Hamilelikte Sık İdrara Çıkmaktan Korkmayın!

0
1617
hamilelikte-sık-idrara-çıkma

Hamilelikte sık idrara çıkma durumu ile karşılaştığınızda durumun bir sağlık sorunu olup olmadığı hakkında endişelenebilirsiniz. Ancak hamilelikte sık idrara çıkma, hamileliğin erken dönemlerinde yaygın görülen bir semptomdur, ancak rahim ve bebeğiniz büyüdükçe, mesanenize baskı uygulayarak hamilelik süresi boyunca mesanenizi sıkıştırarak sık bir şekilde tuvalet ihtiyacınıza neden olabilir.

Kesinlikle can sıkıcı olsa da çoğu durumda endişelenecek bir şey değil. Hamilelik sık idrara çıkmanın nedenini öğrenmek ve bu durumu yönetmenize yardımcı olmak için size bazı ipuçları hazırladık. Bunun yanında idrar yolu enfeksiyonu gibi başka bir durumla bağlantılı olabileceğini gösteren belirtileri göz ardı etmeyin.

idrara-çıkma
Görsel: İdrara çıkma sık görülen hamilelik semptomlarından biridir

Gebelikte Sık İdrar Yapmanın Sebepleri Nedir?

Daha fazla idrara çıkmanızı sağlayan şey, genellikle vücudunuzdaki artan kan miktarıdır. Bu kan akışını işlemek için böbreklerinizin fazladan sıvı üretmesi gerekir ve bunlar daha sonra mesanenize gider. Hamilelik sırasında sık sık idrara çıkmak can sıkıcı olsa da aynı zamanda normal ve yaygın bir hamilelik belirtisidir. İşte bu belirti hakkında sık sorulan bazı sorular:

 • Hamilelikte sık idrara çıkma nedir?

Tuvalete belirli bir ziyaret sayısı yoktur; sadece normalde yaptığınızdan daha sık gitmeniz gerekir.

 • Hamilelik sırasında sık idrara çıkma ne zaman başlar?

Ne kadar erken başlayacağı her kadın için farklıdır, ancak kendinizi altı ila sekiz haftalık hamilelikten daha sıktuvalete çıkmaya ihtiyaç duyarken bulabilirsiniz.

 • Tüm hamilelik boyunca buna sık sık idrara çıkmam gerekecek mi?

İkinci üç aylık döneme girdikten sonra bir süre rahatlayabilir, ancak büyüyen bebeğiniz mesanenize daha fazla baskı uyguladığından, daha sonra idrara çıkma isteğinin arttığını görebilirsiniz. Üçüncü üç aylık dönemin sonuna doğru, bebeğiniz doğmaya yakın, pelvisiniz ve mesanenizdeki ekstra basınç, daha sık idrara çıkmanıza neden olabilir.

 • Ne sıklıkla işemelisin?

Ne zaman mecbur kalırsanız! Tutmamak daha iyi.

Hamileyken Sık Sık İşemeyi Yönetmek İçin İpuçları

Daha sık idrara çıkmayı gerçekten önleyemezsiniz ve hamilelik sırasında sağlıklı ve sulu kalmak için bol miktarda sıvı içmenin doğal bir sonucu olduğu için bunu gerçekten yapmak istemezsiniz. İşte hayatınızı kolaylaştırmaya yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

 • Mesanenizi düzgün bir şekilde boşaltmak için idrar yaparken öne doğru eğilin
 • Geceleri idrara çıkma artışını önlemek için yatmadan hemen önce çok fazla su içmemeye çalışın.
 • Daha sık idrara çıkmanıza neden olabilecek kafein içeren içecek ve yiyeceklerden kaçının. (
 • Pelvik taban kaslarınızı güçlendirmek için Kegel egzersizlerini uygulayın, çünkü bu, doğumdan önce ve sonra öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda veya güldüğünüzde sızıntıyı önlemeye yardımcı olabilir (Ani durumlarda meydana gelebilecek sızıntıları önlemek için astarlı külot giyebilirsiniz).
 • İdrarınız koyu sarı veya turuncuysa, bu bir dehidrasyon belirtisi olabilir; idrarınız normal soluk sarıya dönene kadar sıvı alımınızı artırmaya çalışın.
 • Eğer kapıdan dışarı çıkıyorsanız veya uzun bir toplantıya gideceğinizi biliyorsanız, önceden tuvalete bir kez gidin. Ayrıca gafil avlanmamak için en yakın lavabonun nerede olduğunu önceden öğrenin.
hamilelikte-sık-idrar
Evden çıkmadan önce son bir kez idrara çıkmayı unutmayın

Hamilelikte İdrara Sık Çıkmak Bir Sorunun İşareti Olabilir mi?

Daha sık idrara çıkma genellikle normal bir hamilelik belirtisidir. Bununla birlikte, bazen sağlık uzmanınız tarafından tedavi edilmesini gerektirebilecek tıbbi bir durumun işareti de olabilir. Bu koşullar şunları içerir:

 • İdrar yolu enfeksiyonu (İYE)

Çoğu kadın, sık idrara çıkmanın hamileliğin bir parçası mı yoksa bir İYE mi olduğunu merak eder. İdrar yolu enfeksiyonuysa, idrar yaparken ağrılı, yanma hissi, ateş, bulanık idrar veya tuvalette kan görebilirsiniz. Ayrıca işemek için güçlü bir dürtü hissedebilirsiniz, ancak o zaman sadece birkaç damla kaçırabilirsiniz. Gebe kadınlar 6. haftadan 24. haftaya kadar artan bir idrar yolu enfeksiyonu riski ile karşı karşıyadır çünkü büyüyen uterus idrar yoluna baskı yaparak bakteriyel enfeksiyon riskini artırabilir. İdrar yolu enfeksiyonunuz olduğundan şüpheleniyorsanız, bu enfeksiyon tedavi gerektirdiğinden sağlık uzmanınıza danışın.

hamilelikte-idrar-yolu-enfeksiyonu
Görsel: Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için sulu kalmaya ve bol su tüketmeye dikkat edin
 • Gestasyonel diyabet

Sık idrara çıkma bazen gebelik diyabetinin bir belirtisi olabilir, genellikle anne adaylarının küçük bir yüzdesini etkileyen geçici bir diyabet türüdür. Sağlık hizmeti sağlayıcıları genellikle gebeliğin 24 ila 28. haftası arasında gebelik diyabeti için test yapar. Gebelik diyabeti tedavi edilirse, bebeğin sağlığı olumsuz yönde etkilenmez ve diyabet genellikle doğum yaptıktan sonra kaybolur. Sürekli susama, mide bulantısı veya yorgunluk ile birlikte sık idrara çıkma gibi semptomlar fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Hamileliğin erken döneminde sık idrara çıkma yaygındır ve genellikle endişelenecek bir şey yoktur. Her zaman idrara çıkıyormuşsunuz gibi hissetmenize rağmen, daha sonra tekrar gelmeden önce bir süre rahatlayabileceğini unutmayın. Bebeğiniz doğduktan sonra, daha sık idrara çıkma isteğiniz ortadan kalkar ve sadece yeni doğan bebeğinizin işemesi için endişelenmeniz gerekir, sağlıklı hamilelik süreçleri geçirmeniz dileklerimiz ile ?