Annelik Yolunda

Hamilelikte Pilates Yapılabilir Mi?

pilates-nedir-faydaları-nelerdir

Hamilelikte pilates, özellikle hamilelik döneminde yapılan ve aşırı zorlanmadan, sakin bir biçimde yapılan pilatestir. Hamilelikte pilates tıpkı normal pilates gibi vücudun güçlü, dengeli ve esnek olmasını sağlayabilmek için kullanılan egzersizdir. Hamilelikte pilates sporu nedir? Sorusunun cevabı ise şu şekildedir.

Hamilelik süresince vücudun doğru bir şekilde gelişimini sağlamak, doğum anını doğru bir şekilde ayarlayabilmek için kullanılan pilates yöntemidir. Sürekli ve düzenli bir şekilde yapılacak olan hamilelikte pilates, vücudun hem duygusal hem de fiziksel olarak güçlenmesine ve rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Gebelik pilatesi nasıl yapılır? Gebelik pilatesi faydaları nelerdir? Bu soruların cevaplarını inceleyelim.

Pilatesin amacı bedeni daha esnek, güçlü ve dengeli hale getirmektir. Pilates, hamilelik, doğum ve doğum sonrası sorunlara direnmek için hamilelik sırasında en problemli karın, pelvik taban ve sırt kaslarını güçlendirebilir. Ancak önümüzdeki birkaç hafta karın içi basıncı artıran egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Görsel: hamilelikte pilates

Hamilelikte pilates nasıl yapılır?

Gebelik pilatesini ilk defa deneyecek olan kadınlar için öncelikle yapılması gereken şey pelvik taban kaslarının doğru bir biçimde öğrenilmesidir. Çünkü pelvik kaslarının doğru bir şekilde öğrenilmesi, gebelik pilatesi yaparken her seanstan daha fazla fayda sağlar. Eğer pilatese başlamadan önce pelvik taban kaslarınızı bulamıyorsanız, bir fizyoterapiste görünmenizde fayda vardır. Daha önce pilates yapmış ve gelişmiş seviyede olan kişiler her ne kadar profesyonel olsalar da hamile pilatesi yaparken dikkatli ve özenli olmaları gerekmektedir. Gebeliğin normal belirtileri olan baş dönmeleri ve bayılma hissi gebeliğin ilk üç ayında daha fazla görülmektedir.

Bu hareketleri gün içerisinde 10’ar tekrar şeklinde yaparsanız günlük gebelik pilatesi egzersizlerinizi tamamlamış olursunuz. Bu hareketleri yaparken oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Ters bir harekette canınız yanabilir. Pilates egzersizlerini uygulamadan önce 5 ile 10 dakika arasında ısının. Böylelikle vücudunuz daha kolay esneyecektir.

Görsel: hamilelikte pilates

Hamilelikte pilates yapmanın faydaları nelerdir?

Doğum öncesinde genel olarak pelvik kaslarına, karın kaslarına ve sırt kaslarına odaklanmak gerekir. Hamilelikte pilates özel olarak vücudun alt gövde, üst vücut ve karın bölgesi zerinde denge kurma odaklıdır.

Hamile pilatesi yapmanın faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

Bu şekilde gebelik pilatesi faydalarını sayabiliriz. Yapılmış ve yapılacak olan tüm pilates egzersizleri özellikle hamilelik döneminde oldukça faydalı ve yararlıdır. Bu sayede doğumun başından dağım sonrasına kadar karşı karşıya kalacağınız güçlükleri daha kolay bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Hamilelikte pilates neden yapmak gerekir?

Hamilelikte pilates, koordinasyon ve kuvveti geliştirici etkiye sahip olan bir dizi egzersizlerden oluşmaktadır. Egzersizleri uygularken de nefes alıp verme ve gevşeme oldukça önemlidir. Pilates hareketleri hem hamile kadınlar için hem de normal kadınlar için güç, koordinasyon, denge ve duruş sergilemede büyük rol oynamaktadır.

Hamilelik döneminde yapılacak olan pilates egzersizleri özellikle sırt ve pelvik bölgesinde bulunan kasları desteklemektedir. Hamilelikte pilates sayesinde vücudunuzda yer alan bu kas grupları zorlamadan geliştirilmesi sağlanmaktadır. Hamileliğinizin sağlıklı ve güzel bir şekilde sonuçlanması dileği ile.

Görsel: hamilelikte pilates

Vücudun hangi bölgelerini çalıştırır?

Pilates, esas olarak karın ve omurga bölgeleri üzerinde çalışır. Bu nedenle, bel ağrısı çeken kişiler için son derece faydalı olabilir. Vücudun Pilates ile güçlenen ve sıkılaşan diğer bölgeleri arasında bacaklar ve özellikle üst kalçalar bulunur.

Ayrıca eklemleri esnek tutmaya yardımcı olduğu için kireçlenmeden muzdarip insanlar için de yararlıdır. Bunun yanında, uyluk kaslarını güçlendirdiğinden, bu özellikle kireçlenme ve diz yaralanmalarını önlemede de faydalı olabilir.

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz 😊

Exit mobile version