Hamilelikte Yoga Yapılabilir Mi?

0
1628
yoga

Yoga hamilelik sırasında yararlı mıdır? Yoganın hamile kadınlar üzerindeki etkisi nedir? Son yıllarda birçok hamile kadın hamilelik ve doğum sonrası hamilelik yogasına hazırlanıyor. Hamilelikte yoga yapılabilir mi diye merak edenlere cevap vermek istiyoruz.

Hamilelik, anne ve baba adaylarının birçok fiziksel ve psikolojik sorunun beklediği 40 haftalık bir maratondur. Anne ve babaların hamilelik sırasında ve sonrasında çocuklarına uygulayabilecekleri yoga egzersizleri tüm aile bireylerini rahatlatabilir ve aileye huzur verebilir.

yoganın faydaları
Görsel: yoganın faydaları

Hamilelikte yoga nedir?

Hamilelikte yoga meraklılarına cevap vermek için yogayı tanımlayalım. Yoga, beş bin yıllık geçmişi olan bir felsefedir, bedeni ve bedeni eğitmek için kullanılır. Kelime “bağlan-entegre et” anlamına gelir. Bu beden ve ruhun koordinasyonu olarak açıklanabilir. Temel olarak yoga, insan fizyolojisi ve anatomisini anlayan bir uzman eşliğinde yapılır ve yaklaşık bir saat sürer.

Ayrıca hamilelik yogasında uzmanlarla işbirliği yapılması tavsiye edilir. Daha önce hiç yoga yapmadıysanız ve yoga hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, bunun terletmek için bir spor olmadığını hemen söyleyebilirsiniz. Bu, vücudunuzu bir pozisyona koyabileceğiniz, bekleyebileceğiniz ve sabır gösterebileceğiniz bir dizi eylemdir.

Hamilelik sırasında anne vücudunda birçok hormonal, fiziksel ve psikolojik değişiklik meydana gelir. Birincisi, bebek rahimde büyümeye başladığında rahim büyüyecek ve ağırlığı da artacaktır. Bu nedenle annenin vücut ağırlık merkezi değişir. Bu durum omurganın doğal yapısını bozarak bel, sırt ve boyun omurları ve bacaklarda ağrıya neden olur.

Hormonal değişiklikler memelerde ve birçok eklemde rahatsızlığa neden olabilir. Uzun süre fiziksel aktivitenin kısıtlanması ve hamileliğin neden olduğu hormonal yapıdaki değişiklikler, kadınların psikolojik dengesinde büyük değişikliklere neden olabilmektedir. Tüm sıkıntı veya talihsizlik sürecinden geçmek zorunda kalmadan hamileliğin her anının tadını çıkarmak için eski zamanlara kadar uzanan yogayı deneyebilirsiniz.

Hamilelikte yoga neden yapılır?

Bu soruyu cevaplamadan önce yoganın amacından bahsedelim. Yoga egzersiz yapmak, kilo vermek veya zayıf kalmak için bir spor değildir. Bu felsefede kişinin kendini tanıması ve bir bilinç tesis etmesi için beden ve ruh arasında denge kurma pratiği hem beden hem de zihin için etkilidir.

Hamilelik yogasının amacı anne adayını duygusal olarak gevşetmek, alt ekstremite kaslarını güçlendirmek ve onu doğumdan sonraki zorlu sürece hazırlamaktır. Hamilelikte yogaya başlamak için birçok uzman 12. haftaya kadar beklemenin en iyisi olduğuna inanıyor. Amaç, hamileliğin bu haftasına kadar vücuda gebelik değişikliklerine başlaması için zaman vermektir.

hamilelikte yoga
Görsel: hamilelikte yoga

Hamilelikte yogayı evde kendi kendine yapmak

Ayrıca hamilelik sırasında egzersiz yapmanın rahatsız edici olup olmadığını veya hamilelik sırasında ne yapılmaması gerektiğini bilmek istiyorum. Egzersiz için lütfen doktorunuza danışınız. Hamilelik döneminde yoganın bir uzman gözetiminde yapılması tavsiye edilir. Bununla birlikte, vücudunuzu zorlamadan evde bazı temel duruşları yapabilirsiniz. Bunun için yoga videoları izleyebilirsiniz.

Yoga malzemeleri neler?

Yoga yapmaya istekli olmak yeterlidir. Ancak en iyisi yumuşak ve rahatsız edici giysiler, kaymaz çoraplar, yere güvenle dokunan bir yoga matı ve yogadan sonra yattığınız yerde küçük bir örtü giymektir.

Hamilelikte yoganın ne gibi yararları vardır?

  • Hamilelik süresince düzenli yapılan yoga programı ile kişinin fiziksel kondisyonu korunmuş olur.
  • Hamileliğe bağlı duruş (postür) bozuklukları en aza iner.
  • Solunum ve dolaşım sistemleri güçlenir.
  • Gebeliğe bağlı bulantı ve kusmaları (morning sickness) azalır.
  • Vücutta meydana gelen ödemler (el ve ayaklardaki şişmeler) ve özellikle son aylarda çok sıkça hissedilen kramplar azalır.
  • Karın kaslarını güçlendirerek ve masaj etkisi yaparak bağırsak hareketlerini rahatlatır. İştahın kontrol altına alınmasında yardımcı olur.
  • Yaşam enerjisi yükseltilerek kişinin daha sakin ve daha konsantre olması sağlanır.
  • Hamilelik ve gündelik yaşamın yarattığı bedensel ve zihinsel gerginliklerden uzaklaşarak, daha huzurlu ve doyumlu bir yaşama ulaşmayı sağlanır.
  • Stresi ve bedende biriken öfkeyi azaltır, hoşgörüyü arttırır.
  • Bedeni ve bebeği sevmeyi arttırır, kabullenmeyi ve bağlanmayı sağlar.
hamilelikte yoga yapmak
Görsel: hamilelikte yoga yapmak

Doğum anında yoganın ne yararı olur?

Doğumdaki gerginliği azaltarak doğumun daha kolay ve daha hızlı olmasına da yardımcı olur. Çünkü; doğumda doğru nefes almak sadece insanların zihnini rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda annenin oksijeni daha doğru kullanmasını sağlayarak doğumu teşvik eder. Buna ek olarak, paranayama (solunum egzersizleri) normal doğumda kadının en büyük yardımcısı olur.

Doğum sonrası yoga

Doğumdan sonra yoga yapmak zihninizi ve vücudunuzu yenileyebilir. Sadece kişinin kendi bedeni ve ruhu ile yoga zamanı çok değerli içgörüler sağlayabilir.

Sağlıklı günler dileriz ?