Hamilelikte Kaybolan İkiz Sendromu

0
1606
Hamilelikte kaybolan ikiz sendromu

Hamilelikte kaybolan ikiz sendromu ilk defa 1945 yılında tespit edildi. Kaybolan ikiz sendromu gebelik sırasında  bir yada daha fazla bebeğin kaybolmasıdır. Fetal doku plasenta veya anne dokusu tarafından baskılanır. Ultrason olmadan önce ölmüş fetusun tanısı doğumdan sonra plasentanın muayenesi ile konulmaktaydı.

Artık ultrason ile çok erken dönemde ikiz gebelik tanısı ve daha  sonra fetuslardan birinin ölümü tanısı kolayca konulabilmektedir. Bazen düşük bulguları olan gebede yapılan ultrasonda hala gebeliğin devam ettiği tespit edilmektedir. Bu durumda ikiz bebeklerden biri düşmüş olabilir.

Hamilelikte kaybolan ikiz sendromu
Görsel: Hamilelikte kaybolan ikiz sendromu

Hamilelikte kaybolan ikiz sendromu nedeni

Hamilelikte kaybolan ikiz sendromu sebebi tam olarak bilinmemektedir. Kaybolma erken dönemde gelişmedeki problemler nedeniyle oluşmaktadır. Plasenta ve fetal dokularda yapılan incelemelerde yaşayan ikizin  normal olmasına rağmen kromozomal bozukluklara rastlanabilir. Bazen de kordonun yerleşmesinde anormallikler olabilir.

Hamilelikte kaybolan ikiz sendromunun anne ve diğer bebeğe etkisi

Eğer kaybolma erken dönemde olursa ne anneye nede yaşayan bebeğe herhangi bir sorun olmaz. Eğer 2. ve 3. trimesterde kaybolma olursa yaşayan bebek için risk oluşur. Serebral palsi ve düşük ihtimalinde artış olur. Eğer embryonik periyottan ( 8. hafta) sonra ikiz bebeklerden biri ölürse amniyotik sıvı , ölü bebek içindeki ve plasentadaki sıvı emilir. Geriye baskı sonucu düzleşmiş fetal doku (fetal papirekus) kalır.

Hamilelikte kaybolan ikiz sendromunda tedavi

İlk trimesterdeki kaybolmalarda tedavi gerekmez. 2. ve 3. trimesterde kaybolmalarda gebelik yüksek riskli gebelik sınıfına alınıp yakın takip edilir. Gebede kanama, kasılma kramp ve kasık ağrısı oluşursa tedaviye alınır. Eğer düşük olursa diğer bebek yakın takibe alınır.

Gebelikte ikiz-ikiz transfüzyon sendromu tanısı:

Ultrason ile yapılan muayenede

 • Aynı cinsten olan fetuslarda ölçümde belirgin farklılık
 • Amniyotik kese büyüklüklerinde  belirgin farklılık
 • Kordon büyüklüğünde farklılık
 • Tek plasenta
 • Fetusların ciltlerinde ödem
 • Alıcı ikizde konjestif kalp yetmezliği
 • Alıcı ikizde polihidramniyos
 • Verici ikizde oligohidramniyos
Hamilelikte kaybolan ikiz sendromu
Görsel: Hamilelikte kaybolan ikiz sendromu

İkiz – ikiz transfüzyon sendromunda gebede bulgular

Annede oluşabilecek bulgular

 • Rahimde hızlı büyüme hissi
 • Haftasına göre karın büyüklüğünde fazla artış
 • Karında ağrı, gerilme ve kasılma
 • Ani fazla kilo alımı
 • Erken gebelik döneminde el ve ayaklarda şişlik

İkiz – ikiz transfüzyon sendromunda tedavi seçenekleri

Eskiden yapılabilecek bir şey yokken teknolojinin gelişmesi ile artık tedavi belli oranında mümkündür. Fazla amniyon sıvısının boşaltılması plasentadaki kan akımını rahatlatmakta ve preterm doğum riskini azaltmaktadır. Lazer ile damarlar arasındaki bağlantı kesilerek %60 oraında etkilenmiş bebekler kurtarılmaktadır. Etkilenmiş bebeklerde akciğer maturasyonuna bakarak en erken dönemde doğurtmak tedavi için bir seçenektir. Amniyosentez gerekli olduğunda tekrar yapılabilir ancak lazer tedavisi bir kez uygulanır.

İkiz – ikiz transfüzyon sendromunda tedavi komplikasyonları

 • Erken doğum
 • Alıcı ikizde sıvı fazlalığına bağlı sindirim, dolaşım, bağırsak, solunum sistemleri ve beyinde sorunlar
 • Verici ikizde kansızlık
 • Fetal ölüm

İkiz-ikiz transfüzyon sendromunda 16. haftadan itibaren haftalık ultrason takibi yapılmalıdır. Risk azalsa bile gebelik sonuna kadar haftalık takiplerden vazgeçilmemelidir.

İkiz gebelik nasıl olur?

İkiz hamilelik belirtileri birçok anne ve baba için merak konusudur. Aynı zamanda, doğal veya tüp bebek yöntemleriyle kendiliğinden olabilir. Ailede ikiz varsa bu olasılık genetik olarak artar.

Çift yumurta ikizleri en yaygın ikizlerdir ve iki ayrı yumurtanın iki ayrı spermle döllenmesiyle oluşur. Genetik olarak konuşacak olursak, her ikizin ayrı bir plasenta ve su kesesi vardır. İkizler iki kız, iki erkek veya bir kız ve bir erkek olabilir. Çift yumurta ikizleri, kardeş olarak birbirlerine benziyorlar ama tıpatıp aynı da değiller.

Genetik olarak konuşursak, tek bir döllenmiş yumurta bölündüğünde ve iki ayrı fetüse dönüştüğünde, tek yumurta ikizleri oluşur. Tek yumurta ikizleri bir plasentayı paylaşabilir, ancak her bebeğin genellikle ayrı bir su kesesi vardır. Tek yumurta ikizleri, birbirinin aynısıdır. Aynı cinsiyettedirler ve aynı vücut ve özelliklere sahiptirler.

Nadir durumlarda, tek yumurta ikizleri iki ayrı bireye ayrılamaz. Bu bebeklere yapışık ikizler denir. Üçüzler ve diğer çok katmanlı ikizler, tek yumurta ikizleri, çift yumurta ikizleri veya bunların bir kombinasyonu olabilir.

Hamilelikte kaybolan ikiz sendromu
Görsel: Hamilelikte kaybolan ikiz sendromu

İkiz gebelik kaçıncı haftada belli olur?

Adet gecikmesinden sonra fetal kese görüldüğü andan itibaren ikiz hamilelik tespit edilebilir. Günümüzde gebeliğin ilk 14 haftasında yapılan ultrason muayenesinin en önemli amaçlarından biri gebelik kesesi sayısını belirlemektir. Son adet dönemine göre ortalama 7. haftadan sonra ve adet gecikmesinden sonra 3. haftadan sonra ultrasonda bir veya daha fazla gebelik kesesi gözlemlenerek çoğul gebelikler teşhis edilebilir.

Sağlıklı günler dileriz 😊