Annelik Yolunda

Hamilelikte Stresin Olumsuz Etkileri

Hamilelikte Stresin Olumsuz Etkileri

Görsel: Hamilelikte Stres

Gebelik süreci siz anne adaylarının en çok dikkat etmeniz gereken süreçtir. Bu süreç çok özel olduğu kadar itina gerektirir. Stres, insan hayatını her döneminde olumsuz bir unsurdur. Ancak; hamilelikte stres çok daha ciddi sonuçlara neden olabilecek bir durumdur. Hamilelikte stres ile ilgili merak ettiğiniz her şey makalede belirtilmiştir.

Hamilelikte Stresin Bebeğe Etkisi

Hamilelikte stres bebeği etkiler. Anne karnındaki bebek annenin tüm duygusal iniş çıkışlarından etkilenir.

Bütün bunları göz önüne alarak stresten uzak kalmanız gerekiyor. Kendinizin ve bebeğinizin sağlığı için huzurlu olmanız gerekir.

Gebelikte Stres

Hamilelikte Stresin Anneye Etkileri

Bebek üzerinde oldukça olumsuz etkilere neden olan hamilelikte stres sizleri de önemli ölçüde etkiliyor.

Bunlar çoğaltılabilir. Zira hamilelik döneminizde stresiniz artıkça bu gibi olumsuz etkilerle daha sık karşılaşmaya başlarsınız. Bu olumsuzluklar sizin sağlığınızı tehdit ettiği için bebeğinizin sağlığını da tehdit edecektir.

Hamilelikte Stres Kanamaya Yol Açar Mı?

Hamilelikte stres faktörünün kanamaya yol açıp açmayacağı da en çok merak edilen hususlardandır. Öncelikle şunu bilmelisiniz; stres kan basıncının yükselmesine yol açar. Dolayısıyla, yüksek kan basıncı vajinal kanamalara sebebiyet verecek olan birçok komplikasyonlara neden olabilir. Yani; hamilelik sürecinde yaşadığınız stres, kanama yaşamanıza sebebiyet verebilir. Bu ihtimal yüksektir. Bu noktada; kan basıncının dengede kalması gerekir. Bunun sağlanabilmesi için de sizlerin stresten uzak kalmanız gerekir.

Hamilelikte Stres

Hamilelikte Stresten Nasıl Uzak Kalınır?

Stresten uzak kalmak elbette o kadar kolay değil. Gün içinde birçok nedenden dolayı stres yaşanabiliyor. Ancak; bu özel ve önemli sürecinizde elinizden gelenin fazlasını yapmalı ve stresten kaçınmayı bilmelisiniz.

Sizin stres yaşamanıza neden olan faktörleri belirleyin. Bu faktörleri azaltın. Söz gelimi; bazı sorumluluklar size ağır geliyor ve stres yaşamanıza neden oluyorsa sorumluluklarınızı diğer aile üyeleriyle paylaşın. Stres yaşamanıza neden olan kişilerle ilişkilerinizi sınırlandırın.

Sizi mutlu eden aktivitelere yönelin. Herkesin mutlu olduğu aktivite farklıdır. Bazı insanlar müzik dinleyerek bazıları spor yaparak bazıları ise gezerek mutlu olurlar. Siz de mutlu olduğunuz aktivitelere yönelin.

Gün içinde kendinize mutlaka zaman ayırın. Bu zaman bir saat olabilir. Yeter ki kaliteli geçebileceğiniz ve sadece size ait olan bir zaman dilimi olsun. Dinlenin, sakinleşin, kendiniz için bir şeyler yapmanın tadını çıkarın.

Uyku düzeninize ve beslenme düzeninize önem verin. Kaliteli bir uyku sizin stresinizi azaltır. Beslenme düzeninizde sağlıklı yiyecekler olmalı. Bu sizin bağışıklık sisteminizi ve sinir sisteminizi destekler.

Bunların hepsi stresinizi azaltacak ve sizi rahatlatacaktır.

Spor ve Egzersiz

Stresten uzak kalmanızı sağlayacak en etkili unsurlardır. Elbette, öncelikle uzman hekiminizle görüşün. Hamilelik sürecinizde yapabileceğiniz spor ve egzersizler konusunda bilgi alın. Doktorunuzun izin verdiği ve önerdiği şekilde bu aktiviteleri yapın. Spor ve egzersizler sizin stresten uzak kalmanızı sağlayacak hem de fiziksel ve ruhsal anlamda sizin daha sağlıklı olmanıza katkıda bulunacaktır. Sağlıklı ve mutlu günler geçirmeniz dileğiyle.

Exit mobile version