Hamilelikte Mantar Enfeksiyonu

0
1588
hamilelikte-mantar-enfeksiyonu-1

Mantar enfeksiyonu, günümüz koşulları altında oldukça sık yaşanan rahatsızlıklardan biridir. Hamilelikte mantar enfeksiyonu türlerinden biri olan Candida rahatsızlığı da kadınlarda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Yapılan bir araştırmaya göre, kadınların yaklaşık %20’sinde Candida mantarı, vajinal bölgede doğal olarak bulunmaktadır. Bu oran hamilelik döneminde %30’a kadar çıkabilmektedir. Özellikle hamilelik esnasında maya mantarı, yaşanılan hormon dalgalanmaları sebebiyle oldukça sık bir şekilde oluşmaktadır. Hamilelikte mantar enfeksiyonu rahatsızlıkları bebeğe bulaşabileceği için mutlaka tedavi görmek gereklidir.

hamilelikte-mantar-enfeksiyonu-3
Görsel 1: Hamilelikte mantar enfeksiyonu

Mantarlar genel olarak sıcak ve nemli alanları severler, bu sebeple yaz mevsiminde yaşanan mantar enfeksiyonu rahatsızlıkları oldukça sık yaşanmaktadır. Kıl, deri, genital bölge, mukoza ve dil gibi bölgelerde mantar enfeksiyonu oldukça sık bir şekilde görülebilmektedir. Yaklaşık olarak her 4 kadından 3’ü hayatları boyunca en az bir kez maya mantarı enfeksiyon rahatsızlığı yaşamaktadır. Bu kadınların %45’i ise iki ya da daha fazla mantar enfeksiyon rahatsızlığı yaşamaktadır.

Mantar Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir?

Vajinal bölgede bulunan mantar miktarının artışından dolayı mantar enfeksiyonu rahatsızlıkları oldukça sık bir şekilde görülmekte ve belirli semptomlar ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda görülen mantar enfeksiyonu sebepleri aşağıdaki gibi listelenmiştir:

  • Hamilelik
  • Diyabet
  • Doğum kontrol haplarının, antibiyotiklerin ya da prednizon gibi kortikosteroidlerin hamilelik öncesinde ya da hamilelik esnasında sıklıkla kullanılması
  • Bağışıklık sistemini zayıflatan HIV gibi enfeksiyonların hamilelik esnasında yaşanması

Hamilelikte hormon seviyelerinde oluşan değişimler, vajinal bölgenin pH’ını değiştirmektedir, bu durum, mantarların daha kolay bir şekilde üremesini sağlamaktadır. Genital bölge temizliğinde dikkat edilmesi gerekenleri listelediğimiz makalemiz için burayı tıklayabilirsiniz.

Mantar Enfeksiyonunun Neden Olabileceği Komplikasyonlar Nelerdir?

Bağışıklık sistemi normal seviyelerde olan ve hamile olmayan kadınlarda mantar enfeksiyonu nadir olarak komplikasyon durumlarına sebep olmaktadır. Hamilelikte mantar enfeksiyonlarının anne adayına herhangi zararlı bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat, hamilelikte mantar enfeksiyonu bebeğe geçebilmektedir.

Mantar enfeksiyonu rahatsızlığına sahip olan bebeklerin çoğunda rahatsızlık ağız kenarlarında ya da bez bağlanan bölgelerde görülmektedir, fakat nadiren de olsa mantar enfeksiyonu, bebeklerin bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediği için ciddi problemlere sebep olabilmektedir. Hamilelikte mantar enfeksiyonları bebeğin vücuduna yayılarak nefes almasını ve kalp ritmini doğrudan etkileyebilir, yaşanan bu durum genel olarak bebekte bağışıklık sistemini etkileyen erken doğum ya da başka enfeksiyon rahatsızlıkları varlığında da görülmektedir.

hamilelikte-mantar-enfeksiyonu-2
Görsel 2: Mantar enfeksiyonu için bazı ilaçlı tedaviler bulunmaktadır ancak hamilelik esnasında kullanımı için doktorunuza mutlaka görünün

Mantar enfeksiyonları, bağışıklık sistemi HIV gibi enfeksiyonlar sebebiyle zayıflamış olan kadınlarda, vücut genelinde enfeksiyonlara ve komplikasyon durumlarına neden olabilmektedir.

Hamilelikte Mantar Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Yaşanan mantar enfeksiyonu rahatsızlığında vajina ve vulvada sürekli olarak kaşıntı durumu yaşanmaktadır, aynı zamanda beyaz renkli bir vajinal akıntı da görülebilmektedir. Bu akıntı peynir gibi bir yapıda gözükebilir ve genel olarak kokusuzdur. Mantar enfeksiyonu belirtileri arasında aşağıda listelenen durumlar yer almaktadır:

  • Vajina, vulva ve vulva çevresinde ağrı
  • İdrara çıkarken yaşanan yanma hissi
  • Vulva ve çevresinde görülen kızarıklık

Yaşanan bu belirtiler birkaç saat, birkaç gün ya da birkaç hafta sürebilmektedir. Yeni doğan bebeklerde ve bağışıklık sistemi oldukça zayıflayan kadınlarda yaşanan mantar enfeksiyonları ağız ve çevresinde de görülebilmektedir. Bu duruma pamukçuk ismi verilmektedir.

Mantar Enfeksiyonu Nasıl Engellenebilir?

Mantar enfeksiyonu riskini azaltabilmek için aşağıda yer alan durumlar yapılmalıdır:

  • Vajinal bölge kuru tutulmalıdır.
  • Köpüklü banyolardan, hijyen için kullanılan spreylerden ve vajinal duşlardan uzak durulmalıdır.
  • Pamuklu iç çamaşırları giyilmelidir.

Mantar enfeksiyonları genel olarak cinsel yol ile bulaşmaz, fakat enfeksiyon durumu cinsel münasebet esnasında daha da kötüleştirebilir ve partneri kötü bir şekilde etkileyebilir.

hamilelikte-mantar-enfeksiyonu-4
Görsel 3: Sağlıklı bir gebelik süreci için doktorunuza başvurmadan herhangi bir tedavi gerçekleştirmeyin

Hamilelikte Mantar Enfeksiyonu Nasıl Teşhis Edilmektedir?

Uzman doktor belirtiler hakkında hastaya belirli sorular sorduktan sonra fiziksel bir muayene yapar. Teşhisi doğrulayabilmek için vajinal akıntının bir örneği alınabilir. Bu örnek mikroskop altında enfeksiyona neden olan mantarları kontrol için incelenmektedir. Yaşanan bazı durumlarda doktor, vajinal akıntı ile kültür yapmak isteyebilir, bu kültür, C. glabrata ve C. tropicalis gibi mantar türlerinin elenmesine yardımcı olmaktadır.

Mantar Enfeksiyonu Tedavisi Nasıldır?

Mantar enfeksiyonları çoğu zaman ulvovajinal candida, mantar önleyici bir kremle veya fitille kolayca tedavi edilebilmektedir. Alınan ilaç, belirtileri yedi gün içerisinde azaltır ve hastayı rahatlatır, fakat hamilelik esnasında tedaviye başlamadan önce mutlaka uzman bir doktor ile görüşülmelidir. Doktor, hastanın gerçekten mantar enfeksiyonuna sahip olup olmadığını belirleyip hamilelik esnasında güvenli bir tedavi sürecinin olmasına yardımcı olacaktır. Aynı şekilde, ağızdan ya da topikal krem olarak kullanılan mantar enfeksiyonu önleyici ilaçlar, hamile olmayan kişileri tedavi etmek için güvenle kullanılmaktadır.

Tekrar Eden Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Hamilelikte mantar enfeksiyonlarının tekrar etme olasılığı oldukça yüksektir. Bir yıl içerisinde dört ya da dörtten daha fazla tekrar eden mantar enfeksiyonlarına tekerrür eden vulvovajinal candida ismi verilmektedir.

Hamilelik esnasında sürekli olarak mantar enfeksiyonu rahatsızlığı yaşanıyorsa Annelik Yolunda ekibi olarak mutlaka uzman bir doktora başvurulmasını önermekteyiz. Yaşanan bu durumlarda, diyabet ya da bağışıklık sistemi hastalığı gibi risk faktörlerinin de ekstra olarak değerlendirilmesi gereklidir. Eğer bu durumun temel sebebi hamilelikse, yaşanan enfeksiyon durumu doğum yapıldıktan sonra geçecektir. Sağlıklı bir gebelik süreci geçirmeniz dileklerimiz ile 🙂