeden atmalısınız. Uzman hekiminiz sizlere gerekli bilgiyi verecektir.

Hamilelikte Sorunlu Aylar
Hamilelikte Sorunlu Aylar

Hamilelikte İlk Üç Ay

Hamilelikte hangi aylar tehlikelidir? Sorusunda ilk üç ay oldukça önemli. Bu nedenle, sizlerin bu sürece dikkat etmeniz önemli. Gebelik döneminde ilk üç aylık dönemde anne adaylarının % 25’nde vajinal kanamalar olmaktadır. Vajinal kanamalar, en tehlikeli belirtiler olarak kabul edilir. Bu kanamalar döneminde başka bir belirtiye bakılmaz. Böyle bir durumda hemen doktora başvurulması gerekir. Bu tehlikeli durum genellikle hamileliğin ilk üç ayında görülmektedir. Vajinal kanama birçok nedenden kaynaklanabilir.

Hamileliğin 10. İle 12. Haftası

Hamilelikte hangi aylar tehlikelidir Sorusunun cevaplarından biri de hamileliğin 10. İle 12.haftasıdır.

Hamileliğin bu döneminde şiddetli kusmalar ve yemek yiyememe durumu görülebilir. Anne adaylarının hemen hepsinde bulantı ve bunu takip eden kusma sorunu yaşanabilmektedir.

Yapılan idrar testi sonucunda aseton ya da keton pozitif bir şekilde bulunursa anne adayının hastane ortamında damardan beslenmesi gerekmektedir.

Bu noktada; önemli olan bulantı ve kusmanın asıl nedenidir. Biraz daha açıklayıcı olmak gerekirse; bulantı ve kusma durumları bazen zehirlenmeler, mide-bağırsak sistem hastalıkları ya da enfeksiyonlardan kaynaklanıyor olabilir.

Bu durum tehlike anlamına gelir.

Hamilelikte Tehlikeli Aylar
Hamilelikte Tehlikeli Aylar

Hamilelikte 20.Haftaya Kadar Dikkat

Hamilelikte hangi aylar tehlikelidir konusunda 20.haftaya kadar olan süreye dikkat çekme gerekir. Düşük riski, hamileliğinizin 20.haftasından sonra azalmaktadır. Ancak; bu süreye kadar düşük riski vardır. Eğer uzman hekim bu süre için düşük riskini belirtiyorsa bu süreye daha dikkat edilmesi ve önemsenmesi gerekir. Bunun için haftalık kontrollere mutlaka gitmeniz gerekir. Bu kontrollerde rahmin boyun uzunluğu ölçülür. Bunun yanı sıra; düşük riskinin tespiti yapılır. Bu üç aylık süre tamamlandığında düşük riski oldukça azalır.

Hamilelikte Rutin Kontrol

Yukarıda bahsedildiği gibi hamilelikte hangi aylar tehlikelidir? Sorusunun cevabı nettir.

Hamilelik döneminiz oldukça hassas ve dikkat gerektiren bir süreçtir.

Hamileliğin her dönemi için farklı faktörlere bağlı olarak riskler gelişebilir. Dolayısıyla sizler, hamilelik ücretinin her döneminde dikkatli olmak durumundasınız.

Bu noktada; düzenli periyotlarla doktor kontrolüne gitmeli ve hamilelik sürecinizi sıkı takip altına almalısınız.

Ayrıca, uzman hekiminizin her önerisi hayati önem taşır.

Bu önerileri harfiyen dinlemeli ve uygulamaya koymalısınız. Siz ve bebeğiniz çok değerli. Sizin bunları dikkate almanız kendinizin sağlığı, bebeğinizin gelişimi, sağlığı ve sağlıklı doğum yapabilmeniz için önemlidir.

Hamilelikteki Tehlikeler Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik sürecinizde pek çok risk meydana gelebilir. Bu riskler ve nedenleri değişkendir. Hamilelik döneminizin tehlikeleri ve riskleri ancak uzman hekim muayene ve tetkikleri sonucu ortaya çıkar. İşte bu yüzden doktor kontrolleri çok büyük öneme sahiptir. Doktor kontrolleri sayesinde bu gibi tehlike ve risklerin önüne geçilir. Bunun yanı sıra; doktorun tavsiyeleri sayesinde bu gibi riskleri tetikleyecek durumlarda ortadan kaldırılır.

Sağlıklı Kalın.