Hamilelikte Pelvik Ağrısı

0
1456
hamilelikte-pelvik-agrisi (5)

Hamilelikte Pelvik Ağrısı sıklıkla görülen bir durum olup aynı zamanda Symphysis Pubis Disfonksiyonu (SPD) veya Pelvik Kuşak Ağrısı (PGP) olarak da bilinir. Ağrı, hamilelikte pelvik eklemlerin sertliği veya düzensiz hareketlerinden kaynaklanır ve 5 kadından 1’e kadarını etkiler. Bu yazımızda sizler için hamilelikte pelvik ağrısı hakkında detaylı bilgileri ve tedavileri konusunda size yardımcı olacak etkenleri derledik.

Hamilelikte Pelvik Ağrısı Belirtileri

Hamilelikte pelvik ağrı başlangıçta Symphysis Pubis Disfonksiyonu (SPD) olarak adlandırılıyordu, ancak sağlık uzmanları artık buna Pelvik Kuşak Ağrısı (PGP) diyor çünkü sadece Symphysis Pubis olarak adlandırılanı değil, pelvisin tüm eklemlerini de etkiliyor. Hamilelikte pelvik ağrı belirtileri kasık bölgesinde ve kasıkta derin ağrı (vajina ve anüs arasında) olarak görülebilir. Bununla birlikte diğer yaygın belirtileri arasında şunlar bulunmakta:

 • Yürüme, merdiven çıkma ve yatakta dönme gibi bazı aktivite türlerinde ağrı
 • Belin alt kısmın sık sık gelişen ağrılar
 • Kasık bölgesin gıcırdama veya tıkırtı hissi olabilir
 • Bacakların her ikisine ya da tek birine yayılan şiddetli ağrı
hamilelikte-pelvik-agrisi (1)
Görsel: Hamilelikte Pelvik Kuşak Ağrısı (PGP)

Hamilelikte Pelvik Ağrısı Nedenleri

Hamilelikteki bazı kadınlar için pelvik eklemleri sertleşir veya daha az stabil hale gelir. Bu, şiddeti değişen iltihaplanma ve ağrıya neden olabilir. Ağrı, donuk bir ağrıdan şiddetli ağrıya kadar değişebilir. Hastaların çoğu hafif ila orta kategoridedir. Pelvik ağrısını başarılı bir şekilde tedavi etmek genellikle mümkündür, ancak ne kadar erken teşhis konur ve tedaviye başlanırsa o kadar iyidir. Bacakları geniş açmak veya tek bacağa yaslanmak gibi belirli hareket türleri ağrıyı daha da kötüleştirebilir. Kötü ila şiddetli ağrısı olanlar için, durum normal günlük aktivitelere devam etmeyi zorlaştırabilir. Ağrı ayrıca uykunuzu etkileyerek duygusal sağlığınızın da zarar görmesine neden olabilir. PGP bebeği etkilemediği için bazen kadınlar buna katlanmaları gerektiğini ve bunun bir öncelik olmadığını düşünürler. Durum böyle değil ve bundan musdaripseniz, ebeniz veya doktorunuzla konuşun.

Hamilelikte Pelvik Ağrısı Tedavisi

1.    Fizyoterapi

Pelvik ağrı için fizyoterapi tedavisi, fizyoterapistinize bağlı olarak farklı olabilir, ancak aşağıdakileri içermesi muhtemeldir:

 • Pelvisteki kasların ve eklemlerin normal hareketini eski haline getirmek için uygulamalı terapi
 • Pelvik taban, karın, sırt ve kalça kaslarınızı güçlendirmek için egzersizler
 • Su egzersizleri
 • Doğum hakkında tavsiye
 • Yardımcı olabileceğini düşünürlerse size bir pelvik destek kemeri veya koltuk değneği verilebilir.
hamilelikte-pelvik-agrisi (2)
Görsel: PGP Dinlenme

2.    İlaç tedavisi

Pek çok insan hamilelik sırasında ağrı kesici almaktan endişe duyar, ancak siz ve bebeğiniz için bazı güvenli seçenekler vardır. Hangi ağrı kesici ilacı alabileceğinizi öğrenmek için doktorunuzdan, ebenizden veya bir eczacınızdan tavsiye isteyin.

3.    Alternatif terapiler

Ayrıca aşağıdakileri içerebilecek alternatif terapilerle ağrıyı yönetmeyi deneyebilirsiniz:

 • TENS makinesi
 • Akupunktur
 • Hipnoz meditasyon, örneğin farkındalık veya yoga
 • Masaj veya refleksoloji gibi tamamlayıcı terapiler

Doğru tavsiye ve tedaviyi hamilelikte pelvik ağrısından kurtulmanıza yardımcı olabilir, bu nedenle ebeniz veya doktorunuzla bu konuyu gündeme getirmekten çekinmeyin.

Hamilelikte Pelvik Ağrısını Hafifletmeye Yardımcı Olacak Günlük İpuçları

 • Ağrıyı kötüleştiren aktivitelerden kaçınmaya çalışın. Örneğin, bacaklarınızı ayırmak ağrıyı daha da kötüleştiriyorsa, yataktan yuvarlanın ve teker teker merdivenleri çıkın.
 • Mümkünse diğer çocuklara bakma konusunda yardım alın. Yürümeye başlayan bir çocuğunuz varsa, yürürken kendinizi desteklemek için kullanabilmeniz (ve onları taşımak zorunda kalmamanız) için onu bir çocuk arabasına bindirin ve geri dönmek zorulu olacaksa çok uzağa gitmemeye çalışın.
 • Düz destekleyici ayakkabılar giyin.
 • Alışverişinizi çevrimiçi yapın veya birinden sizin için alışveriş yapmasını isteyin.
 • Yüzüyorsanız kurbağalamadan kaçının ve diğer vuruşlara dikkat edin.
 • Oturarak giyinin.
hamilelikte-pelvik-agrisi (3)
Görsel: Hamilelikte yüzme Pelvik ağrısına karşı fayda sağlayabilir

Pelvik Ağrısı ve Egzersiz

Fizyoterapi egzersizlerinin yanı sıra, size acı vermeyen herhangi bir şekilde egzersiz aktif kalmaya devam etmelisiniz. Aktivite seviyeniz muhtemelen ağrının şiddetine bağlı olacaktır. Daha önce aktifseniz, egzersizinizi durdurmanız veya azaltmanız gerekebilir. Yapabiliyorsanız, işe yarayan bir egzersiz bulana kadar farklı egzersizler deneyin. Bazı kadınlar yürümenin çok acı verici olduğu halde bisiklete binmenin ağrıya neden olmadığını söylerken, diğerleri için yüzme veya suda doğum egzersizleri biraz rahatlık sağlayabilir.

Bir aquanatal sınıfına kaydoluyorsanız, eğitmene Pelvik ağrısı deneyimi olup olmadığını sorun. Yüzerken, daha fazla ağrıya neden olabileceğinden göğüs çarpmasından kaçının. Hatırlanması gereken en önemli şey, ağrıya neden olan herhangi bir aktiviteyi durdurmaktır.

Hamilelikte Pelvik Ağrısı Doğumu Nasıl Etkiler?

Hamilelikte pelvik ağrısı doğum planınıza dahil etmek için fizyoterapistinizden ve ebenizden yardım isteyebilirsiniz. Suda doğum yardımcı olabilir çünkü su size destek verebilir ve daha kolay hareket etmenizi sağlayabilir. Ayrıca bazı doğum pozisyonlarını diğerlerinden daha iyi bulabilirsiniz ve onlar size hangisinin en iyi olabileceği konusunda tavsiyelerde bulunabilirler.

hamilelikte-pelvik-agrisi (4)
Görsel: Pelvik ağrısı varken egzersiz yapmak

PGP’nin doğumdan sonra geçmesi ne kadar sürer?

Bu durum PGP’nizin ciddiyetine bağlı olacaktır, ancak çoğu kadın hormonları ve vücutları hamilelikten kurtuldukça semptomlarının doğumdan 2 ila 6 hafta sonra iyileşmesini bekleyebilir. Yeni doğmuş bir bebeğiniz olduğunda bu sinir bozucu olabilir, ancak dinlenmek için zaman ayırın ve size sunulan herhangi bir yardımı kabul edin. Hamilelik sırasında, bebeğiniz doğduktan sonra hangi desteğe ihtiyacınız olacağını ve iyileşirken size kimin yardım edebileceğini düşünmek isteyebilirsiniz.

Hamilelikte Pelvik Ağrının Duygusal Etkisi

Her gün fiziksel acı çekmek, özellikle de uyumayı zor buluyorsanız, sizi duygusal olarak gerçekten yıpratabilir. PGP’nin ruh halinizi etkilediğini düşünüyorsanız ve iki hafta veya daha uzun süredir normalden daha sık üzgünseniz, ebeniz veya doktorunuzla konuşun. Ağrılı bir süreç olsa da sonunda size inanılmaz hisler yaratacak gebelik sürecinde size ve bebeğinize sağlıklı mutlu zamanlar diliyoruz :d

 

Kaynaklar: 

 1. NHS UK (2016). Pelvic pain in pregnancy: https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/pelvic-pain-pregnant-spd
 2. Pelvic Partnership (2017). Symptoms of PGP:  https://pelvicpartnership.org.uk/what-is-pgp-symptoms-of-pgp/
 3. Pelvic Obstetric & Gynaecological Physiotherapy (2015). Pregnancy-related Pelvic Girdle Pain. https://pogp.csp.org.uk/system/files/pogp-pgppat_3.pdf
 4. Pelvic Partnership (2017). Alternatives to medication https://pelvicpartnership.org.uk/pain-in-pgp-alternatives-to-medication/