Hangi Yiyecekler Genç Bir Cilt Sağlar?

0
1363
hangi-yiyecekler-genc-bir-cilt-saglar

Daha pürüzsüz, sağlıklı, genç bir cilt için, antioksidan bakımından yüksek gıdaları diyetinize dahil ederek mümkündür. Antioksidanlar, hücreleri, hücrelere zarar verebilecek ve yaşlanmaya ve kanser gibi hastalıklara katkıda bulunabilecek kararsız moleküller olan serbest radikallerin neden olduğu hasardan koruyan maddelerdir.

Cilt sağlığı için en iyi antioksidan kaynaklarından bazıları, çilek, domates, biber, ıspanak ve brokoli gibi meyve ve sebzeleri içerir.

hangi-yiyecekler-genc-bir-cilt-saglar (1)
Görsel: Genç Bir Cilt İçin Ne Tüketilmeli

Antioksidan içeriği yüksek diğer yiyecekler arasında badem ve kabak çekirdeği gibi kabuklu yemişler ve tohumların yanı sıra cildi güneşin zararlarından koruyabilen flavanoller içeren bitter çikolata yer alır. Ek olarak, yeşil çay, cildi UV ışınlarından koruduğu gösterilen kateşinler olmak üzere harika bir antioksidan kaynağıdır.

Işıltılı ve Genç Bir Cilt İçin Besin Açısından Zengin 5 Besin

 • Avokado: Sağlıklı yağlar açısından zengin olan avokado, cildi nemli ve esnek tutmaya yardımcı olurken aynı zamanda cildi serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olan E vitamini takviyesi sağlar.
 • Meyveler: Meyveler, cildi kirlilik ve UV ışınları gibi çevresel stres faktörlerinin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olan antioksidanlarla doludur. Ayrıca kolajen üretimini artırmaya ve cilt elastikiyetini artırmaya yardımcı olan yüksek düzeyde C vitamini içerirler.
 • Ispanak: Ispanak, her ikisi de sağlıklı ve genç bir cilt için gerekli olan A ve C vitaminleri ile yüklüdür. A vitamini hücre döngüsünü artırmaya yardımcı olurken, C vitamini kolajen üretimini artırmaya yardımcı olarak daha sıkı, daha genç görünen bir cilt sağlar.
 • Tatlı patates: Tatlı patates, vücutta A vitaminine dönüştürülen harika bir beta-karoten kaynağıdır. A vitamini, hücre yenilenmesini teşvik ederek ve kuruluğu önleyerek cildin genç görünmesini sağlamaya yardımcı olur.

Omega-3 Yağ Asitlerinin Genç Bir Cilt İçin Faydaları

Omega-3 yağ asitleri, cilt gençleştirme de dahil olmak üzere çok sayıda sağlık yararına sahip olduğu kanıtlanmış temel yağlardır. Omega-3’lerin cilde fayda sağlayabileceği yollardan bazıları şunlardır:

 1. Cildi nemlendirir: Omega-3’lerin cilt hücrelerini nemli tutarak cildi nemlendirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu daha genç ve ışıltılı bir görünüme yol açabilir.
 2. Enflamasyonu azaltın: Omega-3’ler, ciltteki kızarıklık, şişkinlik ve diğer iltihaplanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu, özellikle egzama ve sedef hastalığı gibi rahatsızlıkları olanlar için faydalı olabilir.
 3. Güneş hasarını önleyin: Omega-3’lerin cildi UV ışınlarının zararlı etkilerinden koruduğu gösterilmiştir. Bu, güneş hasarını önlemeye ve cilt kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
 4. Cilt elastikiyetini artırın: Omega-3’ler cildin esnekliğini artırmaya yardımcı olabilir, bu da daha genç ve sıkı bir görünüme yol açabilir.
 5. Kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltın: Omega-3’ler, kolajen üretimini teşvik ederek ve yaşlanma sürecini yavaşlatarak kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

  hangi-yiyecekler-genc-bir-cilt-saglar (3)
  Görsel: Omega-3 ile Güzel Bir Cilt Elde Edin

Omega-3’lerin cilt gençleştirici faydalarını elde etmek için, onları diyetinize dahil etmek önemlidir. Omega-3’lerde yüksek olan bazı yiyecekler arasında somon ve uskumru gibi yağlı balıklar, keten tohumu, chia tohumu ve ceviz bulunur. Omega-3 takviyelerini balık yağı veya keten tohumu yağı şeklinde de alabilirsiniz.

Nemlendirme ve Temizlik ile Genç Bir Cilt Arasındaki Bağlantı: Optimum Nemlendirme İçin Ne Yenir?

Nemlendirme, temizlik ve parlaklık bir cildi korumak için gereklidir. Vücut uygun şekilde nemlendirildiğinde, toksinleri dışarı atabilir, besinleri hücrelere iletebilir ve ciltte sağlıklı bir yağ ve nem dengesini koruyabilir. Bununla birlikte, vücut susuz kaldığında cilt kuru, mat ve kırışıklara ve lekelere eğilimli hale gelebilir.

hangi-yiyecekler-genc-bir-cilt-saglar (4)
Görsel: Genç bir cilt için yiyin

Optimum hidrasyon sağlamanın en iyi yollarından biri gün boyunca bol su içmektir. Günde en az 8-10 bardak su içmeyi hedefleyin ve fiziksel olarak zorlayıcı faaliyetlerde bulunuyorsanız veya sıcak ve kuru bir iklimde yaşıyorsanız daha fazlasını hedefleyin. Ek olarak, vücudu nemlendirmeye ve cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek karpuz, salatalık ve çilek gibi su içeriği yüksek yiyecekler de ekleyebilirsiniz.

Cilt nemini artırmanın bir başka yolu da antioksidanlar ve yağ asitleri açısından yüksek gıdaları dahil etmektir. Antioksidanlar, cildi serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olurken, yağ asitleri cildin doğal yağlarını ve nemini korumaya yardımcı olur. Antioksidanlar ve yağ asitleri bakımından yüksek gıdalar arasında avokado, fındık, tohumlar ve somon ve sardalye gibi yağlı balıklar bulunur.

Vücudu kurutabilecek ve cilt koşullarını kötüleştirebilecek gıdaları sınırlamak da önemlidir. Bunlara kafein, alkol ve şeker ve sodyum oranı yüksek işlenmiş gıdalar dahildir. Bu yiyecekler vücuttaki sıvı dengesini bozabilir ve kuru, susuz kalmış cilde katkıda bulunabilir.

Meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar açısından zengin dengeli bir diyete dahil etmek, optimum hidrasyon ve cilt sağlığını desteklemeye de yardımcı olabilir. Bu besinler, cilt sağlığını desteklediği bilinen C vitamini, E vitamini ve çinko gibi temel vitamin ve mineraller açısından zengindir.

Fermente Gıdaların Cildi Kurtaran Şaşırtıcı Faydaları

Fermente gıdaların genç bir cilt başta olmak üzere vücuda birçok faydası vardır. Bunlardan bazıları;

 • Bağırsak sağlığını iyileştirin
 • Kolajen üretimini artırın
 • İltihabı azaltın
 • Sivilce temizlemek
 • Nemli ve dolgun bir cilt
 • Cildi aydınlatın
 • Cilt bariyerini güçlendirin
 • Cilt elastikiyetini artırın
 • Güneş hasarını önleyin
 • Yaşlanma belirtileriyle savaşın
 • Sağlıklı saç ve tırnakları teşvik edin
 • Besin emilimini iyileştirin
 • Sağlıklı sindirimi teşvik edin
 • Bağışıklık fonksiyonunu geliştirin
 • Cildin pH seviyelerini dengeler
 • Cilt tonunu ve dokusunu iyileştirin
 • Yağlı cildi kontrol edin
 • Kızarıklığı ve tahrişi azaltın
 • Kan akışını teşvik edin
 • Egzama ve sedef hastalığı ile yardım
 • Antioksidan içerir

Kaynaklar

https://www.hurriyet.com.tr/aile/saglikli-bir-cilt-icin-tuketmeniz-gereken-12-besin-420616

https://www.hurriyet.com.tr/mahmure/saglikli-bir-cilt-icin-ne-yemeli-ve-nelerden-kacinilmali-41677049

https://www.milliyet.com.tr/pembenar/saglikli-bir-cilt-icin-en-iyi-8-besin-2732804