Hamilelikte Mide Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

0
1468
Çok Fazla Kahve İçtiğinizi Gösteren Mide

Hamilelikte mide ağrısı çok yaygın bir durumdur. Bazen hafif ağrı, bazen şiddetli ağrı ve mide bulantısı olur, bu fenomalar hamilelik sırasında anne adayını rahatsız eder. Hamilelikte mide ağrısı, hormonal değişikliklerden ve bebeğin ve uterusun büyümesinden kaynaklanır. Peki hamilelikte mide ağrıları için tavsiyeler nelerdir? Bu ağrılar nasıl giderilir? Hamilelik sırasında mide ağrısının detaylarına bakalım.

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?
Görsel: Hamilelikte Mide Ağrısı

Hamilelikte mide ağrıları neyin belirtisidir?

Gebe kadınlarda mide ağrısı en sık görülen gebelik sorunlarından biridir. Genellikle bu hamileliğin normal bir sonucudur. Rahmin büyümesi mideye baskı yapar. Ek olarak, gebelik, organları (mide gibi) etkileyen bir dizi hormonal değişiklik anlamına gelir. Bununla birlikte, aşağıdaki koşullara mide ağrısı eşlik ediyorsa, derhal bir sağlık uzmanına danışmalısınız:

 • Ürperme
 • Ateş
 • Baş dönmesi
 • Sürekli olarak kusma
 • İdrar sırasında ağrı ve idrar yapamama

Hamilelikte mide ağrısı neden olur?

Hamile kadınlarda mide ağrısı genellikle normal kabul edilir. Çünkü büyüyen rahim ve bebek mideye baskı yapar. Bu baskı aynı zamanda rahatsız edici olabilir. Öte yandan, değişen hormonlar da sizi yediğiniz yemeğe daha duyarlı hale getirecektir. Bu, hamilelikte beslenmeye daha fazla dikkat edilerek ve yemek sonrası beslenme alışkanlıklarını değiştirerek hafifletilebilir.

Hamilelikte Mide Ağrısı İçin Öneriler

 1. Kahve tüketimini azaltın veya hatta ortadan kaldırın. Çünkü kafein bu dönemde midenizi etkiler.
 2. Sağlıklı yaşam için tavsiye edilmeyen gazlı içeceklerden kaçının. Bunlar ayrıca mideyi yorabilir.
 3. Buzdolabından yeni çıkardığınız soğuk su, dondurma ve yoğurt gibi mide rahatsızlığına neden olabilecek ürünlerden kaçının.
 4. Yemek yedikten hemen sonra uzanmayın. Bir süre ayakta durun, hatta yavaşça yürüyün.
 5. Kızarmış yiyecekler de mideyi tahriş edebilir.
 6. Çok ekşi salatalar da mide ağrısına neden olabilir.
Hamilelikte Mide Yanması
Görsel: Hamilelikte Mide Ağrısı

Hamilelikte Mide Yanması Ne Zaman Kendini Gösterir?

Hamilelikte mide yanması süreci aslen kadından kadına değişiyor. Neden olarak, her kadının yapısı farklılık gösterir. Bu sebeple de süreç kişinin yapısına göre şekilleniyor. Hamileliğin doğal durumlarından olan mide yanması bazı kadınlarda 1.trimester döneminde görülüyor.

Bazılarında ise daha ileriki safhalarda durum gerçekleşiyor. Nitekim dünya genelinde, 3.trimester döneminde rahatsızlık kendini belli ediyor. Bu durumlar mide kası gevşemesi ve büyüyen rahmin mideyi yukarı itmesinden kaynaklanıyor.

Hamilelikte Mide Yanmasını Tetikleyen Yiyecekler

Elbette ki hamilelikte mide yanması oldukça normalize bir durumdur. Nitekim yanmayı daha da tetikleyen bazı yiyecekler bulunuyor. Bunlar arasında; kahve veya çay, alkol, yağlı yiyecekler, kızartma, tatlı bulunur. Bu yiyecekler mide asidinin zirve yapmasına yol açıyor ve tetikleyici görevi görüyorlar. Yukarıdaki yiyeceklerden azami ölçüde uzak durulması gerekir.

Hamilelikte Mide Yanması Bebek İçin Tehlikeli Mi?

Daha önce midenin yanmasının nedenlerinden bahsedilmiştir. Bu nedenlerden biri, gebelikte yenilen besinin midede daha uzun tutulması idi. Hamile bir kadın normal hayatında bir besini genelde 2 saat içerisinde hazmeder.

Bu durum gebelikte daha uzun sürelere çıkar. İşte bu durumdan anne adayları korkar. Hâlbuki, durum korkulacak gibi değildir. Doktorlar midede uzun süre kalan besinlerin bebeğin iyi beslenmesi için önemli olduğunu söylüyorlar.

Hamilelikte Mide Yanması İçin Ne Yapılabilir?

Hamilelikte mide yanması için şunlar yapılır;

 • Başı mümkün olduğunca yukarıda tutmak
 • Vücudun mevcut duruşuna dikkat etmek
 • Az ve sık yemek yemek gereklidir.
 • Mideye zarar veren yiyeceklerden uzak durmak
 • Mide asidine iyi gelen şeyleri tercihen geceleri yemek
 • Sıvı tüketime azami ölçüde dikkat etmek
Hamilelikte Mide Yanmasının Sebebi
Hamilelikte Mide Yanmasının Sebebi

Hamilelikteki Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte bulantı ve mide hassasiyeti için öncelikle bir doktora danışmalı ve verilen tavsiyelere uymalısınız. Yukarıda listelenen öneriler de işe yarayabilir. Ayrıca muz, haşlanmış patates ve haşlanmış lahana gibi mideye iyi gelen yiyeceklerin kullanılması da bir miktar rahatsızlığı giderebilir.

Hamilelerde Mide Ağrısı Ne Zaman Geçer?

Hamilelikte mide ağrıları devam edecek mi?

Mide ağrısı ve mide bulantısı genellikle 16. haftada düzelir. 16. haftadan itibaren mide hassasiyeti bile kayboldu. Ancak bazı durumlarda bu durum hamilelik boyunca devam edecektir.

Hamilelikte mide ağrısı hangi ayda olur?

Hamilelik sırasında mide hassasiyeti genellikle ilk birkaç ayda ortaya çıkar. 16. haftadan sonra bu hassasiyet azaldı. Ancak bebek büyüdükçe mideye uyguladığı baskı nedeniyle zaman zaman ağrı hissedebilir. Öte yandan hamilelik sırasında yemek sonrası uzanma ya da uyku alışkanlığı da reflü oluşturarak hamilelik boyunca ve sonrasında da devam edecek mide ağrısına neden olabilir.

Sağlıkı günler dileriz ?