Hamilelikte Kan Testi Ne Kadar Sürede Çıkar?

0
1565
Hamilelikte Kan Testi Ne Kadar Sürede Çıkar?
Görsel: gebelik süresince yapılan testler

Kadınlar hamile olup olmadığını anlamak için evlerde bir takım testler yaparlar. Hamile olduğundan şüphelenen anne adayının hamileliğini kesin karşılaştırması için hamilelikte kan testi yaptırması gerekir. Hastane ortamında alınan kan yardımıyla hamilelik saptanabilmektedir. Evlerde kadınların yaptığı testler bazen yanıltıcı sonuçlar verebilmektedir. Bu yüzden en doğru seçenek doktora başvurmaktır.

Doktora hamilelik şüphesi içinde olunduğu ve buna uygun testler istendiği söylenmelidir. Bu sayede kişiden alınan kan örneğinde ki değere oranla doktor size hamilelik hakkında en doğru bilgiyi verecektir. Kan testlerinde hamile kadınların normal kadınlara göre bazı hormonları farklılık gösterir. Hamile kadınlarda bulunması gereken hormonlar gebelik teşhisi için gereklidir.

Hamile Kalındığını Hangi Hormon Belirler?

Hamile kadınlarda kan testinin pozitif olduğunu belirleyen ve gebelik teşhisi koymak için bazı hormonlar bulunmalıdır. Bu hormon beta HCG hormonudur. Bu hormonun hamilelikte kan testi yapıldıktan sonra kanda görülmesi kadının hamile olduğu anlamına gelir. Bu hormon yüksek değerlerde ise hamilelikten şüphelenir. Kadınlarda bazı durumlarda bu hormon seviyeleri yükseklik gösterebilir. Yüksek görüldüğü durumlardan bir tanesi kadınların adet zamanlarıdır. Yanıltıcı bir durum olmaması için kadınlar adet süreleri geçtikten 2 veya 3 gün sonra test yaptırmalıdırlar.

Hamilelikte Kan Testi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Gebelik testlerini hastanede gözetim altında yaptırmak daha doğru bir seçenektir. Doktorun istediği kan örneklerine ve istenilen testlere göre kan testlerinin süresi uzayabilmektedir. Genellikle doktorun istediği kan tahlilleri kişinin eline 2 veya 3 saatlik zaman dilimlerinde ulaşabilmektedir. Kolaylıkla kısa bir zaman içinde bu bilgilere erişim mümkündür. Daha detaylı gebelik testi analizlerinde hamilelikte kan testi sonucu hastaneye veya doktora bağlı olarak süresinde değişim olabilmektedir.

Hamilelikte Kan Testi Nasıl Yapılmaktadır?

Hamilelik şüphesi olan kadının kan vermesi gereklidir. Bu test yapılırken bilinmesi gerekenlerden biri nasıl yapıldığıdır.

Şu şekilde yapılmaktadır:

 • ​​Kadın doktora hamilelik şüphesinden bahsetmelidir ve uygun testler istenmelidir.
 • Doktor uygun testlerin istemini yaparak bazı hormon testleri istemelidir.
 • Kadın kan alma ünitelerine giderek kanını vermelidir.
 • Genellikle hamilelik için sarı tüpler yani hormon tüplerine bakılmaktadır.
 • Kan verildikten sonra kişi sonuçlarını beklemeli ve sonuçlar çıktığında doktorundan en doğru bilgiyi almalıdır.

Bu hamilelikte kan testi işlemi oldukça kolay yapılan bir işlemdir. Çok kolay bir işlem olduğu kadar kişinin canını yakan bir eylemde değildir. Laboratuvar ortamında ki oluşturulan testlerin sonucuna göre kesin gebeliğin olup olmadığı anlaşılabilir.

Hamilelikte Kan Testi Yapılırken Yemek Yenmemeli Midir?

Genellikle kan testleri yapılırken doktor aksi bir şey söylemediyse açlık veya tokluk fark etmez. Bazen hamilelikte kan testi yapılırken aç karnına tahlil verilebilir. Bazı durumlarda da tok karna kan testi yaptırmak mümkündür. Yani yemek faktörü çok fark etmemektir.

Hamilelikte Kan Testi
Hamilelikte Kan Testi

Hamilelikte Kan Testi Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Kan testleri emin olmak açısından güvenilir yöntemlerden bir tanesidir. Bazı faydalar sağlamaktadır.

Faydaları şunlardır:

 • Kişinin daha doğru şekilde bilgi almasını sağlar.
 • Verilen kan testinde başka bir hastalık veya olumsuzluk durumu varsa kısa zamanda saptanır.
 • Kişi doktorla iletişim ve işbirliği halinde olur.
 • Normal kan testi gibidir. Farklılık göstermez.
 • Hormon değerleri belirlenir.
 • Kişiye en güvenilir sonucu verir.
 • Kısa bir zaman diliminde sonuçlar öğrenilebilir.
 • Maliyet olarak kişiyi zora sokmayan uygulamalardır.

Hamilelikte kan testleri kişinin daha sağlıklı koşullarda bilgi alması için önem arz etmektedir. Hastanelerde doktor kontrollerinde yapılan bu testlere güvenmek daha doğru bir sonuçtur. Kişiye faydaları çoktur ve zamanında sonuçlar vermektedir. Daha iyi günler diler ve daha nice sağlık zamanlar geçirmenizi temenni ederiz.