Hipertansiyonun Sağlık Üzerine Etkileri

0
1624
hipertansiyon-nedir

Yüksek Kan Basıncı Hipertansiyon Nedir?

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, kan basıncınız sağlıksız seviyelere çıktığında ortaya çıkar. Kan basıncı ölçümünüz, kan damarlarınızdan ne kadar kan geçtiğini ve kalp pompalarken kanın karşılaştığı direnç miktarını hesaba katar.

Dar arterler direnci artırır. Atardamarlarınız ne kadar dar olursa, tansiyonunuz o kadar yüksek olur. Uzun vadede artan basınç, kalp hastalığı da dahil olmak üzere sağlık sorunlarına neden olabilir. Yüksek kan basıncı oldukça yaygındır.

Hipertansiyon tipik olarak birkaç yıl içinde gelişir. Genellikle herhangi bir belirti fark etmezsiniz. Ancak semptomlar olmasa bile, yüksek tansiyon kan damarlarınıza ve organlarınıza, özellikle beyin, kalp, gözler ve böbreklere zarar verebilir.

Erken teşhis önemlidir. Düzenli kan basıncı ölçümleri size ve doktorunuza herhangi bir değişiklik fark etmenize yardımcı olabilir. Kan basıncınız yükselirse, doktorunuz, sayının yüksek kalıp kalmadığını veya normal seviyelere geri dönüp dönmediğini görmek için birkaç hafta boyunca kan basıncınızı kontrol ettirebilir.

Hipertansiyon tedavisi hem reçeteli ilaçları hem de sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerini içerir. Durum tedavi edilmezse kalp krizi ve felç gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

hipertansiyon-tedavisi
Görsel :Yüksek kan basıncı, kalp sağlığını riske atabilir.

Yüksek tansiyona ne sebep olur?

İki tür hipertansiyon vardır. Her türün farklı bir nedeni vardır.

Birincil hipertansiyon

Birincil hipertansiyona esansiyel yüksek tansiyon da denir. Bu tür bir yüksek kan basıncı, tanımlanabilir bir neden olmaksızın zamanla gelişir. Çoğu insanda bu tür yüksek tansiyon vardır.

Araştırmacılar, hangi mekanizmaların kan basıncının yavaşça artmasına neden olduğu hala belirsiz. Bir faktör kombinasyonu rol oynayabilir. Bu faktörler şunları içerir:

Genler: Bazı insanlar genetik olarak hipertansiyona yatkındır. Bu, ebeveynlerinizden miras kalan gen mutasyonlarından veya genetik anormalliklerden olabilir.

Fiziksel değişiklikler: Vücudunuzda bir şey değişirse, vücudunuzda sorunlar yaşamaya başlayabilirsiniz. Yüksek tansiyon bu sorunlardan biri olabilir. Örneğin, yaşlanmaya bağlı olarak böbrek fonksiyonunuzdaki değişikliklerin vücudun doğal tuz ve sıvı dengesini bozabileceği düşünülmektedir. Bu değişiklik vücudunuzun kan basıncının artmasına neden olabilir.

Çevre: Zamanla, fiziksel aktivite eksikliği ve kötü beslenme gibi sağlıksız yaşam tarzı seçimleri vücudunuza zarar verebilir. Yaşam tarzı seçimleri kilo sorunlarına yol açabilir. Fazla kilolu veya obez olmak, yüksek kan basıncı riskinizi artırabilir.

İkincil hipertansiyon

İkincil hipertansiyon genellikle hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve birincil olanına göre daha şiddetli hale gelebilir. İkincil hipertansiyona neden olabilecek birkaç durum şunları içerir:

 • Böbrek hastalığı
 • Obstrüktif uyku apnesi
 • Doğuştan kalp kusurları
 • Tiroidinizle ilgili sorunlar
 • İlaçların yan etkileri
 • Yasa dışı uyuşturucu kullanımı
 • Alkol kötüye kullanımı veya kronik kullanım
 • Böbrek üstü bezi sorunları
 • Belirli endokrin tümörler
hipertansiyon-belirtileri
Görsel : Baş Ağrısı en belirgin hipertansiyon nedenlerindendir

Hipertansiyonun belirtileri nelerdir?

Hipertansiyon genellikle sessiz bir durumdur. Birçok kişi herhangi bir semptom yaşamaz. Durumun semptomların belirgin hale gelmesini sağlayacak kadar şiddetli seviyelere ulaşması yıllar, hatta on yıllar alabilir. O zaman bile, bu semptomlar başka sorunlara bağlanabilir.

Şiddetli yüksek kan basıncı belirtileri şunları içerebilir:

 • Baş ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Burun kanaması
 • Kızarma
 • Baş dönmesi
 • Göğüs ağrısı
 • Görsel değişiklikler
 • İdrarda kan

Bu semptomlar acil tıbbi yardım gerektirir. Hipertansiyonu olan herkeste görülmezler, ancak bu durumun bir semptomunun ortaya çıkmasını beklemek ölümcül olabilir. Yüksek kan basıncınızın olup olmadığını anlamanın en iyi yolu, düzenli kan basıncı ölçümleri almaktır. Çoğu doktor ofisinde her randevuda tansiyon ölçümü yaptılır.

Sadece yıllık fiziksel muayeneniz varsa, doktorunuzla hipertansiyon riskleriniz hakkında konuşun ve kan basıncınızı izlemenize yardımcı olması için ihtiyaç duyabileceğiniz diğer ölçümler.

Örneğin, ailenizde kalp hastalığı öyküsü varsa veya durumu geliştirmek için risk faktörlerine sahipseniz, doktorunuz tansiyonunuzu yılda iki kez kontrol ettirmenizi tavsiye edebilir. Bu, sizin ve doktorunuzun olası sorunları sorunlu hale gelmeden önce kontrol etmesine yardımcı olur.

Yüksek tansiyon teşhisi

Hipertansiyonu teşhis etmek, tansiyon ölçümü yapmak kadar basittir. Çoğu doktor muayenehanesi, rutin bir ziyaretin parçası olarak tansiyonu kontrol eder. Bir sonraki randevunuzda tansiyon ölçümü almazsanız, bir tane isteyin.

Kan basıncınız yükselirse, doktorunuz birkaç gün veya hafta boyunca daha fazla ölçüm yapmanızı isteyebilir. yüksek kan basıncı teşhisi nadiren sadece bir okumadan sonra verilir. Doktorunuzun devam eden bir sorunun kanıtını görmesi gerekir. Bunun nedeni, çevrenizin, doktorun muayenehanesinde olduğunuzda hissedebileceğiniz stres gibi, kan basıncının yükselmesine katkıda bulunabilmesidir. Ayrıca kan basıncı seviyeleri gün boyunca değişir.

Kan basıncınız yüksek kalırsa, doktorunuz muhtemelen altta yatan koşulları dışlamak için daha fazla test yapacaktır. Bu testler şunları içerebilir:

 1. İdrar tahlili
 2. Kolesterol taraması ve diğer kan testleri
 3. Bir elektrokardiyogram ile kalbinizin elektriksel aktivitesinin testi (EKG, bazen EKG olarak anılır)
 4. Kalbinizin veya böbreklerinizin ultrasonu
hipertansiyon-teşhisi
Görsel 3: Hipertansiyon teşhisi

Bu testler, doktorunuzun yüksek tansiyonunuza neden olan ikincil sorunları belirlemesine yardımcı olabilir. Ayrıca, yüksek tansiyonun organlarınız üzerindeki etkilerine de bakabilirler. Bu süre zarfında doktorunuz yüksek tansiyonunuzu tedavi etmeye başlayabilir. Erken tedavi, kalıcı hasar riskinizi azaltabilir. Bu yüzden erken teşhis gerçekten de hayat kurtarır sözü burada da karşımıza çıkmaktadır. Sağlıklı günler dileriz… 🙂