Hangi Cilt Sorunları Stres İle Ortaya Çıkar?

0
1554
cilt sorunları

Hangi cilt sorunları stres ile ortaya çıkar biliyor musunuz? Daha güzel bir cilt istiyorsak strese elveda, mutluluğa merhaba demenin yolunu bulmamız şart! Peki bunun için ne yapmak lazım? Sizler için hem cildimizi mutlu edecek önerilerini hem de stresin ciltteki etkilerini bu yazımızda derledik.

cilt sorunları
Görsel: cilt sorunları

Duygularımız ve cildimiz arasında nasıl bir bağ var? 

Cildimiz, dış dünya ile bedenimiz arasında sınırı belirleyen bir ‘bariyer’ olmanın ötesinde, kişiler arasında sözlü olmayan iletişimin temel organıdır. Beynimizle aynı embriyolojik kökeni paylaşan derimiz, dış dünya ve başkaları ile doğduğumuz günden beri ilk temas noktamız, duygu, heyecan ve tepkilerimizin ifade organı, aynı zamanda beden imajının da en yoğun olarak somutlaştığı organımızdır.

Öfke, korku, utanç ve kızgınlık gibi duyguları açıkça ifade etme, duygusal uyaranlara yanıt verme, kişinin kendilik imajı ve özgüvenini sağlama ile bebeklikten yetişkinliğe doğru seyreden sosyalleşme sürecinde önemli rol oynar.

Hangi cilt sorunları stresle alakalı olarak ortaya çıkıyor? 

Kişinin zihinsel yapısı/kişilik özellikleri ve deri hastalıkları arasında çift yönlü bir ilişki mevcuttur. Psikolojik stres deriyi nöromediyatörler (hormonlar) aracılığıyla etkileyerek bazı deri hastalıklarına yatkınlık oluşturabileceği gibi, süregelen dermatolojik hastalıklar da kişide psikiyatrik problemlere neden olabilmektedir. Stresle alevlendiği bilinen dermatolojik hastalıkların başlıcaları egzama, sivilce (akne), sedef hastalığı, saçkıran, ürtiker gibi süreğen hastalıklardır.

Cildi mutlu eden bir bakım rutini nasıl olmalı? 

Cilt bakımımıza önce yüzümüzü uygun temizleyici ile temizleyerek başlamalıyız. Gün boyunca cildimizde biriken ölü deri hücreleri, yağ, makyaj partikülleri temizlenmeden sürülecek nemlendiricilerin emilimleri ve dolayısıyla etkinlikleri azalacaktır. İlk adımda cildimizi uygun temizleyici ile temizlemek ve tonikle arındırmak gerekir. İkinci adımda göz çevremizdeki koyu halkalar, morluklar ve kırışıklıklara yönelik göz çevresi bakımımızı yapmalıyız.

Üçüncü adımda cildi yumuşatmak, nemlendirmek ve gece/gündüz kremlerinin etkinliğini artırmak için güçlendirici serumlar uygulamalıyız. En son basamakta da cilt yapımıza uygun, gece ve gündüz kremlerini sürerek rutinimiz tamamlarız. Günde iki kez, sadece 2’şer dakikamızı alan bu rutinin takibi ürünlerin etkinliğini 7 kata kadar artırmaktadır.

cilt sorunları
Görsel: cilt sorunları

Cildini mutlu etmek ve güzelleşmek isteyenler için 3 öneri 

  1. Cilt temizliğimizi uygun ürünlerle yapmalıyız.
    2. Her mevsim güneşten koruyucu kullanmalıyız.
    3. Cildimizi uygun nemlendiricilerle nemlendirmeliyiz.

Pürüzsüz cilt rutini

Yaşam tarzınız sadece genel sağlığınızı etkilemez. Cildinizin sağlığını da etkiler. Daha uzun süre pürüzsüz bir cildin keyfini çıkarmanıza yardımcı olabilecek bazı sağlıklı yaşam ipuçları:

Susuz kalmamak: İçme suyunun cildinizi nasıl iyileştirdiği tam olarak net olmasa da bunu yaptığına dair kanıtlar ve bazı bilimsel çalışmalar var. Su içmek cildinizin elastikiyetini artırır, kuruluk ve sertlik belirtilerini azaltarak daha pürüzsüz bir cilt sağlar.

Antioksidan bakımından zengin yiyecekler yemek: Antioksidan açısından zengin besinler cilt üzerinde koruyucu bir etkiye sahiptir. Bu yiyecekler yapraklı yeşillikler, sarı ve turuncu meyveleri, sebzeleri ve somon gibi yağlı balıkları içerir. Ayrıca diyetinize probiyotik gıdaları eklemenin, egzama ve akne gibi cilt rahatsızlıklarının yanı sıra ultraviyole (UV) ışığın neden olduğu cilt hasarını tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olabileceğine dair çalışmalar da vardır.

Egzersiz yapmak: Hayvan ve insan çalışmaları, düzenli aerobik egzersizin cildin bileşimini iyileştirebileceğini göstermiştir. Cildin dış katmanını inceltip, iç katmanlarını kalınlaştırarak pürüzsüz, daha genç görünen bir cilt görünümünüzün olmasını sağlar.

Yeterince uyumak: Güzellik uykusu aslında gerçek bir şey! Vücudunuzun geri kalanı gibi cildiniz de uyku sırasında kendini onarır. Uyku sırasında artan kan akışı ve kollajen üretimi sayesinde, UV sonucu oluşan hasarlar, güneş lekeleri ve kırışıklıklar onarılır.

cilt sorunları
Görsel: cilt sorunları

Güneşin etkilerine karşı koruma: UV ışınları cilt hücrelerinizin DNA’sına zarar vererek erken yaşlanmaya, kuruluğa ve daha yüksek cilt kanseri riskine yol açar. Güneş kremi kullanın, güneşte geçirdiğiniz zamanı sınırlayın ve koruyucu giysiler giyin. Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) göre güneşten daha fazla zarar veren bronzlaşma yataklarından uzak durun.

Sigara içmemek. Tütün dumanına iç ve dış maruz kalma, cildin erken yaşlanmasına, kırışıklıklara, akne ve sedef hastalığı dahil olmak üzere daha yüksek cilt hastalıkları riskine neden olur. Ayrıca cildinizin kendi kendini iyileştirme yeteneğini de bozar. Sigarayı bırakmak zor olabilir, ancak bir doktor sizin için doğru olan bir bırakma planı hazırlamaya yardımcı olabilir.

Daha az alkol içmek. Alkol tüketimi, güneş ışığının neden olduğu cilt hasarı ile ilişkilendirilmiştir. Çok fazla içmek de dehidrasyona neden olabilir, bu da kuru cilt ve erken yaşlanmaya neden olur. Alkolün vücudunuz ve cildiniz üzerindeki etkilerini azaltmak için içeceklerinizi günde bir veya iki ile sınırlayın.

Sağlıklı günler dileriz 😊