Hamilelikte Yoga ve Meditasyon Yapmak

0
1606
hamilelikte-yoga-ve-meditasyon

Hamilelikte yoga ve meditasyon, zorlu süreçleri aşmanın etkili yollarından birisidir. Hamilelik, umutlu ve heyecanlı bir bekleyiş olduğu gibi, mutluluk, üzüntü, cesaret ve kaygı gibi duyguların da bir arada hissedebileceği bir süreçtir. Bu mükemmel ve gizemli süreçte yaşanılan hormonal değişimlerin daha kontrollü yönetilebilmesi ve daha rahat bir doğum yapılabilmesi için hamilelikte yoga ve meditasyonlar olumlu sonuçlar verebilir. Annelik Yolunda ekibi olarak bu yazımızda sizlere Hamilelikte yoga ve meditasyonların faydalarından bahsedeceğiz.

hamilelikte-yoga-ve-meditasyon-1
Görsel 1: Hamilelikte yoga ve meditasyon süreci daha kolay atlatmanızı sağlar

Hamilelik Yogası Nedir?

Yoga, fiziksel, zihinsel ve ruhen dengede kalabilmenin bir parçasıdır. Oldukça zengin bir içeriğe sahip olup, bünyesinde fiziksel, zihinsel ve manevi deneyimler barındırır. Yapılan hamilelik yogaları, anne adaylarının hamilelik döneminde daha sağlıklı ve huzurlu olmasını sağlamaktadır. Hamilelik yogası ayrıca rahat bir vajinal doğum da sağlamaktadır, fakat asıl önemli olan şey hamilelik esnasında yapılan yoganın bebeğin fiziksel ve mental gelişimine olan katkısıdır. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek her anne adayının isteğidir ve hamilelik esnasında yapılan yogalar bu noktada anne adayına önemli ölçüde yardımcı olur.

Hamilelikte Yoga Hareketleri Nelerdir?

Hamilelikte yoga, doğum öncesi dönemde yoga duruşlarından yararlanılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda yoga, fiziksel bir uygulamanın ötesinde daha sakin ve huzurlu bir iç döneme geçilmesini de sağlamaktadır. Hamile kadınlar, vücutlarında oluşan gerginliği azaltmak için belirli yoga hareketleri yapılabilirler, fakat doğum için asıl gerekli olan zihinsel bir odaklanmadır.

Hamileliğin son üç aylık döneminde yapılan yoganın amacı anne adayının vücudundaki alanı bebek için genişletmektir, bu sebeple vücutta küçülme hissi yaratan hareketler yerine genişlik hissi yaratan hareketlere odaklanmak gereklidir.

hamilelikte-yoga-ve-meditasyon-2
Görsel 2: Hamilelikte yoga hareketleri nelerdir?

Hamilelikte Tavsiye Edilmeyen Yoga Hareketleri Nelerdir?

Hamileliğin ilk üç ayı oldukça yorucudur, bu sebepten ötürü anne adaylarını rahatlatmak ve dinlendirmek için pek çok yoga türü ve hareketi bulunmaktadır. Hamilelik esnasında yapılan yoga hareketleri uzman bir doktor ve yoga eğitmeni ile görüşülerek tercih edilmelidir, fakat hamilelik esnasında tavsiye edilmeyen belli başlı yoga hareketleri bulunmaktadır. Bu hareketler aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 • Anne adayları için sıcak yoga denilen, yani ortamın sıcaklığının artması ile yapılan yoga hareketlerinden uzak durulmalıdır.
 • Karın kaslarının oldukça gerildiği yoga hareketleri anne adayları için tavsiye edilmemektedir.
 • Hamileliğin ilk üç aylık döneminde sırt üstü yatılarak yapılan yoga hareketlerinden uzak durulmalıdır. Bu tarz hareketler, vücut tarafından rahme yapılan kan akışını azaltabilir.
 • Uzun süre hareketsiz kalınan yoga hareketleri anne adayları için uygun değildir.
 • Ön ve arka tarafa doğru yapılan derin kıvrımlı yoga hareketleri hamilelik dönemi için oldukça sakıncalıdır.
 • Karın bölgesine baskı uygulayan yoga hareketleri anne adayları için oldukça sakıncalıdır.

Hamilelik esnasında sürekli olarak vücudun ağırlık merkezi değiştiği için yapılacak olan yoga hareketlerini uzman bir doktor ve yoga eğitmeni ile görüşülerek belirlenmelidir.

hamilelikte-yoga-ve-meditasyon-3
Görsel 3: Hamilelikte tavsiye edilen ve tavsiye edilmeyan yoga hareketlerine dikkat edin!

Hamilelik Meditasyonu Nedir?

Bilimsel olarak bir zihin dinlendirme yöntemi olan meditasyon, aynı zamanda kişinin iç huzura ve dinginliğe ulaşmasına da yardımcı olmaktadır. Meditasyon yöntemi ile sadece geçmiş ya da geleceğe değil, düşüncelere takılmadan an’da kalabilmek ve o anı deneyimleyebilmek hedeflenmektedir.

Hamilelik esnasında anne adayının psikolojisi, bebeğin gelişimini ve ileride yaşayacağı hayatı oldukça derinden etkilemektedir. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığın temel taşlarından biri de anne karnında geçirilen zamandır. Anne adayının düşünceleri, fikirleri ve yaşadıkları bebeği direkt olarak etkilemektedir, bu sebepten ötürü anne adayının olabildiğince stresten uzak durması, huzurlu ve mutlu bir süreç geçirmesi gerekmektedir.

hamilelikte-yoga-ve-meditasyon-4
Görsel 4: Hamilelikte meditasyon

Hamilelik Meditasyonu Nasıl Yapılır?

Hamilelik meditasyonunu yapabilmek için belirli adımlar ve aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamalar aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

 1. Hamilelik meditasyonları genel olarak dik bir şekilde oturularak yapılmaktadır.
 2. Anne adayı kendisi için oldukça rahat bir pozisyon bulmalıdır.
 3. Gözler kapalıyken, burundan derin bir nefes alınır. Göğüs kafesi genişleyene kadar uzun ve derin nefeslere devam edilir.
 4. Anne adayının meditasyon esnasında kendisine söyleyeceği bir kelime, yani mantra olmalıdır. Meditasyon esnasında tekrardan bu cümle, bilinç altına nüfuz eder ve kelimenin güçle anlamını özümsemeye yardımcı olur.

Hamilelik esnasında ihtiyaçları karşılayacak olan bir mantra seçilebilir.

hamilelikte-yoga-ve-meditasyon-5
Görsel 5: Hamilelikte yoga ve meditasyon

Hamilelikte Yoga ve Meditasyonların Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte yoga ve meditasyonun anne adayının daha rahat ve daha huzurlu bir hamilelik dönemi geçirmesine yardımcı olmaktadır. Yapılan bu hareketler ve meditasyonun pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 • Büyüyen bebekle ile beraber vücutta yaşanılan değişikliklere daha kolay adapte olunmasını sağlar.
 • Yapılan egzersizler ve yoga sayesinde kan dolaşımı artar ve bebeğin daha beslenmesi ve gelişmesi sağlanır.
 • Yapılan meditasyonlar sayesinde nefes farkındalığı kazanılır ve bu sayede bebeğe daha çok oksijen taşınır.
 • Derin gevşeme ile ruhsal olarak rahatlanır ve tüm kasların dinlenmesi sağlanır.
 • Yapılan meditasyonlar ve yoga sayesinde bebek ile duygusal bağ kuvvetlendirilir.
 • Yapılan yoga hareketleri ile beden esnetilir ve daha rahat bir doğum sağlanır.
 • Yoga hareketleri ile doğum krampları hafifletilebilir.
 • Meditasyonlar sayesinde rahatlama sağlanır.
 • Bedensel, zihinsel ve ruhsal denge anne adayları için sağlanmış olur.
 • Anne adayı stres ve stres kaynaklı rahatsızlıklardan korunur.
 • Yapılan meditasyonlar ile korku ve endişelerden uzaklaşılır.

Hamilelik esnasında yapacağınız yoga ve meditasyonlar ile daha rahat ve daha kontrollü bir süreç elde edilebilir. Annelik Yolunda ekibi olarak mutlu, huzurlu ve sakin bir hamilelik dönemi geçirmeniz temennimizle! Kendinize çok iyi bakın.