Hamilelikte İlaç Kullanımı Zararlı Mıdır?

0
1619
hamilelikte ilaç kullanımı

Hamilelikte ilaç kullanılır mı kullanılmaz mı diye anne adayları sormaktadır. Ve yanlış ilaç kullanımından kaçınmaya çalışmaktadırlar. Bazı hamileliklerde ilaç kullanılması zorunlu olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktorunuza danışmalısınız. En iyi yönlendirmeyi doktorunuz sizin için yapacaktır.

ilac-kullanimi
Görsel: hamilelikte ilaç kullanımı

Hamilelikte akne (sivilce) tedavisi

Hamilelikte artmış hormonlara bağlı olarak akne gibi ciltte değişiklikler olabilir. Akne gebe olmayanlarda roakutane, retinol, tetracycline gibi ilaçlarla tedavi edilir. Ancak bu ilaçlar gebelerde kullanılmaz.

Roacutane (isotretioin)

Grup X. Hamilelikte ilk trimesterde (ilk 3 ay) bu ilaca maruz kalan bebeklerin %25-30 unda anormallikler gözlenmektedir. Bunlar beyin yüz defektleri (kraniofasial defekt), kalp defektleri ve merkezi sinir sistemi defektleridir. Ayrıca düşük ve anne karnında ölüm oranlarında da artış olmaktadır.

Roacutane kullanırken

 • Doğurganlık dönemindeysek bir ay önce doğum kontrol hapına başlamalısınız. Eğer süt veriyorsanız ilaca bu dönemde başlanmaz.
 • İlaçtan önce tekrar gebelik testine bakıp emin olumalıdır.
 • Adet döneminden 2 -3 gün sonra ilaca başlanmalıdır.

Retin-a (retinol)

Grup C. % 10 olasılıkla kana geçip bebeğe ulaşabilmektedir. Gebelerde kullanımı şüphelidir.

Tetracycline

Grup D. Kemik gelişimini engeller ve dişlerde lekelenmeler yapar. Gebelikte çok gerekli olmadıkça kullanılmamalıdır. Süt verme döneminde kullanmanın herhangi bir sakıncası yoktur.

İlaç suistimali

Eğer gebe kalmayı düşünüyor veya hamileyseniz ve ilaç suistimali yapıyorsanız mutlaka yardıma ihtiyacınız vardır. Bu ilaçlar sadece size değil bebeğinize de zarar verecektir.

Sıklıkla suistimal edilen ilaçlar

 • Opioidler: Çoğunlukla ağrı kesici olarak ve anestezi öncesi sedasyon için kullanılan ilaçlardır. Morfin, Kodein, Hydrocodon, Meperidin, Oxycodone.
 • Santral Sinir Sistemi Baskılayıcıları: Aksiyete ve uyku bozuklukları tedavisinde kullanılır. 2 büyük guruba ayrılırlar; barbituratlar ve benzodiazepinler. En sık kullanılanlar Mefobarbital, Pentobarbital sodyum, Alprazolam, Diazepam, Lorezepam, Klordiazepoksid
 • Uyarıcılar: Bu grup ilaçlar dikkat bozukluğu, hiperaktivite sendromu ve narkolepsi tedavisi için kullanılan ilaçlardır. Sık kullanılanlar dekstroamfetamin, metylphenidate.
Gebe Anneler İlaç Kullanmalı Mı?
Görsel: hamilelikte ilaç kullanımı

Sık kullanılan ilaçlar bebeğe zararlı mıdır?

Bazı sık kullanılan ilaçları sınıflandırırsak:

 • Morfin :C grubu. Orta ve şiddetli ağrılar için kullanılır.
 • Kodein (Aferin): C grubu. Orta ve şiddetli ağrılar için kullanılır.
 • Alprazolam (Xanax): D grubu. Anksiyeteve panik atak için kullanılır.
 • Diazepam (Diazem): Gruplandırılmamış. Anksyiete ve alkol tedavisi için kullanılır.
 • Metylphenidate (Ritalin): C grubu. Dikkat bozukluğu ve hiperaktivitede kullanılır.

Bu ve benzeri ilaçları kullanıyorsanız mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Hamilelikte ilaçlar bebeğe nasıl zarar verir?

Annenin kullandığı her şeyin bebeğe ulaşma ve sonrasında fayda veya zarar verme ihtimali vardır. Besinler ve oksijen bebeğe ulaşır ve olumlu katkıda bulunur. Alınan her ilaç plasentayı geçip bebeğe ulaşacaktır. Bu ilaçların alınma zamanları ve miktarları bebeği etkileyecektir.

Bu ilaçların potansiyel tehlikeleri:

 • Uterusta kasılmaya sebep olarak bebeğe giden kan miktarını azaltırlar.
 • Bebekte gelişme geriliği yapabilirler.
 • Plasentayı etkileyerek bebeğin yetersiz beslenmesine neden olurlar. Bunun sonucunda bebekte gelişme geriliği veya düşük ağırlıklı doğum olur.

Bu ilaçları suistimal edildiği nasıl anlaşılır?

 • Önerilen dozlardan daha fazla kullanma
 • Önerilen sıklıktan daha fazla kullanma
 • Önerilen neden dışında kullanma
 • Başkası için önerilen ilacı kullanma
 • İlaçları alkol veya başka narkotik ilaçlarla birlikte kullanma

İlaç suistimali yaptığınızı düşünüyor ve gebeyseniz bunu mutlaka doktorunuzla paylaşın.

hamilelikte ilaç kullanımı
Görsel: hamilelikte ilaç kullanımı

Hamilelikte ilaç kullanımı

En fazla merak edilen konulardan biride gebelik sırasında veya öncesinde kullandığınız ilaçların güvenli olup olmadığıdır. Hamilelikte ilaç kullanımında en önemli dönem son adet tarihinden itibaren 3. ile 8. hafta arasıdır. Bu dönem organların oluştuğu dönemdir. Bu periyotta mümkün olduğu kadar ilaç kullanmaktan sakınmalısınız.

İlaç kullanmanız gereken durumlarda mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz. Organ oluşumu döneminde ve daha sonrasında ilaç kullanırken kar zarar hesabı yapılır. İlaç kullanmayınca oluşacak sorunlar anne ve bebeğe zarar verecekse ilaç kullanılabilir. Kullanılacak ilaç zorunluysa doktorunuz tarafından aynı faydayı sağlayacak ve bebeğe daha az zarar verebilecek ilaçla değiştirilebilir veya mümkün olan en düşük dozla tedavi planlanır.

Hamilelikte böcek ilacı

Böcek ilaçlarının çoğu böceklerin sinir sistemlerine zarar veren kimyasallar içerir. Gebeliğin ilk 3 ayında bebeğin sinir sistemi çok hızlı geliştiği için böcek ilaçları ile temastan kaçınmalıdır. Tarım alanlarına yakın oturuluyorsa tarım ilaçlaması yapıldığı dönemde kendinizi korumalısınız. Böcek ilacına maruz kalan gebelerde yarık dudak, nöral tüp defektleri, kalp anomalileri ve kol bacak anomalileri görülmektedir.

Sağlıklı günler dileriz 😊