Hamilelikte Vücut Değişikliklerinin Hangileri Geçicidir?

0
1605
Hamilelikte vücut değişikleri

Hamilelikte vücut değişiklerinin hangilerinin geçici olduğu anne adayları tarafından merak konusudur. Gebelik, kadın hayatında çok özel bir dönemdir. Vücutta adeta bir hormon fırtınası vardır ve bu nedenle tüm sistemlerde, fizyolojik birçok değişiklik meydana gelir. Bu değişikliklerin bir kısmının mekanizması, hala tam anlaşılmış olmamakla birlikte bilinen tek şey; bu değişikliklerin bebeği korumak ve yaşatmak için olduğudur.

Hamilelikte vücut değişikleri
Görsel: Hamilelikte vücut değişikleri

Gebe kadının vücudunda artan östrojen ve progesteron hormonuna bağlı olarak; cilt, saç, tırnak gibi dokularda değişiklikler olmakta, bunların çoğu anne adaylarını endişeye sevk etmektedir. Endişenin temelinde; bu değişikliklerin bebeğe bir zararı olup olmadığı yatarken, diğer yandan bu değişikliklerin kalıcı mı yoksa geçici mi olduğu soruları bulunmaktadır.

Hamilelikte vücut değişikliklerin çoğu geçici

Gebelik, duygusal yoğunluğa ve hormonal değişimlere bağlı olarak psikolojik gel-git’lerin yaşandığı bir dönemdir. Anne adayı, kendi vücudundaki hızlı değişimlere adapte olmaya çalışır. Bu stresin üzerine bir de aynaya baktığında, kendini güzel görmemesi eklendiğinde, psikolojik çöküş başlayabilir. Temelde bilinmesi gereken; bu değişiklerin çoğunun geçici olduğu, bir kısmının doğumdan sonra tamamen geçeceği, bir kısmının büyük ölçüde azalacağıdır. Cilt çatlakları gibi kalıcı olabilecek durumlara da “bebekten hatıra” denmesi ve durumla barışık olunması gerektiği düşüncesindeyiz.

Oluşabilecek yüz lekelerine karşı güneş kremini ihmal etmeyin!

Kliniğe en sık başvuru nedeni olan sıkıntılar; saç dökülmesi, tırnak kırılması, lekelenme, kıllanma ve cilt kuruluğudur. Anne adaylarının neredeyse yüzde 75’inin yüz bölgesinde, gebelik maskesi denen leke oluşabilir. Yüksek östrojen seviyesine bağlı bu durum; yüzde özellikle alın, burun,  dudak üstü, elmacık kemiklerinin üzeri ve çenede yoğunlaşan koyu renk şeklinde görülür. Bu maske oluştuktan sonra, geçmesi kolay olmayabilir.

Hamilelikte vücut değişikleri
Görsel: Hamilelikte vücut değişikleri

O yüzden, oluşmasını engellemek için önlem almak gereklidir. Özellikle yaz aylarında olmak üzere, güneşe maruz kalınacak durumlarda, mutlaka koruma faktörlü güneş kremi uygulanmalıdır. Bu sayede, güneşin lekeleri alevlendirme etkisinden korunulmuş olur. Oluşmuş maskenin giderilmesi için PRP, mezoterapi, lazer uygulamaları gibi yöntemler kullanılabilmektedir ancak günümüzde bu yöntemlerin, gebelik esnasında güvenilir kullanımına ilişkin yeterli bilimsel veri bulunmamaktadır.

Saç dökülmesi en sık karşılaşılan sorunlardan

Saç değişiklikleri, gebeleri huzursuz etmektedir ancak bunların çoğu gebelik bitimiyle normalde dönecektir. En sık görülen sorun, saç dökülmesidir. Bu dökülme erkek tipi saç dökülmesi dediğimiz ön–yan kısımların açılması şeklinde olabilir. Vücudun çeşitli bölgelerinde, kıllanma artışı gözlenebilir. Daha önce olmayan yerlerde, yeni kıllar çıkabilir.

Bu durum, koyu tenli kadınlarda daha belirgindir. Bunlardan kalın olan kıllar için doğum sonrası, lazer epilasyon gerekli olabilecekken ayva tüyü şeklindeki ince kıllar genelde, doğumdan sonraki 6 haftalık lohusalık dönemi sonunda dökülür. Tırnaklar gebelikte daha hızlı uzarlar ancak genellikle; yumuşama, incelme, enine çatlaklar oluşması ve tırnağın yaprak yaprak ayrılması görülebilir.

Lohusalığın bitmesini bekleyin!

Cildin kuruması, pul pul olması hatta soyulması da gebelikte karşılaşılan bir durumdur. Hafif kuruluktan başlayıp, tüm vücudu saran döküntülere kadar geniş yelpazede cilt değişikliği görülebilir. Cildin temiz tutulması, nemlendirilmesi, çok yönlü beslenme ile bu durum engellenebilir. Bazı durumlarda ek vitamin takviyesi gerekebilmektedir.

Gebelikte oluşan tüm değişikliklerin normal duruma dönmesi, lohusalık olarak adlandırılan doğum sonrası 6 haftalık dönemde gerçekleşir ki bebeğin “kırkı çıkması” da buradan gelir. Bu nedenle; gebelikte oluşan değişiklikler için lohusalık sürecinin bitmesi beklenmeli, bu süreç sonunda sebat eden durumların tedavisi üzerine yoğunlaşılmalıdır.

Hamilelikte vücut değişikleri
Görsel: Hamilelikte vücut değişikleri

Gerilme izleri (gebelik izleri)

Gebelikte ciltte meydana gelen değişikliklerden biride gerilme izlerinin oluşmasıdır. Anne adaylarının % 90’ında bu durum görülür. Gerilme izleri, gebelik sürecinde meydana gelir. Karında ve memede yukarıdan aşağıya doğru uzanan izler oluşur. İzleri önlemek için egzersiz ve E vitamini ile alfahidroksi asit içeren losyonların düzenli kullanımı faydalı olacaktır. Eğer egzersiz ve krem izlere etki etmiyorsa fazla canınızı sıkmayın çünkü doğumdan sonra izler sönük çizgiler olarak kalacaktır.

Gebelik maskesi

Aynı zamanda kloazma olarak da bilinen bu durum yüzde koyu noktaların oluşmasıdır. Çoğunlukla alın ve yanaklarda olup yaklaşık gebelerin % 50’sinde görülür. Bu noktaların oluşma sebebi ise hormonlar nedeniyle pigmentlerdeki artıştır. Gebelik maskesinin oluşmaması için kaliteli güneş kremleri ve yüzünüzü koruyan şapka kullanabilirsiniz. Cildiniz fazla hassassa bu önlemlere mutlaka dikkat etmeliyiz.

Gebelik parlaklığı

Gebelikte ciltte meydana gelen değişiklikler arasında kan hacminin %50 kadar artması ve kan dolaşımının hızlanması da vardır. Bu kan dolaşımındaki hızlanma yüzde parlaklık oluşturur. Ayrıca hormonlardaki artış nedeniyle vücuttaki yağ bezelerinin daha fazla çalışması yüzde parlaklık oluşmasına katkıda bulunur. Yağlanma çok fazla olmadığı sürece rahatsızlık vermeyecektir fakat ciltteki yağlanma rahatsızlık verirse krem kullanılabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz 😊