Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur?

0
1800
Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur?
Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur?

Hayatınızın en önemli ve en özel döneminde birçok şikayet yaşayabilirsiniz. Bu şikayetler gerek hormonal değişimlerden gerekse bebeğin gelişim ve büyüme sürecine bağlı olarak gelişir. Bu şikayetlerden biri de hamilelikte kasık ağrısı yaşamanızdır.

Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamilelikte kasık ağrısı hamilelik döneminizin bir belirtisidir. Özellikle de ilk gebeliğiniz ise kasık ağrıları yaşama olasılığınız daha da yüksektir. Kasığın sağ ve sol tarafında meydana gelen bu ağrılar siz annelerin endişelenmesine sebebiyet verir. Bu ağrıların bebeğe bir zararı olup olmayacağı düşüncesine kapılmanız normal. Bu noktada önemli olan kasıl ağrısının nedeninin bilinmesidir.

Böylece bu ağrının sizin ve bebeğiniz için bir tehlike oluşturup oluşturmadığını anlamış olursunuz. Elbette, bunu anlamanız için mutlaka hekiminize başvurmanız ve muayene olmanız önemlidir. Konuyla ilgili olarak önemli bir hususa değinmek gerekir. Kasık ağrılarının bebeğin cinsiyetini belirlemesine ilişkin söylemler vardır. Halk arasında kasık ağrısı kız bebeğe işaret eder şeklindeki bu söylemler doğru değildir. Bunu gösteren hiçbir bilimsel çalışma ve kanıt yoktur.

Hamilelikte Kasık Ağrısı
Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamilelikte Kasık Ağrısının Nedenleri?

Bu şikayetin birçok nedeni olabilir. Hamilelikte kasık ağrısı durumunun nedenlerinden bazıları şunlardır;

 • Bebeğin gelişim ve büyümesine bağlı olarak rahmin büyümesi sonucunda sancı hissi ortaya çıkar.
 • Enfeksiyon olması durumunda kasıklarda ağrı hissi oluşabilir.
 • Dış gebelik durumundan kaynaklanıyor olabilir.
 • İdrar yolu enfeksiyonu bu soruna neden olabilir.
 • Plasentada kanama yaşanıyorsa kasıkta ağrılar oluşabilir.
 • Hamilelik döneminin ikinci ya da üç aylık dönemlerinde anne karnındaki bebeğin büyümesi ve vücudun doğuma hazırlanması bu ağrılara neden olabilir.
 • Gaz oluşumu kasık ağrısına sebebiyet verir.

Hamilelik sürecinde progesteron hormonu bağırsaklardaki işleyişi azaltmaktadır. Bu da bağırsaklarda bazı problemlerin yaşanmasına neden olur. Midede meydana gelen gazla bağırsaklarda kabızlık sorunu ortaya çıkar. Bu da kasık ağrılarını tetikler.

 • Düşük riski de kasık ağrılarına neden olabilmektedir.
 • Hamilelik zehirlenmesi durumunda da bu şikayetler yaşanabilir.

Görüldüğü gibi kasık ağrılarınızın tehlike içermeyen nedenleri olabileceği gibi tehlike arz eden nedenleri de olabilir. Bunun için öncelikle mutlaka hekim tarafından hamilelikte kasık ağrısı nedeni tespit edilmelidir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Ne Zaman Olur?

Hamilelik sürecinizin 6. İle 8. Haftalarında kasık ağrıları yaşamanız son derce normaldir. Bununla beraber, hamileliğinizin 25 ile 30. Haftalarından itibaren bebek büyümeye başlar ve bu gelişimle birlikte alt karna ve kasıklara doğru bir baskı meydana gelir. Dolayısıyla bu da sizin kasık ağrısı hissetmenize neden olur.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte kasık ağrısı sorununun geçmesi için gerekli olan öneriyi hekiminiz belirler. Evde basit ve pratik yollarla kasık ağrıları azalır ve ortadan kalkar. Ancak; sizler kendi bulduğunuz yöntemleri uygulamaktan kaçının. Zira hekiminiz sizi muayene ettikten sonra kasık ağrınızın nedenine göre size tavsiyelerde bulunacaktır. Söz gelimi; eğer kasık ağrınız enfeksiyon kaynaklıysa hekiminiz bu soruna yönelik reçete yazacak ve öneride bulunacaktır. Bu nedenle; tamamen hekim kontrolünde hareket etmeniz gerekir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Sebebi
Hamilelikte Kasık Ağrısı Sebebi

Hamilelikte Kasık Ağrısı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda da bahsedildiği gibi hekim kontrolünde hareket etmelisiniz. Bunun dışında sizler bazı hususlara dikkat edebilirsiniz.

 • Çok uzun süre ayakta kalmayın
 • Çok yorucu işler ya da aktivitelerden kaçının
 • Kesinlikle ağır hiçbir şey kaldırmayın.
 • Sizi zorlayacak hareketler, spor ve egzersizlerden uzak durun.
 • Gaz oluşumuna neden olacak gıda ve besinler tüketmeyin.
 • Hekiminizin önerilerini harfiyen yerine getirin.

Tüm bunlar kasık ağrılarının oluşumunun engellenmesinde önemli rol oynar. Aynı zamanda bunlar sağlıklı bir hamilelik dönemi içinde oldukça önemlidir.

Huzurlu ve mutlu günler…