İdrar Kaçırma Problemi Depresyona Yol Açabilir Mi?

0
1600
İdrar kaçırma

İdrar kaçırma problemi belki yaşamı tehdit eden ölümcül bir sorun değil ama sosyal yaşamı sekteye uğratan, hatta kişinin iş yaşamlarında onları başarısızlığa mahkum eden bir sorun. Uzmanlar, bu sorunun basit tedavi yöntemleriyle tamamen ortadan kaldırılabileceğini eğer tedavi edilmezse depresyona yol açabileceğini açıkladı. Tıbbi olarak inkontinans olarak adlandırılan idrar kaçırma, kişinin idrarını tutamaması ve idrar torbası kontrolünü kaybetmesi olarak bilinir. İdrar kaçırma kişinin sosyal, iş, cinsel kısacası tüm hayatını olumsuz etkileyebilir.

İdrar kaçırma
Görsel: İdrar kaçırma

İdrar kaçırma problemi depresyona yol açabilir mi?

Uzmanlar, idrar kaçırma riskinin ilerleyen yaşla birlikte artmasına rağmen erken yaşlarda da görülebildiğinin altını çizen çiziyor. Kadınlar, erkeklere göre idrar kaçırma sorunlarından daha fazla şikâyetçidir. İdrar kaçırma genel olarak toplumda kişinin utanmasına neden oluyor. Birçok hasta doktorlarıyla idrar kaçırma durumunu konuşmaktan rahatsızlık duydukları için tedavisiz kalabiliyor. İdrar kaçırma sıklıkla meydana geliyor veya hayat kalitesini etkiliyorsa doktora görünmek ve tıbbi tedavi önerileri almak oldukça önemli. Hastaların çoğunda idrar kaçırma farklı tedavi seçenekleri ile tam tedavi edilebilir. Bu tedavi seçenekleri; pelvik taban kaslarının kuvvetlendirilmesi, ilaç tedavileri veya cerrahi tedavilerdir.

İdrar kaçırma nedenleri

İdrar kaçırma türleri; stres tipi idrar kaçırma, sıkışma tipi idrar kaçırma ve karışık tipte idrar kaçırma olarak üçe ayrılır. Ayrıca erkeklerde prostat ameliyatı sonrası idrar kaçırma gelişebilir. Tedavi edilmemiş idrar kaçırma durumu enfeksiyonları, ciltte kızarıklıkları veya cinsel sorunları beraberinde getirebilir. Ayrıca depresyon, stres, kendine saygının zedelenmesi ve utanmaya neden olabilir. Bu sorunlar kendinizi toplumdan ayırmaya, iş ve sosyal hayatınızın bozulmasına yol açabilir.

İdrar kaçırma teşhisinde fiziki muayene, hasta sorgulama formları, idrar günlüğü, idrar analizi, kalıntı idrar miktarı, ped testi, üroflovmetri, ürodinamik değerlendirme, sistoskopi ve görüntüleme işlemleri uygulanır. İdrar kaçırmaya neden olan durum tam olarak belirlenmelidir. Bazen prostat büyümesi gibi altta yatan rahatsızlığın tedavisi idrar kaçırmayı da düzeltmektedir. Koyulan teşhis sonrası ise Mesane Eğitimi, Pelvik Taban Kas Egzersizleri, ilaç tedavileri, Östrojen takviyesi ve cerrahi tedaviler bu sorunun tamamen ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır. İdrar kaçırma ameliyatlarının birçoğu, kadın ve erkekte yapılan askı ameliyatları gibi, günübirlik olarak uygulanabilen, uygulaması kolay işlemlerdir. Diğer tedavilerin etkili olmadığı durumlarda artifisyel üriner sfinkter denilen idrar kelepçe ameliyatları ve mesane pili olarak bilinen sakral nöromodülasyon ile tam kuruluk sağlanabilmektedir.

İdrar kaçırma
Görsel: İdrar kaçırma

Sağlıklı böbreklere sahip olmanız için önerilen 3 besin

Sağlıklı böbrek, sağlıklı bir kalp kadar önemlidir. Sağlıklı böbrek, atıkları ve fazla suyu filtreler ve zararlı toksinleri vücuttan idrar şeklinde uzaklaştırır. Ayrıca fasulye şeklindeki bu organlar, vücuttaki önemli hormonların salgılanmasından ve elektrolitlerin ve diğer sıvıların dengesinin korunmasından da sorumludur.

Böbrek problemleri idrar yapma zorluğuna, göz çevresinde şişmeye, ayak ve ellerde şişmeye neden olabilir. Böbrek sorunları olan kişilerde ayrıca kalp hastalığı riski daha yüksektir. Bu nedenle, sağlıklı böbrekler için iyi olan ve böbreklerin en iyi işlevini geliştirmenize yardımcı olabilecek yiyecekleri listeledik:

1. Lahana

Lahana, böbreklere ciddi şekilde zarar verebilen serbest radikalleri parçalamaya yardımcı olan fitokimyasallarla doludur. Ayrıca B6 vitamini (124 mcg / 100 g), C vitamini (36.6 mcg / 100 g) ve K vitamini (76 mcg / 100 g), lif (2.5 mg / 100 g) ve folik asit (43 mcg / 100 g) ) içerir. Bunların tümü optimal böbrek sağlığına katkıda bulunur. Bu yeşil yapraklı sebzenin son derece düşük potasyum içeriği nedeniyle, diyaliz diyetinde de önemli bir tamamlayıcıdır.

2. Kırmızı ve mor meyveler

Çilek, kızılcık, ahududu ve yaban mersini gibi farklı meyve türleri, böbrekler için iyi olan mükemmel manganez, C vitamini, lif ve folik asit kaynaklarıdır. Bu meyvelerin antioksidan ve antienflamatuvar özellikleri, iltihabı azaltmaya ve mesane fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olur. Böbrek sağlığını iyileştirmek için taze, dondurulmuş veya kurutulmuş olarak tüketebilirsiniz.

İdrar kaçırma
Görsel: İdrar kaçırma

3. Balık

Balık, vücuttaki iltihabı azaltabilen ve böylelikle böbrekleri çeşitli hastalıklardan koruyan omega-3 yağ asitleri içerir. Ayrıca balık, yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır. Bir araştırmaya göre, balık yemek, diyabetik hastalarda anormal idrar proteini düzeylerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Sağlıklı böbrekler için en iyi balıklar somon, gökkuşağı alabalığı, uskumru, ringa balığı ve ton balığıdır. Böbrek problemlerini azaltmak için kızarmış balık yerine buharda pişirilmiş, haşlanmış veya ızgara balık yemelisiniz.

Sağlıklı günler dileriz 😊