Hamilelikte Kabızlık Sorununa Çözüm

0
1495
hamilelikte kabızlık sorunu

Hamilelikte kabızlık sorunu kadınların yaklaşık %50’sinin problemidir. Genel olarak kaygı, azaltılmış egzersiz ve azaltılmış diyet lifi kabızlığa neden olabilir. Hamilelik sırasında kabızlık, artan hormon seviyeleri, daha yavaş bağırsak hareketleri ve uterusun bağırsaklar üzerindeki baskısından kaynaklanır. Bazen demir içeren ilaçlar kabızlığa neden olabilir. İlaç kesildikten sonra kabızlık kaybolursa, başka bir demir kullanmanız gerekir.

hamilelikte kabızlık sorunu
Görsel: hamilelikte kabızlık sorunu

Hamilelikte kabızlık sorunu yaşamamak için ne yapılmalı?

Kabızlıktan korunma ve tedavi için aynı şeyleri yapmak gerekir:

  • Lifli Yiyecekler: Sebze, meyve, mısır, tahıllar, erik ve kepek ile her gün 25-30 gr lifli yiyecek yemeli
  • Sıvı Tüketimi: Fazla sıvı tüketimi önemli. Her gün en az 3 lt sıvı tüketilmeli. Fazla sıvı ve lifli yiyecekler barsak hareketini hızlandırarak kabızlığı engeller.
  • Egzersiz: Hareketsizlik kabızlığa davetiye çıkarır. Yürüme, yüzme ve egzersiz barsak hareketlerini hızlandırır.
  • İlaçlar: Barsak içeriğini yumuşatan ve hareketini arttıran ilaçlar kullanılabilir. Emilmeyen ve bitki ekstresi olanlar tercih edilmeli.
  • Demir Kullanımı Azaltılmalı: Eğer demir tedavisi kabızlığı arttırıyorsa başka demir ilacı kullanılmalı veya doz azaltılmalı.

Laksatif ilaçlar rahim kasılmalarına ve dehidratasyona neden oldukları için gebelikte kullanılmamalı. Mineral yağları ise besin emilimini bozdukları için kullanılmamalıdır.

Hamilelikte kabızlık sorunu neden olur?

Gebelik boyunca progesteron hormonunda artış görülür. Bu artış vücutta kasların gevşemesine sebep olur. Bu durumlardan bağırsaklarda etkilenir ve daha yavaş çalışmaya başlar ve beraberinde sindirimde yavaşlar. Bu nedenle, kabızlık olur. Gebelikte kullanılan demir hapları da bazen kabızlığa neden olabilir. Gerek ilaçlar ile gerekse evde yapabileceğiniz birkaç yöntemle bu durumun geçmesini sağlayabilir ve biraz daha rahatlamanızı sağlayabilirsiniz.

gebelikte-kabızlık-belirtileri
Görsel: Hamilelikte kabızlık sorunu belirtileri

Hamilelikte kabızlık sorunu belirtileri nelerdir?

  • Az tuvalete çıkma isteği
  • Dışkılamada zorluk
  • Karın ağrısı
  • Sert dışkının olması
  • Şişlik

Hamilelikte kabızlık sorununa çözüm

Lifli gıdalar tüketmek: Gebelikte, günde en az 25-30 gram lifli gıdalar tüketilmelidir. Taze meyve, sebze, fasulyeler, bezelye, nohut, kayısı ve tam tahıllı ekmek gibi.

Taze bir meyve salatası da yapabilirsiniz. İçine ahududu, elma, muz, incir ve çilek ekleyebilirsiniz veya mısır, brüksel lahanası ve havuçla da bir salata hazırlayabilirsiniz.

Su içmek: Suyun hayatımızdaki yeri çok büyük ve önemlidir. Bir de eğer hamileyseniz çok daha önemli bir hal alır su. Hamilelikte günde en az 12 bardak su içilmesi tavsiye edilir. Böylelikle, bağırsaklarınız yumuşak kalabilecek ve sindiriminiz kolaylaşacaktır.

Az ve sık beslenmek: Günlük öğün sayınızı arttırıp daha az beslenmek sindirim sistemini ve metabolizmanın aktif kalmasını sağlayacaktır. Uzmanlar, günde 5-6 öğün fakat az az beslenmeyi tavsiye eder.

Hareket etmek: Düzenli hareket ve spor yapmanın faydaları saymakla bitmez. Anne adaylarının 20-30 dakikalık haftada en az 3 gün olacak şekilde yürümeleri ve hafif egzersizler yapmaları, bağırsakların hareketlerinin düzene girmesini sağlayacaktır. Ne tür egzersizler yapabileceğinizi doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

gebelikte-ilk-trimester-doneminde-kabizlik
Görsel 2: hamilelikte kabızlık sorunu

Zeytinyağı tüketmek: Günde yarım çay bardağı zeytinyağı ve limon karışımı içerek bağırsak hareketlerinizin düzenlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Zeytinyağı, bağırsaklarda kalan atılamayan dışkının atılmasına ve temizlenmesini sağlayacaktır.

Probiyotik beslenmek: Probiyotik besinlerin kullanımı gebelikte kabızlığı önlemek için başvurulan yöntemlerden biridir. Yoğurt ve kefir gibi besinleri tüketerek doğal yoldan probiyotik bakterileri alabilirsiniz.

Sıcak su içmek: Sabahları uyandıktan sonra aç karnına sıcak su içmek bağırsakların daha kolay açılmasını ve çalışmaya başlamasına yardımcı olacaktır.

Bitki çaylarını doğru tüketmek: Bitki çayları sindirim sistemini rahatlatır fakat aynı zamanda da vitamin ve mineral emilimini engellediğinden dolayı bağırsaklarda tembelliğe sebep olur. Sinameki ve müshil bulunmayan ıhlamur, limon, nane ve elma gibi çayları içmelisiniz. Bitki çaylarını doğru miktarda kullanmak önemlidir. Bu konuda doktorunuza danışabilirsiniz.

Kayısı ve incir: Kayısı ve incir tüketmenin de sindirime iyi geldiği bilinmektedir. İster kayısı ve inciri çiğ olarak isterseniz de kurutulmuş olarak tüketin. Kayısı çayı da bir o kadar etkili olacaktır.

Kırmızı erik: Kırmızı erik, gebelikte kabızlığa iyi gelen doğal besinlerden biridir. Kırmızı eriği, kuru erik veya erik suyu olarak da tüketebilirsiniz.

Doktora danışmak: Demir takviyesinin kabızlığa neden olabildiğini önceden bahsetmiştik. Eğer doktorunuz demir takviyesi almanızı tavsiye ettiyse ve siz de kabızlık çekiyorsanız, demir ilaçlarınızı erik suyuyla birlikte almayı deneyebilirsiniz.

Beslenmeye dikkat edip, fiziksel aktivitelerini arttırıp, ancak yine de kabızlık sıkıntısı çekiyorsanız, gebelikte kabızlık tedavisi için doktorunuza danışabilirsiniz. Doktorunuz magnezyum sütü, hacim arttırıcı ilaçlar ya da hafif müshiller önerebilir.

Sağlıklı günler dileriz 😊