Hamilelikte Kansızlık (Anemi) Nedir?

0
1594
Hamilelikte Kansızlık (Anemi) Nedir?
Hamilelikte Kansızlık (Anemi) Nedir?

Dünya üzerinde pek çok kadın, kansızlık (anemi) durumu yaşamaktadır. Hamilelik süreci, anne adayına hem fiziksel hem de zihinsel olarak yeni bir yük getirdiğinden dolayı her anne adayının mutlaka demir takviyesi alması gerekldir. Demir takviyesi sayesinde anne adayı, hamilelik sürecini daha rahat ve daha sağlıklı bir şekilde geçirmetkedir.

Annelik Yolunda ekibi olarak, bu yazımızda sizlere hamilelik sürecinde yaşanan kansızlık, yani anemi durumundan bahsedeceğiz.

Demir Eksikliğine Bağlı Anemi

Hamilelik aüewxinsw anne adaylarında en çok gözlenen ve en saptanan anemi türü demir eksikliğine bağlı anemi türüdür. Kan hemogloblin (Hb) değerinin normalin altına düşmesi olarak tanımlanan anemi, hamilelik dışında normal kadınlarda sıklıkla meydana gelmektedir, fakat, hamilelik sürecinde 1. ve 3. evrede hemoglobin 11 gr/dl ‘den düşükse ya da 2. evrede hemoglobin 10.5 gr/dl ‘den düşükse, anne adayında anemi olduğu saptanmaktadır. Her hamile kadın, günde 6 – 7 mg demire gereksinim duymaktadır.

Görsel 1: Dünya üzerinde pek çok kadın, kansızlık (anemi) durumu yaşamaktadır.

Demir Eksikliği Anemisi’nin Nedenleri Nelerdir?

Anne adaylarında demir eksikliğine bağlı olarak görülen aneminin başlıca nedenleri arasında demir gereksiniminin artması, yetersiz beslenme, sık doğumlar, düşükler ve enfeksiyonlar, parazit hastalıkları, bağırsaklarda emilim bozukluğu gibi rahatsızlıkların sonucunda demir depolarının yetersiz kalması bulunmaktadır. Anne adayı, hamile kalmadan önce anemi sorunu yoksa ve demir depoları yeterli olsa bile hamilelik süresince anemiyi önlemek için tüm anne adaylarına demir takviyesi yapılmalıdır. Demir eksikliğini giderebilmek için günde 60 mg elementer demir almak yeterlidir. Bu nedenle, hamileliğin ilk 4 ayından sonra demir takviyesine başlanmalıdır.

Anemi Şikayetleri Nelerdir?

Anne adaylarında anemiye bağlı olarak en çok görülen şikayetler aşağıdaki gibidir:

 • Halsizlik
 • Çarpıntı
 • Eforla nefes darlığı olması (Efor dispnesi)
 • Bayılma (Senkop)
 • Kulak çınlamasıUyku bozukluğu
 • Saç dökülmesi
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Baş dönmesi
 • Göğüs ağrısı (Anjina pektoris)
Görsel 2: Anne adaylarında demir eksikliğine bağlı olarak görülen aneminin başlıca nedenleri arasında demir gereksiniminin artması, yetersiz beslenme, sık doğumlar, düşükler ve enfeksiyonlar, parazit hastalıkları, bağırsaklarda emilim bozukluğu gibi rahatsızlıkların sonucunda demir depolarının yetersiz kalması bulunmaktadır.

Anemi Tanısı Nasıl Konulmaktadır?

Hamilelerde anemi tanısı konurken en çok karşılaşılan bulgular arasında deri ve mukozada solukluk, nabzın hızlanması, hiperkinetik kalp yetmezliği, dil atrofisi, nöropati, ataksi, sarılık ve dalak büyümesi olarak sıralanmak mümkündür.

Anemi Tedavisi Nasıldır?

Tedavi sırasında anne adayının demir depolarının yeniden doldurulması amaçlanmaktadır, bundan dolayı, ağızdan alınan ilaçlar ile demir açısında zengin bir beslenme programı uygulanmaktadır. Günlük doz 200 mg/gün elementer demirdir. Tedavi sonucunda anemi iyileşse bile demir depolarının dolmasını sağlamak için tedaviye 3 ay daha devam edilir.

Görsel 3: Hamilelik aüewxinsw anne adaylarında en çok gözlenen ve en saptanan anemi türü demir eksikliğine bağlı anemi türüdür.

Anemi tedavisi sırasında bulantı, kusma, ishal, kabızlık, midede rahatsızlık gibi yan etkileri ortaya çıkabilir. Yan etkilerden kurtulmak için verilen haplar, yemeklerden sonra alınmalıdır. Anemi tedavisi esnasında anne adaylarının demir emilimini azaltan besinleri tüketmemesi ve bu tarz ilaçları almaması gerekir. Bunlar arasında antiasit ilaçlar, yumurta, kalsiyum tuzları, süt ve süt ürünleri, tetrasiklin türü antibiyotikler, çay ve kahve yer alır. Demirin emilimini artırmak için demir ilaçlarının portakal suyu, proteinden zengin gıdalar ile birlikte ve aç karnına alınması uygundur. Bununla beraber karaciğer, kırmızı et, yumurta, kuru bakla, tahıl, taze sebze, kuru meyve gibi demirden yana zengin gıdaların tüketilmesi gereklidir.

Hamilelerde Megaloblastik Anemi Nedir?

Anne adaylarında sıkça görülen megaloblastik anemi türünün en önemli nedeni, folik asit eksikliğidir. Aneminin tedavisini sağlamak için anne adayına günde 1 mg folik asit verilir. Bu tarz sorunu olmayan anne adaylarına ise hastalıktan korunmak için 0.4 mg folik asit almaları tavsiye edilir. 

Kaynaklar:

 1. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/anemia-during-pregnancy/art-20114455
 2. https://www.hematology.org/education/patients/anemia/pregnancy
 3. https://www.msdmanuals.com/professional/gynecology-and-obstetrics/pregnancy-complicated-by-disease/anemia-in-pregnancy
 4. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/23112-anemia-during-pregnancy

Görsel Kaynak: https://multiyasam.com/hamilelikte-enfeksiyon-protozoal-enfeksiyonlar/