Hamilelikte Vajinal Akıntı Normal Midir?

0
1679
hamilelikte-vajinal-akinti

Hamilelikte vajinal akıntı hamilelik semptomların en belirgin göstergelerinden birisidir. Hamilelik mutlu olduğu kadar kafa karıştırıcı da olabilir ve hangi değişikliklerin normal olduğunu ve hangilerinin endişe kaynağı olduğunu söylemek her zaman kolay değildir. Bir değişiklik, gebelik sırasında kıvam veya kalınlık, sıklık ve miktar açısından değişebilen vajinal akıntıdır.

vajinal-akıntı
Görsel: Vajinal akıntı

Beklenti ne olmalıdır?

Hamileliğin en erken belirtilerinden biri vajinal akıntıdaki artıştır ve bu hamilelik boyunca devam eder. Uzmanlar, bir kadın hamile kaldığında vajinasının büyük ölçüde kendine özgü bir kişiliğe büründüğünü söylüyor.

Lösore olarak bilinen normal vajinal akıntı ince, berrak veya süt beyazı ve hafif kokuludur. Vajinal akıntıdaki değişiklikler, gebe kaldıktan bir ila iki hafta sonra, hatta adetinizi kaçırmadan başlayabilir. Hamileliğiniz ilerledikçe, bu akıntı genellikle daha belirgin hale gelir ve hamileliğinizin sonunda da en şiddetli hale gelir. Böyle durumlarda kokusuz bir külot astarı giymek isteyebilirsiniz ancak, hamilelikte tampon kullanmaktan kaçının.

hamilelikte-vajinal-akinti-
Görsel: Hamilelikte vajinal akıntı

Hamileliğin son haftalarında, akıntınızın, kan damarlı kalın mukus çizgileri içerdiğini de fark edebilirsiniz. Bu erken bir doğum belirtisidir ve telaşlanmanıza gerek yoktur..

Hamilelikte vajinal akıntıya ne sebep olur?

Vajinal akıntı, hormon seviyelerindeki dalgalanma nedeniyle kadının adet döngüsü boyunca alçalır ve akar. Hamile kaldığınızda hormonlar vajinal akıntınızdaki değişikliklerde rol oynamaya devam eder.

Hamile iken rahim ağzındaki değişiklikler de hamilelikte vajinal akıntıyı etkiler. Rahim ağzı ve vajina duvarı yumuşarken vücut enfeksiyonları önlemeye yardımcı olmak için aşırı akıntı üretir. Hamileliğinizin sonuna yaklaştığınızda bebeğinizin başı da rahim ağzına baskı yapabilir ve bu da genellikle hamilelikte vajinal akıntının artmasına neden olur.

vajinal-akinti
Görsel: Hamilelikte vajinal akıntının nedenleri 

Akıntı renkleri ve anlamları

Vajinal akıntının çeşitli renkleri farklı sağlık sorunlarına işaret edebilir. Bunlar şunları içerir:

  • Berrak veya süt beyazı: Bu renk, özellikle hafif kokuyorsa, genellikle normal ve sağlıklı bir akıntı olan lösoreyi gösterir. Bununla birlikte, miktarındaki veya tutarlılığındaki herhangi bir değişiklik bir sorun oluşturabilir. Anne adayları, sürekli sızıntı yapan veya kalınlaşan ve jöle benzeri hale gelen belirgin bir akıntı artışı yaşarsa doktora görünmelidir.
  • Kahverengi: Akıntı, hamileliğin erken bir belirtisi olabilecek, eski kanın vücuttan ayrılması nedeniyle genellikle kahverengi olabilir. Hamilelik sırasında kahverengi akıntı genellikle bir endişe nedeni değildir. Ancak koyu kahverengi akıntı yaşayan hamile kadınların doktorlarına başvurmaları gerekir.
  • Kırmızı: Hamilelik sırasında kırmızı vajinal akıntı, özellikle kanama ağırsa, pıhtı içeriyorsa veya kramp ve karın ağrısıyla birlikte ortaya çıkıyorsa, bir doktorun derhal ilgilenmesini gerektirir.

Bu semptomlar düşük veya ektopik hamileliği düşündürür. Gebeliklerin yaklaşık %10 ila 15’i düşükle sonuçlanır, bu da insanlar gebelik kaybı olarak da adlandırabilir.

dış-gebelik-nedir
Görsel 1: Dış gebelik

Kırmızı akıntının diğer nedenleri, özellikle ilk trimesterde, implantasyon veya enfeksiyondan kaynaklanabileceği zaman daha az ciddi olabilir. Araştırmalar, kadınların %7 ila 24’ünün hamileliğin erken döneminde kanadığını gösteriyor. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde kanama, acil tıbbi yardım gerektiren potansiyel olarak ciddi sorunları veya erken doğumu gösterebilir.

Doktorunuzu ne zaman aramalısınız?

Herhangi bir anormal akıntı olduğunu doktorunuza bildirmeniz önemlidir, çünkü bu bir enfeksiyon belirtisi veya hamileliğinizle ilgili bir sorun olabilir. İşte anormal akıntının bazı belirtileri:

  • kızarıklık veya kaşıntı veya vulvar şişliği
  • sarı, yeşil veya gri renk
  • güçlü ve kötü koku

Anormal akıntı enfeksiyon belirtisi olabilir. Hamilelik sırasında maya enfeksiyonları yaygındır. Hamilelik sırasında bir maya enfeksiyonu geliştirirseniz, doktorunuz vajinal krem ​​veya fitil önerebilir. Bir maya enfeksiyonundan kaçınmak için:

  • Gevşek, nefes alabilen giysiler giyin
  • Pamuklu iç çamaşırı giyin
  • Duştan, yüzmeden veya egzersiz yaptıktan sonra üreme organlarınızı kurulayın
  • Sağlıklı bakterileri teşvik etmek için diyetinize yoğurt ve diğer fermente yiyecekler ekleyin
hamilelikte-vajinal-akinti-nasil-onlenir
Görsel: Hamilelikte vajinal akıntı nasıl önlenir

Anormal akıntı ayrıca cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan da kaynaklanabilir. Uzmanlar, tüm hamile kadınların cinsel yolla bulaşan hastalıklar için taranmasını önermektedir. Sağlık uzmanınız sizi ilk doğum öncesi randevunuzda cinsel yolla bulaşan hastalıklar için tarayabilir. Cinsel yolla bulaşan bir hastalığınızın olduğuna inanıyorsanız, hastalığı bebeğinize geçirme riskini azaltmaya yardımcı olmak için doktorunuza mümkün olan en kısa sürede haber vermeniz önemlidir.

Anormal akıntı, hamileliğinizdeki bir komplikasyona da işaret edebilir. Bir 30 gramı aşan parlak kırmızı akıntınız varsa derhal sağlık uzmanınızı arayın. Bu, plasenta previa veya plasenta dekolmanının bir işareti olabilir.

Şüphe duyduğunuzda, güvenli bir şekilde doktorunuzu aramak her zaman daha iyidir. Vajinal akıntınızdaki değişikliklerin ne zaman başladığını ve tanımlayıcı nitelikleri not edin. Bu, doktorunuzun rahatsızlığınızın endişe edici olup olmadığını belirlemesine yardımcı olacaktır.

Tüm anne adaylarına sağlıklı günler dileriz ?