Annelik Yolunda

Hamilelikte Nelere Dokunulmaz?

Hamilelikte Nelere Dokunulmaz?

Hamilelikte Nelere Dokunulmaz?

Hamile olmak ve bir bebek sahibi olacağını bilmek dünyanın en mutluluk verici hislerinden biridir. Ancak bu hissi olumlu olarak yorumlamak çok çok önemlidir. Toplum içinde ve özellikle kadınlar arasında hamilelere nasihat verme durumu oldukça hakimdir ve bu nasihatlerin bir kısmı hurafeden başka bir şey değildir. Kadınların hamile olan anne adayları için verdiği nasihatlerden biri de hamilelikte nelere dokunulmaz, nelere dokunulur konusudur.

Hamilelik döneminde yanlış bilinen binlerce bilgi vardır ve anne adaylarının kulaktan dolma bilgilere inanmaması gerekir.

Hamilelik Döneminde Kırmızı Ete Dokunmak

Anne adayları bebeklerini kucaklarına almayı heyecanla beklerken, sağdan soldan garip garip bilgiler alırlar.

Bunlar;

hamilelikte dokunma alerjisi

Bu sözlerde belki doğruluk payı vardır ancak bunlar kanıtlanmamış olan bilgilerdir. Hamilelikte nelere dokunulmaz konusu da tıpkı böyle bir konudur. Bir anne adayının eğer herhangi bir besine ya da materyale alerjisi varsa zaten o materyale dokunmayacak ve bu konuda hassas olduğunu kendisi bilecektir. Elbette başka kişilerin deneyimlerinden faydalanmak doğrudur hatta güzeldir ancak gerçekliği kanıtlanmış içeriklerden yola çıkmak çok daha doğru bir davranıştır.

Hamilelik Döneminde Kırmızı Ete Neden Dokunulmaz?

Hamilelik döneminde anneler her şeyden kuşku duyarlar. Bebeklerinin ya da kendi sağlıklarının zarar göreceğinden korku duyarlar. Ancak hamilelikte nelere dokunulmaz konusu kadınlar arasında konuşulan bir konudur ve sağlıkla ilgisi yoktur. Kırmızı ete dokunma konusu yaşlı kadınlar arasında söylenen bir batıl inanıştır.

Bu inanışa göre hamile kadın kırmızı ete dokunursa;

Kırmızı renkte bir beze oluşacaktır. Çiğ kırmızı ete dokunmayı bu sebeplerden dolayı doğru bulmazlar. Aslına bakarsanız kirli olan bir şeye dokunmak ister hamile olsun ister hamile olmasın herkes için sağlıksız koşullar ortaya çıkarır. Bu nedenle et ya da farklı bir şeye dokunulurken zaten tüm insanlar dikkatli olmalıdır.

Hamilelikte Yumurtaya Dokunmak

Anne adayları için hamilelikte nelere dokunulmaz sorusuna bir yanıtta yumurta için gelir. Anne adaylarının yumurtaya dokunması da toplum içindeki kadınlar tarafından sakıncalı bulunmuştur. Bu düşüncenin de olağandışı bir sebebi vardır ve trajikomik bir düşüncedir. Anne adayları yumurtaya dokunduklarında bebeklerinin vücudunda yumurta şeklinde bir leke olacaktır. Bu düşünce de tamamen yanlış, batıl ve ilkeldir. Eskiden deneyim yaşamış olan bazı kadınlar bu düşüncelerini anne adaylarıyla paylaşırlar. Ancak bu düşüncelerin çoğu yanlış ve safsatadan başka bir şey değildir.

Hamilelikte Doğrular

Hamile olan bir kadının tüm tahlil ve tetkikleri yapılarak doktorlar tarafından gelişimler bu doğrultuda takip edilir. Ayrıca gidişatı belirlemek de kimsenin elinde değildir. Hayatın düzeni ve dengesi uydurma söz ve anlatımlarla değil, gerçek ve kanıtlı bilgilerle ortaya çıkar. Bu bakımdan kendi vücut yapınıza özel bilgilerden yararlanmalı ve hatta bazı dönemlerde kendi doktorunuzun kendiniz olduğunu unutmamalısınız.

Hamilelikte Dokunmak

Hamilelik Dönemine Özel İlginç Bilgiler

Hamilelik döneminde hamilelikte nelere dokunulmaz gibi hurafelerin yanı sıra farklı hurafeler de bulunur. Bunların en çok bilineni, hamilelikte saçların kestirilemeyeceğidir. Hamile olan bir kadının saçını kestirdiğinde bebeğinin ömrünün kısa olacağından söz edilir. Bu durumu böyle bir sözle açıklamak çok yanlıştır. Bir insanın ne kadar yaşayacağı bir bilinmezdir.

Bu sebeple hamilelik döneminizde sizi gereksiz şekilde meşgul eden şeylerle ilgilenmemelisiniz. Güzel ve sağlıklı bir hamilelik geçirmek için sağlığınıza ve beslenmenize dikkat etmeli ve kontrollerinizi aksatmamaya özen göstermelisiniz. Bebeğinizle birlikte sağlıklı ve mutlu bir ömür dileriz.

Exit mobile version