Hamilelikte Yapılabilecek Aktiviteler

0
1549
hamilelikte yapılabilecek aktiviteler

Hamilelikte yapılabilecek aktiviteler için durumunu bilen her anne için planlı veya plansız aynıdır. Yeni umut, yeni plan ve 9 aylık süreç… Bu süreçte daha keyifli ve huzurlu olacaksınız; aslında bebeğiniz bu hızda s ağlıklı büyüme gösterecektir. Yediğiniz yemeğin yanı sıra hamilelik sırasında yaptığınız aktiviteler de bebeğinizin psikolojisi için çok değerlidir. Bu nedenle bebeğiniz için hazırlanmak için 9 ay harcayabileceğiniz mama ne kadar dolu olursa o kadar değerli olur! Hamilelikte yapılabilecek aktiviteler için neler yapabilirsiniz sizler için derledik?

Hamilelikte Denize Girme
Görsel: hamilelikte yapılabilecek aktiviteler

Eğlence parklarından uzak durun

Yaz aylarında birçok insan eğlence parkına gider. Ne yazık ki buradaki eğlence araçlarının çoğu hamile kadınlar için uygun değil. Hızlı başlama ve durma, zıplama, ani dönme, buradaki cihaz üzerine artan basınç gibi hareketler rahim problemlerine ve bebeğin partnerinin ayrılmasına (plasentanın aniden yırtılması) neden olabilir. Plasentanın ayrılması, düşük yapma ve diğer sorunlara neden olabilir. En önemlisi, lunaparka gitmek anne karnındayken değil eldeyken daha güvenlidir.

Hamilelikte jakuzi tercih etmeyin

Hamilelik sırasında kas ağrısı nedeniyle jakuzi iyi bir seçim gibi görünse de vücut ısısında anormal bir artışa (hipertermi) neden olabilir. Hamilelikte 38,3 C’nin üzerindeki sıcaklıklara dikkat etmek önemlidir. Hamilelik sırasında vücut ısısı 39 C’nin üzerine çıkmamalıdır. Özellikle ilk üç aylık dönemde yüksek sıcaklık bebeğe zarar verebilir.

Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınızla buluşun!

Bebek haberini aldıktan sonra herhangi bir sağlık sorununuz yoksa lütfen arkadaşlarınızla bir araya gelin ve birçok aktiviteyi birlikte yapın. Sosyalleşin, farklı insanlarla tanışın; bir insan için anne karnında bile çok değerlidir. Belki onlara hamileliği anlatmak için bazı toplantılar planlayabilirsiniz.

Hamilelikte sinemaya gidebilirsiniz

Anne olduktan sonra uzun süre sinemaya gidemeyeceğiniz gerçeğini kabul etmelisiniz. Bebeğinize iyi bakacağınız ve onunla daha fazla zaman geçirmek isteyeceğiniz için, hamilelikte bol bol film izlemek ve film izlemek kolay ve eğlenceli bir aktivite olabilir.

Hamilelikte Kaçıncı Haftaya Kadar Denize Girilir?
Görsel: hamilelikte yapılabilecek aktiviteler

Hamilelikte yapılabilecek aktiviteler için yürüyüşe çıkın!

Yürüyüş yapmak hamilelikte yapabilecek en iyi aktivitelerden biridir! Özellikle, dışarıda yürümek sadece doğurganlığı teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda hamilelik sırasında kilo yükünü de azaltır.

Eşinizle başbaşa hafta sonu tatilleri planlayın!

Eşinizle geçireceğiniz tatil psikolojik olarak size çok faydalı olacaktır. Küçük bir hafta sonu planıyla, yaşadığınız bölgeye yakın tatil köylerini ziyaret edebilirsiniz.

Bebeğinizin odası için el emeği, göz nuru!

Evde bebeğinizin odası için güzel dekorasyon önerileri bulabilirsiniz. Bunları bir araya getirerek, bir hafta sonunu zevkinize en uygun şekilde bölebilirsiniz. Çalışan bir anne adayı iseniz, iş rolünüzü işte bırakıp eve götürmeyerek kendinize zaman yaratmaya başlayabilirsiniz. Bazen evde eşinizden yardım almanız gerekebilir, bu nedenle eşinizden yardım istemekten korkmayın, böylece işler daha erken biter ve kendinizle daha fazla zaman geçirebilirsiniz.

Afp ve Tsh Hamilelerde Kaç Olmalı?
Görsel: hamilelikte yapılabilecek aktiviteler

Hamilelikte sporun etkileri nedir?

Spor, genellikle hamilelik sırasında ortaya çıkan birçok şikayet konusunda harikalar yaratabilir. Örneğin kas-iskelet sisteminin güçlendirilmesini, sırt ağrısının hafifletmesine yardımcı olur. Aktif bir dolaşım ve metabolizma bulantı ve baş dönmesini azaltır. Egzersiz ayrıca tromboz ve venöz bozukluklarını önlemeye yardımcı olur.

Hamilelik sırasında tipik olarak görülen dokulardaki su birikimi de gebelikte spor sayesinde azalır. Ek olarak, vücudun oksijen kaynağı – ve böylece çocuğun da – daha iyi hale gelir. Sürekli enerji tüketimi kan şekeri seviyesini düşürdüğü için gebelik diyabeti gelişme şansı azalır.

Bazı uzmanlar, dokuzuncu aya kadar spor faaliyetlerine devam etmenin, doğum sancılarını daha katlanılabilir hale getirebileceğini düşünüyor. Bu, egzersiz sırasında salınan beta-endorfinler olarak adlandırılan nörotransmitterlerden kaynaklanmakta.
Buna ek olarak, spor yapmanın bebekteki duyu organlarının gelişimini teşvik ettiği söylenir.

Risk var mı?

Kardiyovasküler sistem, solunum ve tüm kas-iskelet sistemi gebeliğin 40. haftasında hatırı sayılır derecede zorlanmaktadır. Bu nedenle, spor aktivitesi ile ilgili olarak aşırıya kaçmamak önemlidir. Teorik olarak, aşırı iş yükü çocuğun kan ve oksijen miktarını azaltabilir.

Kaslara artan kan akışı, plasental perfüzyon üzerinde de zararlı bir etkiye sahip olabilir. Ayrıca, hamilelik hormonları eklemleri ve bağları çok esnek hale getirir, böylece çocuğun kafası doğumda pelvisten geçebilir.

Hamilelikte hangi sporlar uygundur?

Dayanıklılık sporları hamile kadınlar için çok uygundur. Enerji sağlar, stresi azaltır ve zindeliği arttırmaya yardımcı olurlar. Yüzme özellikle faydalıdır, çünkü su bebeğinizin ağırlığını alır. Aynı zamanda, tüm kas grupları harekte geçer ve ödem atmanızı sağlar. Bisiklet ve yürüyüş de hamile kadınlar için ideal spor olarak kabul edilir.

Sağlıklı günler dileriz 😊