Hamilelikte Sarımsak Yenir Mi?

0
1587
Hamilelikte Sarımsak Yenir Mi?
Hamilelikte Sarımsak Yenir Mi?

Hamilelikte sarımsak yemek sarımsağın en bilinen anti-bakteriyel gıdalardan olması ve bu sayede anne adayının bağışıklığını güçlendirmesi ile pek çok uzman tarafından önerilmektedir. Sarımsağın hamilelik döneminde bağışıklık güçlendirmek dışında da pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar arasında tansiyonu düzenlemesi, bebek ağırlığını arttırması, kolesterolü önlemesi gibi pek çok madde yer almaktadır.

Görsel 1: Hamilelikte sarımsak yemek sarımsağın en bilinen anti-bakteriyel gıdalardan olması ve bu sayede anne adayının bağışıklığını güçlendirmesi ile pek çok uzman tarafından önerilmektedir.

Hamilelikte Sarımsak Yenir Mi?

Hamilelik dönemindeki kadınların uzmanlara yöneltmiş olduğu sorulardan biri de “Hamilelikte sarımsak yenir mi?” sorusudur. Bu sorunun cevabı olarak ise uzmanlar, sarımsağın anne adayları ve anne karnındaki bebeklere olan faydaları göz önünde bulundurarak yenmesini önermektedirler. Sarımsak aşırı miktarda tüketilmediği zaman, hamilelik döneminde anne adayı için oldukça faydalı bir besin olarak bilinmektedir.

Sarımsak tüketimi, hamilelik döneminde ortaya çıkan bazı sağlık sorunlarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu sağlık problemlerinden bazıları zayıf kan dolaşımı ve yüksek kan basıncıdır. Hamilelik döneminde sıklıkla rastlanan bu problemlerin tedavisinde sarımsak tüketiminin önerilmesi, sarımsağın hamilelikteki kullanım alanlarından birine örnek olmaktadır.

Görsel 2: Sarımsak tüketimi, hamilelik döneminde ortaya çıkan bazı sağlık sorunlarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Sarımsak, uzmanlar tarafından emzirme döneminde de önerilmektedir. Emzirme dönemindeki annelerde bağışıklığın düşmesine sıklıkla rastlanmaktadır. Bu noktada ise sarımsak tüketiminin önemi ortaya çıkmaktadır.

Hamilelikte Sarımsak Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte sarımsak faydaları oldukça çeşitli olup, bu faydalar emzirme ve çocuğun gelişimi evresinde de etkilerini göstermektedir. Hamilelikte sarımsak tüketiminin faydaları arasında ilk sırada yüksek tansiyon riskini azaltması yer almaktadır. Yüksek tansiyon, hamilelik döneminde sıklıkla rastlanan bir problem olduğundan bitkisel bir çözüm olan sarımsağın, bu problemin tedavisinde oldukça önemli olduğu görülmektedir. Sarımsak tüketimi sonucunda yüksek tansiyon ve idrarda yüksek protein görme problemlerinin önüne geçilmektedir.

Görsel 3: Hamilelikte sarımsak faydaları oldukça çeşitli olup, bu faydalar emzirme ve çocuğun gelişimi evresinde de etkilerini göstermektedir.

Sarımsağın hamileler için bir diğer yararı ise bebeğin ağırlığını arttırmasıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda hamilelik döneminde sarımsak tüketen kadınların bebeklerinin zayıf doğmalarına ya da erken doğmalarına daha az rastlandığı görülmektedir. Bu araştırmaların devamında ise sarımsak tüketiminin plasental hücrelerin büyümesini uyardığı yer almaktadır.

Hamilelik döneminde kolesterol problemi olan kadınlar için de sarımsak yenmesi önerilmektedir. Sarımsak, içeriğindeki alisin sayesinde kolesterol seviyesinin düşürülmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda gebelikte sarımsak tüketiminin faydaları arasında saç dökülmelerine iyi gelmesi, kanser oluşumunu engellemesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, bakteriyel enfeksiyonların tedavi edilmesi de yer almaktadır.

Hamilelikte Sarımsağın Zararları Nelerdir?

Hamilelik döneminde belirli miktarlarda yenen sarımsağın, zararı olmadığı bilinmektedir. Fakat aşırı miktarlarda tüketilen sarımsak hem anne adayı için hem de bebek için risk taşımaktadır. Özellikle şeker hastası ve kanama riski olan gebelerin sarımsak tüketiminden önce mutlaka bir uzmana danışmaları gerekmektedir.

Görsel 4: Hamilelik döneminde belirli miktarlarda yenen sarımsağın, zararı olmadığı bilinmektedir.

Hamilelikte fazla miktarda sarımsak tüketiminin kanı inceltebildiği bilinmektedir. Bu durumda sarımsak, bazı pıhtılaşma ilaçları ve insülinle reaksiyona girebilmektedir. İnsülin kullanan hamilelerin mutlaka sarımsak tüketimi konusunda bir uzmana danışmaları gerekmektedir. Aynı zamanda hamilelik döneminde çok fazla sarımsak tüketmek bu dönemde hassas olan sindirim sisteminin bozulmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple mutlaka uzmanların önerdiği miktarda sarımsak tüketilmelidir.

Hamilelikte Ne Kadar Sarımsak Yenebilir?

Sarımsağın hamilelik döneminde tüketilmesinin bilinen pek çok faydası bulunmaktadır, fakat bu faydalar, sarımsağın önerilen miktarlarda tüketilmesi sonucunda oluşmaktadır. Önerilen miktarın üzerinde sarımsak tüketimleri, hamilelik dönemindeki kadınlarda yan etkilere sebep olabilmektedir.

Görsel 5: Sarımsağın hamilelik döneminde tüketilmesinin bilinen pek çok faydası bulunmaktadır, fakat bu faydalar, sarımsağın önerilen miktarlarda tüketilmesi sonucunda oluşmaktadır.

Uzmanlar, kişilerin sarımsak tüketimlerinin tansiyonlarına, kullandıkları ilaç çeşitlerine, genel sağlık durumlarına göre değişebildiğini dile getirmektedirler. Fakat ortalama olarak hamile bir kadının günde 1-2 diş sarımsak tüketmesi önerilmektedir. Bu sayede hamilelikte sarımsak tüketiminin yan etkilerinin görülmesi engellenmektedir. Aynı zamanda kanı incelttiği bilinen sarımsak, son aylarda çok fazla miktarda tüketilirse doğum sırasında normalden fazla kanama görülmesine sebep olabilmektedir.

Annelik Yolunda ekibi olarak sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmenizi tavsiye eder, mutlu günler dileriz!

Kaynaklar:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/garlic-pregnancy#side-effects
  2. https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/parenting/pregnancy/garlic-during-pregnancy-how-safe-is-it/photostory/76262793.cms
  3. https://parenting.firstcry.com/articles/garlic-during-pregnancy-benefits-and-side-effects/

Görsel Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/bagisiklik-sistemi-nasil-guclendirilir/?_szc_galeri=1amp/