Hamilelikte Merak Edilen Tüm Soruların Cevapları Burada!

0
1512
Hamilelikte merak edilenler

Hamileyken iki kişilik yemek yemek, gebelik süresince tüm seyahatleri iptal etmek ve mümkün olduğunca az hareket edip, sporu kısıtlamak… Hamilelikte merak edilen sorular olup anne adaylarının kafası karışabilir. Tüm soruların cevapları burada…

Hamilelikte merak edilenler
Görsel: Hamilelikte merak edilenler

Hamilelikte merak edilen sorular:

Hamilelikte koronavirüs (covid-19) nedir ?

Koronavirüs nezleden ölüme sebep olacak kadar birçok hastalığa neden olan bir virüs grubudur. Covid-19 daha önce insanlarda hastalık yapmayan yeni oraya çıkan Corona grubundan virüstür. Virüsün yayılması öksürme, hapşırma yoluyla etrafa yayılanların solunum yoluyla alınması ve virüs olan yüzeylere direk temas ile olmaktadır.

Hamileliğimi yeni öğrendim saçlarımı boyatabilir miyim?

Hamilelik döneminde saç boyatmak çok tavsiye edilmez. Boyaların içeriğinde bulunan ağır metaller bebeğe zarar verebilir. Eğer saç dibine değmeden meç ya da röfle gibi boya yapılacaksa hiçbir sorun olmaz. Çok gerekli ise kına gibi organik boya ile saçları boyatabiliriz.

Gebelik takibi sırasında yapılan ultrasonografi ne kadar güvenli?

Ultrasonda görüntü elde etme ses dalgaları yardımı ile elde edilir. Röntgen ve CT gibi radyasyon içermediği için bebeğe herhangi bir zararı olmaz.

Gebelik sırasında sauna, kaplıca ve hamam bebekte sorun oluşturur mu?

Sauna kaplıca ve hamam da ortam ısısı fazla olduğu için terleme yolu ile sıvı kaybını arttırır. Anne adayının vücut sıvısı azalması kan akımını ve buna bağlı olarak gebelik beslenmesini bozar. Ayrıca tansiyon düşmesine bağlı sorunlar da ortaya çıkar.

Gebelikte folik asit önemli mi?

Folik asit gebelik kararı alınınca 3 ay önceden başlamak bebeğin sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler sağlar. Bel de açıklık (spina bifida) olma ihtimalini azaltır. Gebeliğin 3. Ayı bitene kadar yüksek doz kullanımını tavsiye edilmez. Daha sonra ise kullanılan multivitaminlerin içinde yeterli dozda bulunmaktadır.

Hamilelikte merak edilenler
Görsel: Hamilelikte merak edilenler

Hamilelik döneminde egzersiz ve sporun faydaları nelerdir?

Hamilelik dönemimde oluşan değişikliklerden dolayı vücudun şekli, ağırık merkezi ve fizyolojisi değişir. Hem bu değişikliklerin sorun oluşturmasını azaltmak hem de doğumun daha iyi şartlarda olabilmesi için spor yapmak şart. Gebelik döneminde en iyi spor yüzmek ikincisi ise yürümektir. Yürümek yürüme bandı değil zeminde yapılmalıdır.

Gebelikte öncesi hekime başvurmak önemli midir?

Gebelik öncesi genel muayne ve gebelik süresince geçirildiğinde sakatlık yapabilecek enfeksiyonların taraması yapılmalıdır. Eğer sistemik bir hastalık varsa tedavi olduktan sonra gebelik planlanmalıdır.

Gebelikte fast food tarzı yiyecekler zararlı mıdır?

Normal zamanda bile zararlı olan bu yiyecekler den gebelik boyunca uzak durmalıyız. Dengeli bir şekilde prortein, karbonhidrat ve sebze grubu yiyecekler yenilmelidir. Yiyecekler mümkün olduğu kadar ev yapımı ve doğal ürünlerden olmalıdır.

Gebeliğimi yeni öğrendim radyasyona maruz kaldım ne yapabilirim?

Radyoasyonun zamanı ve dozu önemlidir. İlk 8 hafta sakatlık yönünden en sıkıntılı zaman. Erken dönemde radyasyon sonrası etkilenme olduğunda kalp atımı durur. Canlılık devam ediyorsa çok büyük oranda sorun yok demektir. Ya hep ya hiç kuralı denir.

Hamilelikte merak edilenler
Görsel: Hamilelikte merak edilenler

Gebelikte mide bulantım çok fazla hangi yola başvurmalıyım?

Bulantı için ilk tercih beslenme düzenini düzenlemek. Sabah aç karına tuzlu bisküvi veya kraker yemek ile güne başlanabilir. Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Sıvı tüketirken bir bardağı bir anda değil yudum yudum içmeli yemek öncesi ve sonrası yarım saat fazla sıvı tüketilmelidir. Bulantı fazla olduğu dönemde her şeyi yemeye çalışmak yerine sadece sizi rahatlatan yiyecekleri yemelisiniz. Diyet ile düzelme olmazsa doktorunuzun vereceği ilaçları kullanmanız gerekir.

Renkli ultrason dopler ve 2d, 3d ve 4d ultrason nasıl yapılır?

Yapılacak ultrason bölgesine ve ultrasonun cinsine göre ultrason çekimi öncesi hazırlık yapılır. Öncelikle gebemize pozisyon verilir. Vajinal veya karından yapılabilir. Pozisyon ayrlandıktan sonra ultrason yapılacak bölgeye görüntünün daha iyi elde edilebilmesi için jel sürülür. Ultrason probu jel sürülen bölgeye yerleştirilerek görüntü alınır. Renkli dopler ultrasonda kan akımının yönüne göre probun açısını iyi ayarlamak gerekir.

Renkli ultrason dopler ve diğer ultrasonların yapılma nedeni

Renkli dopler gebelikteki yapılmasını en önemli nedeni bebekte ve annede gelişebilecek problemlerin mümkün olduğunca erken tanısını koyarak hem fetüs hem de annenin bu süreci en hasarsız şekilde atlatmasına yardımcı olmaktır. Bu problemlerden bazılarını sıralarsak:

  • Derin ven trombozu
  • Hipertansiyon, preeklampsi ve eklampsi
  • Fetal anomaliler
  • Beyin sıvılarında artış ve genişleme
  • IUGR (rahim içinde gelişme geriliği)

Renkli ultrason dopler yapılma zamanı

Renkli ultrason dopler gebelikteki yapılma zamanı anne babanın bebeklerininin nasıl göründüğünü merak etmemeleri ise genellikle 4 boyutlu ultrasonu kasdettikleri için en uygun zaman 21-22. haftadan sonraki bebeğin pozisyonunu uygun olduğu yaklaşık 32. haftaya kadar olan dönemdir. Bebeğin ve annenin sağlığı ve gelişimi için yapılacak olan renkli dopler için 11-13 ve 18-21. haftalar uygun olur. Renkli dopler ihtiyaç halinde doğuma kadar yapılabilir ve bize tanı ve tedavin sonuçlarının takibinde yardımcı olur.

Sağlıklı günler dileriz 😊