Hassas Ciltler İçin Ev Yapımı Maske Tarifi

0
1610
Hassas ciltler için ev yapımı maske tarifi

Hassas ciltler, tıkanmış gözenekler, yaşlanan cilt veya pigmentasyon gibi problemleri ele almadan önce doğru şekilde yatıştırılmalıdır. Hassas cilt, çevresel ya da genetik faktörlerden etkilenebilir. Dönemsel olabileceği gibi kalıcı etkileri de görmek mümkündür. İşte cildinizin hassasiyet yaşadığında uygulamanız gereken ev yapımı maske tarifi…

Hassas ciltler için ev yapımı maske tarifi
Görsel: Hassas ciltler için ev yapımı maske tarifi

İlk önce gerçekten hassas bir cildiniz olup olmadığını belirlemeniz gerekir. Araştırmalar, kadınların %50’sinden fazlasının hassas bir cilde sahip olduğunu gösterir. Kolayca kızarır, kurdeşen, batma veya yanma problemleri ve pul pul dökülmeler yaşıyorsanız, hassas bir cilde sahip olabilirsiniz.

Kendinize yeterince su içip içmediğinizi, düzenli egzersiz yapıp yapmadığınızı ve yeterince uyuyup uyumadığınızı sorun. Bunlardan herhangi birine cevabınız hayır ise basit sandığınız bu günlük alışkanlıkların cildiniz üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Cildiniz hassas bir dönemden geçiyorsa parfüm, paraben, sülfat, mineral yağ ve PABA bazlı kimyasallardan uzak durun. Kullandığınız ürünlerin içeriklerini mutlaka öğrenin ve araştırın.

Hassas ciltler için yulaf ezmesi maskesi 

Daha doğal çözümlere yönelmek istiyorsanız bu iki bileşenli maske, cildiniz için hem sakinleştirici hem de iltihap önleyici bir etki gösterecektir. Yulaf ezmesi, özellikle egzama gibi sorunları tedavi ederken, hassas cilt bakımı tarifleri için uzun zamandır tercih edilen bir içerik olmuştur.

Malzemeler 

1/3 su bardağı pişmiş yulaf ezmesi
2 yemek kaşığı sade yoğurt

1/3 fincan pişmiş yulaf ezmesini 2 yemek kaşığı sade yoğurtla karıştırın. Karışımı parmak uçlarınızla kalın bir tabaka halinde cildinize uygulayın. 10 dakika bekletin ve ardından ılık suyla durulayın. Daha sonra yatıştırıcı bir yüz nemlendiricisi veya serum rutininizi tamamlayın.

Hassas ciltler için ev yapımı maske tarifi
Görsel: Hassas ciltler için ev yapımı maske tarifi

Yumurta saç dökülmesini önler, saçları uzatır 

Saç dökülmesi ve incelmesi yaşıyorsanız, yumurta maskesi tam da ihtiyacınız olan şeydir. Saç esas olarak proteinden oluşur ve yumurtalar protein açısından zengindir. Saçınızın sağlıklı ve güçlü olması gerekir. Ayrıca saça iyi gelen demir, kükürt, fosfor, çinko, selenyum ve biotin içerir.

1. Saçları güçlendiren yumurta maskesi tarifi 

2 yumurta sarısını çırpın. 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı kafa derisine uygulayın. 20 dakika bekletin. Soğuk suyla yıkayın, ardından saçınızı yıkayın. Veya 1 yumurtayı çırpın, ardından 1 bardak süt, 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı ve yarım limon suyu ekleyin. Saç derisine uygulayın. Durulamadan ve şampuanlamadan önce 20 ila 30 dakika bekletin. Sağlıklı saç büyümesini desteklemek için bu yumurta maskelerinden birini ayda 2 veya 3 kez kullanabilirsiniz.

Yıpranmış saçları onarır 

Günlük kirlilik, doğrudan güneş ışığı, yetersiz beslenme, klorlu suda yüzme, aşırı şekillendirme ve ısıtılmış şekillendirme araçlarının kullanımı saça zarar verebilir ve saçın kurumasına ve hasar görmesine neden olabilir. Düzenli olarak yumurta maskeleri kullanmak saçın sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yumurtalarda bulunan biotin sağlıklı saç büyümesini destekleyebilir. Yumurtalar, yıpranmış saçları beslemeye yardımcı olur. Yumurtadaki büyük miktarda protein, mineraller ve esansiyel yağ asitleri saçı besleyebilir ve saça doğal parlaklık katabilir.

2. Yıpranmış saçlar için yumurta maskesi tarifi 

1 adet olgun muzu ezin, ardından 1 yumurta ve 2 yemek kaşığı süt ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırın. 2 yemek kaşığı organik bal ve 1½ yemek kaşığı sızma zeytinyağı ekleyin ve tekrar karıştırın. Maskeyi saça ve saç derisine iyice uygulayın. Bir duş bonesi takın, 1 saat bekletin ve ardından maskeyi suyla durulayın. Son olarak saçınızı hafif bir şampuanla yıkayın. Maskeyi haftada bir kullanın.

Hassas ciltler için ev yapımı maske tarifi
Görsel: Hassas ciltler için ev yapımı maske tarifi

Sarkan cildi sıkılaştırır 

Gevşek ve sarkmış cilt, yaşınızdan daha yaşlı görünmenize neden olurken, sıkı cilt güzelliğinize renk katacaktır. Cildi sıkılaştırmak için yumurta akı kullanın. Yumurta beyazındaki proteinin yarısından fazlası proteindir, B2 vitamini ile birlikte cildin normal gelişimi, sindirim kanalının iç tabakası, kan hücreleri ve beyin fonksiyonları için gereklidir. Doğal bir sıkılaştırıcı olan yumurta akı, cildin sıkı kalmasına ve gevşek cildi canlandırmasına yardımcı olmak için cildin lipitlerini besler.

3. Cildi sıkılaştıran yumurta maskesi tarifi 

Köpüklü bir doku elde edene kadar 1 veya 2 yumurta akını 3 yemek kaşığı sütle karıştırın. Yüzünüze, boynunuza ve diğer sarkık bölgelere uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekletin ve ardından soğuk suyla durulayın. Haftada bir kez uygulayın.

Sivilceleri temizler

Yumurta akı ciltteki fazla yağı emmeye, cildi sıkılaştırmaya ve gözenekleri azaltmaya yardımcı olur. Sadece sivilce tedavisine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sivilce izlerini ve lekeleri de ortadan kaldırır.

Sağlıklı günler dileriz 😊