Hamilelikte Pilates Yapılabilir Mi?

0
1704
pilates-nedir-faydaları-nelerdir

Hamilelikte pilates, özellikle hamilelik döneminde yapılan ve aşırı zorlanmadan, sakin bir biçimde yapılan pilatestir. Hamilelikte pilates tıpkı normal pilates gibi vücudun güçlü, dengeli ve esnek olmasını sağlayabilmek için kullanılan egzersizdir. Hamilelikte pilates sporu nedir? Sorusunun cevabı ise şu şekildedir.

Hamilelik süresince vücudun doğru bir şekilde gelişimini sağlamak, doğum anını doğru bir şekilde ayarlayabilmek için kullanılan pilates yöntemidir. Sürekli ve düzenli bir şekilde yapılacak olan hamilelikte pilates, vücudun hem duygusal hem de fiziksel olarak güçlenmesine ve rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Gebelik pilatesi nasıl yapılır? Gebelik pilatesi faydaları nelerdir? Bu soruların cevaplarını inceleyelim.

Pilatesin amacı bedeni daha esnek, güçlü ve dengeli hale getirmektir. Pilates, hamilelik, doğum ve doğum sonrası sorunlara direnmek için hamilelik sırasında en problemli karın, pelvik taban ve sırt kaslarını güçlendirebilir. Ancak önümüzdeki birkaç hafta karın içi basıncı artıran egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Hamile Pilatesi Nedir? Nasıl Yapılır?
Görsel: hamilelikte pilates

Hamilelikte pilates nasıl yapılır?

Gebelik pilatesini ilk defa deneyecek olan kadınlar için öncelikle yapılması gereken şey pelvik taban kaslarının doğru bir biçimde öğrenilmesidir. Çünkü pelvik kaslarının doğru bir şekilde öğrenilmesi, gebelik pilatesi yaparken her seanstan daha fazla fayda sağlar. Eğer pilatese başlamadan önce pelvik taban kaslarınızı bulamıyorsanız, bir fizyoterapiste görünmenizde fayda vardır. Daha önce pilates yapmış ve gelişmiş seviyede olan kişiler her ne kadar profesyonel olsalar da hamile pilatesi yaparken dikkatli ve özenli olmaları gerekmektedir. Gebeliğin normal belirtileri olan baş dönmeleri ve bayılma hissi gebeliğin ilk üç ayında daha fazla görülmektedir.

 • Öncelikle derin derin nefesler alın.
 • Daha sonra ayak tabanlarınız yerde kalacak şekilde dizleri kendinize doğru çekin.
 • Omuzlarınızı dizlerinize doğru yaklaştırın.
 • Bu pozisyonda iken 5 defa burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan nefes verin.
 • Diğer bir harekette ise dizlerinizin üzerine çökün.
 • El ve bilek hareketleri yardımı ile emekler pozisyonda durun.
 • Kollarınızı hafif bir şekilde açın.
 • Ağırlığınızın ellerinizin üstünde olmasına dikkat edin.
 • Sırtınızı da düzleştirin.
 • Sırt bölgenizi yavaş bir şekilde kedi gibi yuvarlayarak esnetin.

Bu hareketleri gün içerisinde 10’ar tekrar şeklinde yaparsanız günlük gebelik pilatesi egzersizlerinizi tamamlamış olursunuz. Bu hareketleri yaparken oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Ters bir harekette canınız yanabilir. Pilates egzersizlerini uygulamadan önce 5 ile 10 dakika arasında ısının. Böylelikle vücudunuz daha kolay esneyecektir.

Hamile Pilatesi
Görsel: hamilelikte pilates

Hamilelikte pilates yapmanın faydaları nelerdir?

Doğum öncesinde genel olarak pelvik kaslarına, karın kaslarına ve sırt kaslarına odaklanmak gerekir. Hamilelikte pilates özel olarak vücudun alt gövde, üst vücut ve karın bölgesi zerinde denge kurma odaklıdır.

Hamile pilatesi yapmanın faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Hamilelik sırasında oluşabilecek tüm ağrıları en aza indirir.
 • Gebelik döneminde yaşanılacak olan sancıları ortadan kaldırır.
 • Doğum sonrasın vücudun iyileşmesini hızlandırıcı etki yapar.
 • Doğum anında da sakin bir doğum yapmanızı sağlar.

Bu şekilde gebelik pilatesi faydalarını sayabiliriz. Yapılmış ve yapılacak olan tüm pilates egzersizleri özellikle hamilelik döneminde oldukça faydalı ve yararlıdır. Bu sayede doğumun başından dağım sonrasına kadar karşı karşıya kalacağınız güçlükleri daha kolay bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Hamilelikte pilates neden yapmak gerekir?

Hamilelikte pilates, koordinasyon ve kuvveti geliştirici etkiye sahip olan bir dizi egzersizlerden oluşmaktadır. Egzersizleri uygularken de nefes alıp verme ve gevşeme oldukça önemlidir. Pilates hareketleri hem hamile kadınlar için hem de normal kadınlar için güç, koordinasyon, denge ve duruş sergilemede büyük rol oynamaktadır.

Hamilelik döneminde yapılacak olan pilates egzersizleri özellikle sırt ve pelvik bölgesinde bulunan kasları desteklemektedir. Hamilelikte pilates sayesinde vücudunuzda yer alan bu kas grupları zorlamadan geliştirilmesi sağlanmaktadır. Hamileliğinizin sağlıklı ve güzel bir şekilde sonuçlanması dileği ile.

Gebelik Pilatesi
Görsel: hamilelikte pilates

Vücudun hangi bölgelerini çalıştırır?

Pilates, esas olarak karın ve omurga bölgeleri üzerinde çalışır. Bu nedenle, bel ağrısı çeken kişiler için son derece faydalı olabilir. Vücudun Pilates ile güçlenen ve sıkılaşan diğer bölgeleri arasında bacaklar ve özellikle üst kalçalar bulunur.

Ayrıca eklemleri esnek tutmaya yardımcı olduğu için kireçlenmeden muzdarip insanlar için de yararlıdır. Bunun yanında, uyluk kaslarını güçlendirdiğinden, bu özellikle kireçlenme ve diz yaralanmalarını önlemede de faydalı olabilir.

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz 😊