Hamilelikte Tüylenme Çözümleri

0
1517
hamilelikte tüylenme
Görsel: hamilelikte tüylenme

Hamilelikte tüylenme konusu sizi bu dönemde rahatsız ediyor olabilir. Hamilelik sırasında hormonal değişiklikler nedeniyle karın, bacaklar, meme uçları ve diğer bölgelerdeki kıllanma artacaktır. Bu tüylerin tıraş edilerek alınmasında herhangi bir sakınca yoktur. Göbek büyümesinden dolayı tıraş olmak zorsa kesinlikle yardımla yapılmalıdır. Hamilelikte tüylenme sizi rahatsız etmiyorsa lütfen tıraş etmeyin. Hamilelik sonrası fazla tüyler kaybolacaktır.

Vücutta Tüylenme Sorunundan Kurtulma
Görsel: hamilelikte tüylenme

Hamilelikte tüylenmenin elektroliziyle kesin çözümü

Hamilelikte elektrolizin güvenliği konusunda kesin bir araştırma yoktur. Elektrolizin bebekler üzerindeki etkisini bilmediğimiz için önerilmez. Elektroliz geçiriyorsanız, süt içeceğiniz için doğumdan sonraki birkaç hafta çok hassas olacağından, gebeliğin son trimesterinde ve karın bölgesinde meme başını kullanmamanız uygundur.

İki elektroliz yöntemi vardır: termoliziz ve galvanik elektroliziz. Termolizizde diyatermi (ısı tedavisi), radyo dalgaları, kısa dalga veya yüksek frekans kullanılır. Galvanik elektrolizizte aletten minik elektrik akımı gönderilir ve geri döner. Bebeğin amniyotik sıvısı elektrik kondüktörü vazifesi görür. Bu yüzden galvanik elektroliziz önerilmez.

Hamilelikte tüylenmenin lazerle kesin çözümü

Lazer, tüy ve kıllar üzerindeki koyu renkli pigmentleri hedef alarak tüy ve kıllar termal ve mekanik hasara neden olur. Lazer epilasyonun güvenliği konusunda yeterli araştırma yoktur. Bebek üzerindeki etkisini bilmediğimiz için hamilelik sırasında kullanmanızı önermiyoruz. Yine tıpkı elektrolizde olduğu gibi süt beslediğiniz için doğuma yakın haftalarda çok hassas olacağından gebeliğin son üç ayında ve karın bölgesinde meme ucuna uygulanmaması uygundur.

hamilelikte tüylenme
Görsel: hamilelikte tüylenme

Hamilelikte Tüylenmenin ağda ile uzun süreli çözümü

Ağda yaparken cildiniz hamilelik sırasında farklı tepki verebilir. Cilt daha hassas olduğundan, ağda öncesi ve sonrası koruyucular yanıkları ve karıncalanma hissini azaltabilir. Aynı zamanda enfeksiyonu önler ve ağdanın neden olduğu tahrişi ve kızarıklığı azaltır. Hamilelik sırasında bilinen bir yan etkisi yoktur, ancak özel durumlarda almadan önce doktorunuza danışmalısınız. Hamilelikte tüylenmenin daha az ağrılı çözümü; Krem ve Kıl Dökücüler

Kıl dökücülerin içinde baryum sülfat tozu ve kalsiyum thioglycolate vardır. Bu maddelerin hamilelik sırasında bilinen herhangi bir tehlikesi yoktur, ancak detaylı çalışmalar yapılmamıştır. Ciltteki reaksiyonu gözlemlemek için bazı kozmetikler uygulayabilirsiniz. Kimyasallar oksijenle karşılaştığında farklı kokular yayabilir ve rahatsızlığa neden olabilir ve nadiren alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Hamilelikte tüylenmenin istenilen zamandaki çözümü: Tıraş olmak

Bu en kolay yöntem olmasa da hamilelikte tüylerden kurtulmanın en ucuz ve en yaygın yöntemi tıraş olmaktır. Cildi tamamen nemlendirdikten sonra tıraş olmalısınız. Nemlendiriciler arasında kokusuz ve renksiz bir çeşit E vitamini tercih etmelisiniz.

Tüy dökücü kremi nasıl kullanılmalıdır?

Cildiniz için doğru kremi bulun. Çok sayıda farklı epilasyon kremi markası ve bu markalar içinde çok sayıda seçenek var. Bir krem ​​seçerken cildinizin hassasiyetini ve ürünü kullanmayı planladığınız yerleri göz ardı etmeyin.

Kremi yüzünüzde veya bikini bölgenizde kullanıyorsanız, cilt daha hassas olduğu için bu bölgeler için özel formül seçtiğinizden emin olun.

Hassas bir cildiniz varsa aloe ve yeşil çay gibi içerikli kremleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca kullanmadan önce bir doktor veya dermatologla görüşmenizde fayda var. Tüy dökücü kremler, aerosollerden (veya spreylerden), jeller ve roll-onlardan farklı şekillerde olabilir. Kokulara duyarlıysanız tüy dökücü kremin yumurtalı kokusunu kapatmak için kremin etkisini engellemeyecek şekilde esans yağlardan elde edilmiş kokular ekleyebilirsiniz. Ek bileşenlerin tahriş olasılığını artırabileceğini de ayrıca unutmayın.

ağda-ile-tüy-alma-
Görsel: hamilelikte tüylenme

Ne zaman doktora danışabilirsiniz?

Cildiniz çok hassassa, cilt rahatsızlığınız varsa veya cildinizi etkileyebilecek herhangi bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuzla görüşün. Krem doğrudan cilde uygulandığı için saç, tüy ya da kıldaki proteinleri parçalayan kimyasallar da cildinizdeki proteinlerle etkileşime girerek reaksiyona neden olabilir. Şu gibi durumlarda dikkatli olmalı ve olabildiğince kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız:

  • Geçmişte cilt ürünlerine karşı kızarıklık, kurdeşen veya alerjik reaksiyonlar geliştirdi iseniz,
  • Cildinizin hassasiyetini artıran bir retinol, akne ilacı veya başka bir ilaç alıyor iseniz,
  • Egzama, sedef hastalığı veya rosacea gibi bir cilt rahatsızlığınız var ise.

Kullanmadan önce test edin!

Daha önce kullanmış olsanız bile kremi kullanmadan 24 saat önce alerji testi yapın. Hormon seviyeleriniz sürekli değişir ve cildinizin de değişmesine neden olurlar. Daha önce tüy dökücü kremlere hiç tepki vermemiş olsanız bile, cildinizin kimyası biraz değişmiş olabilir ve tepki vermenize neden olabilir.

Tüyleri uzaklaştırmayı planladığınız bölgeye az miktarda krem sürün. Talimatları izleyin, kremi önerilen süre boyunca bırakın ve uygun şekilde çıkarın. Test edilen alan 24 saat içinde reaksiyona girmezse, tüy dökücü krem kullanmak güvenlidir.

Sağlıklı günler dileriz 😊