Annelik Yolunda

Hamilelikte Sigara Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

sigara

Hamilelikte sigara içmek, bu süreçte bir çok olumsuz sonuçlara neden olabilir bu nedenle, sigarayı bırakmanız gereken bir dönemdir. Aslında, çoğu hamile kadın gibi, sigara içmek istemediğinizde, bu sizin sigarayı bırakma şansınız olabilir.

Bireylerin kötü alışkanlıklardan bir tanesi de sigara kullanımıdır. Sigara sağlığı tehdit eder ve birçok zarara sahiptir. Sigara kullanımı hamilelikte daha büyük sıkıntılara zemin hazırlar. Annenin ve bebeğin olumsuz etkilenmesini sağlar. Anne adayları hamile kaldığı zaman bu kötü alışkanlıklara hâlâ devam edebilmektedirler. Tamamen bırakmak yerine hamilelikte kaç tane sigara içilebilir?

Görsel: Hamilelikte sigara

Hamilelikte sigara içme ile ilgili gerçekler

Siz sigara içince bebeğinizde içer

Sigara içtiğinizde nikotin, kurşun, arsenik, karbon monoksit gibi tüm toksik maddeler bebeğinizden geçer, bebeğin zararlı atıklarının anneye yayılmasını engeller, bebeğe oksijen ve besin akışını engeller. Bu nedenle bebeklerin gelişimsel sorunları vardır.

Hamilelikte sigara içme düşük doğum ağırlığı, erken eylem ve bebek ölümüne neden olur

Hamilelikte içilen sigara %20-30 düşük doğum oranına, %14 erken doğuma, ve %10 bebek ölümünde artışa neden olur.

Sigara dumanı bebekte sorun oluşturur

Sigara dumanında kalmak bile sigara içmek gibi bebekte aynı sorunları oluşturacaktır.

Bebekte uzun dönem riskler olur

Sigara içen hamile kadınlarda ve bebeklerde soğuk algınlığı, akciğer hastalıkları, öğrenme güçlükleri ve fiziksel gelişim gecikmeleri daha yaygındır. Doğumdan sonra bebeğin yanında sigara içmeye devam edilen bebeklerin soğuk algınlığı, öksürük ve orta kulak iltihabı olma olasılığı daha yüksektir. Sigara nedeniyle bebek bronşiti ve zatürre (pnömoni) daha yaygındır. Uzun vadede astım, solunum hastalıkları, öğrenme güçlükleri ve kanser riski artacaktır.

Görsel: Hamilelikte sigara

Hamilelikte kaç tane sigara içilmesi uygun?

Hamile adaylar doktorlarına hamilelikte kaç tane sigara içilmesi uygun? Sorusunu sorduklarında doktorlardan aldıkları öneri tamamen bırakmaları yönündedir. Doktorlar daha sağlıklı bir beslenme ve bebeğin gelişimi için sigara kullanımını sıfıra indirmeyi doğru bulurlar. Bazı durumlarda ise çok sigara kullanan anneler için sigarayı bırakmak kolay olmayabilir. Bunun için bu annelerde sigarayı tamamen bırakmak yerine azaltılması seçeneği seçilir.

Annenin günlük sigara kullanımı kısıtlanır. Genellikle çok sigara tüketen annelere hamilelikte günde sadece 1 veya 2 adetten fazla sigara kullanmaması gerektiği anlatılır. Sigarayı tamamen kesemeyen anneler bebeklerinin sağlığı için günde 1 tane sigara içebilirler. Eğer anne adayı hamile kalmaya karar verdiyse kararını gerçekleştirmeden öncelikle sigara kullanımını sona erdirmek için çalışmalar yapmalıdır.

Hamilelikte sigara içmenin anneye zararları nelerdir?

Hamilelik sırasında veya hamile kalınmadan sigaranın annede gerçekleştirdiği bazı olumsuzluklar vardır.

Bu olumsuzluklar şunlardır:

Sigara anneye olduğu kadar bebeği için de çok zararlıdır. Bebeğin de durumunu etkileyecek olumsuzluklar doğurmaktadır.

Görsel: Hamilelikte Sigara İçmek

Hamilelikte sigara kullanmanın bebeğe zararları nelerdir?

Anneler hamilelikte kaç tane sigara içilebilir sorusunu kendilerine sormadıkları ve uymadıkları taktirde bebeklerinde bazı problemler meydana gelebilir.

Bebeğe olan bazı zararları şunlardır:

Bebeğe bu zararlarının yanında tamamen bebek ölümlerine bile yol açabilir. Anne hayatını ve bebeğin hayatını riske atacak çok sayıda zararı mevcuttur.

Hamilelikte sigara bırakmak adına ne yapılabilir?

Öncelikle anne adayı sigarayı bırakmaya karar vermelidir. Bu kararında onu destekleyen eş adayı veya arkadaşlarının bulunması oldukça önemlidir. Anne adayı hamilelikte kaç tane sigara içilebilir sorusunun yerine sigarayı nasıl tamamen bırakabilirim diye kendine bu soruyu sormalıdır. Sigara bırakmak için doktorundan destek alabilir.

Sigara bırakma hattını yani Alo 171 nolu numarayı arayarak kendiniz ve bebeğiniz için bir adım atabilirsiniz. Bu hizmetlerden yararlanarak doğru bilgileri ve bırakmak için yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz. Bu sayede daha sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek mümkün hale gelmiş olur. Sizlere sigarayı bırakacağınız sağlıklı günler dileriz.

Sağlıklı günler dileriz 😊

Exit mobile version