Hormonal Akne ve Başa Çıkma Yöntemleri

0
1592
Hormonal Akne ve Başa Çıkma Yöntemleri
Hormonal Akne ve Başa Çıkma Yöntemleri

Hormonal akne, hormonlarda oluşan dalgalanmalar, özellikle testosteron hormonundaki değişimler sebebiyle meydana gelmektedir. Testosteronda oluşan artış, yağ bezlerinde aşırı sebum üretimini uyarabilir. Üretimi artan sebum, kir, bakteri ve ölü deri hücreleri ile birleştiği zaman gözenekleri tıkayıp, hormonal aknelere sebep olabilir. Hormonal aknelerden kurtulmak için cildiye doktorunun verdiği ilaçları kullanabilir ya da Annelik Yolunda ekibi olarak, sizlere önerdiğimiz tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.

Görsel 1: Hormonal akne, hormonlardaki dalgalanmalar sebebiyle oluşmaktadır.

Adet dönemi, ergenlik, hamilelik, menopoz, polikistik over sendromu ve artan androen gibi hormon seviyelerini etkileyen durumlar, hormonal aknelerin ana nedenleri arasında bulunmaktadır. Genel olarak, kadınlarda, hamilelerde ve menopoz dönemine giren kişilerde görülen hormonal akneler, erkeklerde de görülebilmektedir. Hormonal akneler, genellikle T bölgesinde, yani burun, çene ve alın etrafında ortaya çıkmaktadır.

Hormonal Akne Neden Olur?

Hormonal akne, vücudun ürettiği hormon seviyelerindeki dalgalanmalar sonucunda oluşan bir sivilce türüdür. Hormonal akne nedenleri aşağıdaki gibi sayılabilir:

 • Stres
 • Testosteron tedavisi görme
 • Ailede akne öyküsü, genetik yatkınlık
 • Menopoz, hamilelik, adet dönemi gibi hormonal dalgalanma dönemleri
 • İlaçların yan etkisi
 • Aşırı sebum
 • Önceden polikistik over sendromu , diğer yumurtalık rahatsızlıkları ve metabolik durumlar gibi var olan tıbbi durumlar
 • Ergenlik
 • Uykusuzluk

Hormonal Akne Nasıl Geçer?

Ergenlik ve gençlik yıllarından sonra ortaya çıkan, yetişkinlik aknesi olarak da bilinen hormonal aknelerin oluşum nedeni birtakım genetik ve hormonal faktörlerdir. Hormonal aknelerin tedavisi için atılacak adımlar şöyledir:

 • Hormonal akne tedavisi için mutlaka cildiye doktoruna gidilmelidir.
 • Hormonal akne tedavisinde retinoidler, antibiyotikler, benzoil peroksit ve azelaik asit içeren sivilce kremleri kullanılmaktadır.
Görsel 2: Hormonal akne tedavisinde kremler kullanılmaktadır.

Hormonal Akneler Doğal Yollar ile Nasıl Tedavi Edilir?

Hormonal akne tedavisi için aşağıdaki doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.

Diyet Değişikliği

Hormonal aknelerin sebebi tüketilen birtakım besinler olabilmektedir, bu sebepten ötürü, süt ürünleri, paketlenmiş gıdalar, kırmızı et ve aşırı işlenmiş tahıllar, örneğin beyaz ekmek, makarna, tatlılar gibi besinleri hayatınızdan çıkartabilir ya da daha az tüketmeyi deneyebilirsiniz. Bu durum, hormonal akneleri geçirmeye yardımcı olabilir.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, ciltte bulunan bezlerin çalışmasını yavaşlatır ve hormonal aknelerin iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Çay ağacı yağını, cildinize topikal olarak uygulayabilirsiniz. Bunun için bir parça pamuğa 1 ya da 2 damla çay ağacı yağı dalatıp, sivilcenize sürebilirsiniz.

Görsel 3: Çay ağacı yağı, ciltte bulunan bezlerin çalışmasını yavaşlatır ve hormonal aknelerin iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Balık Yağı Takviyesi

Balık, sağlık açısından oldukça faydalı yağlar içermektedir. Bu yağların başında Omega – 3 yağ asitleri gelmektedir ve bu asitler, gözeneklerin tıkanmasını engelleyip, ciltte hormonal aknelerin oluşumuna yol açan iltihabı azaltmaktadır. Ayrıca, balık yağı, ciltte bulunan nem oranını da arttırmaktadır.

Stresten Uzak Durun!

Hormonal akne oluşumunun bir diğer sebebi de strestir. StresinStres Tüp Bebek Başarını Etkiler Mi? vücuda pek çok zararı bulunmaktadır. Bu zararlardan bir tanesi de hormonal akne oluşumudur. Hormonal akneler, stres azaldığında geçmeye başlayacaktır. Bunun için yürüyüş yapabilir, sevdiğiniz insanlar ile görüşebilir ve hoşlandığınız aktiviteleri yapabilirsiniz.

Aloe Vera Jeli

Aloe vera jelini direkt olarak sivilcenizin bulunduğu yere sürebilirsiniz. Aloe vera jeli içerisinde salisilik asit ve kükürt bulunmaktadır. Bu maddeler, sivilce oluşumuna karşı savaşır ve cilde nem vererek hormonal akne oluşumunu engeller.

Görsel 4: Aloe vera jeli, oldukça faydalıdır.

Şeker Peelingi

Ciltte oluşan hormonal akneleri geçirebilmek için şeker peelingi deneyebilirsiniz. Şeker peelingi için 2 tatlı kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı şekeri karıştırın. Sonrasında bu peelingi, cildinize uygulayın ve ciltte bulunan ölü derileri ve kirleri güzelce temizleyin. Uygulamadan 10 dakika sonra cildinizi su ile güzelce durulayın.

Elma Sirkesi

Ciltte oluşan sivilcelere karşı en iyi ve en etkili doğal yöntemlerden birisi de elma sirkesidir. Elma sirkesi için 3 tatlı kaşığı su ve 1 tatlı kaşığı elma sirkesini karıştırın. Bu karışımı cildinizde bulunan akneli bölgeye sürüp, 10 dakika bekleyin ve cildinizi güzelce durulayın.

Görsel 5: Elma sirkesi, sivilcelere iyi gelmektedir.

Limon Suyu

Hormonal aknelere karşı iyi gelen doğal maddelerden birisi de sitrik asittir. En iyi sitrik asit kaynaklarından birisi olan limon suyu ve portakal suyu, hormonal aknelere karşı oldukça etkilidir. Bunun için limon suyu veportakal suyunu karıştırıp, sivilceli bölgenize uygulayın. 10 ya da 15 dakika kadar bekleyin ve daha sonrasında cildinizi su ile durulayın.

Annelik Yolunda ekibi olarak, hormonal akneleriniz için doğal yöntemleri denemeden önce mutlaka bir cildiye uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz. Kendinize çok iyi bakın, mutlu günler!

Kaynaklar:

 1. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21792-hormonal-acne
 2. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/hormonal-acne
 3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/313084

Görsel Kaynak: https://www.cosmocare.co.in/services.php?id=21