İkiz Gebelik Belirtileri Nelerdir?

0
1558
ikiz gebelik
Görsel: ikiz gebelik

Gebelik haberinin alındığı ilk andan itibaren aileler için heyecan sürekli olarak artar. Bebek bekleyen çiftler için sabırsızlıkla geçen bu süreç ikiz gebelik haberinin alınması ile iyice artar. Bebek bekleyen ailelere müjdeli haberlerin ikincisi de eğer hamilelik ikiz bekleniyorsa gelir. İkiz bebek sahibi olmak nadir rastlanan ve aileleri çokça heyecanlandıran bir durumdur.

ikiz hamilelik
Görsel: ikiz hamilelik

İkiz gebelik nasıl olur?

İkiz hamilelik belirtileri birçok anne ve baba için merak konusudur. Aynı zamanda, doğal veya tüp bebek yöntemleriyle kendiliğinden olabilir. Ailede ikiz varsa bu olasılık genetik olarak artar.

Çift yumurta ikizleri en yaygın ikizlerdir ve iki ayrı yumurtanın iki ayrı spermle döllenmesiyle oluşur. Genetik olarak konuşacak olursak, her ikizin ayrı bir plasenta ve su kesesi vardır. İkizler iki kız, iki erkek veya bir kız ve bir erkek olabilir. Çift yumurta ikizleri, kardeş olarak birbirlerine benziyorlar ama tıpatıp aynı da değiller.

Genetik olarak konuşursak, tek bir döllenmiş yumurta bölündüğünde ve iki ayrı fetüse dönüştüğünde, tek yumurta ikizleri oluşur. Tek yumurta ikizleri bir plasentayı paylaşabilir, ancak her bebeğin genellikle ayrı bir su kesesi vardır. Tek yumurta ikizleri, birbirinin aynısıdır. Aynı cinsiyettedirler ve aynı vücut ve özelliklere sahiptirler.

Nadir durumlarda, tek yumurta ikizleri iki ayrı bireye ayrılamaz. Bu bebeklere yapışık ikizler denir. Üçüzler ve diğer çok katmanlı ikizler, tek yumurta ikizleri, çift yumurta ikizleri veya bunların bir kombinasyonu olabilir.

ikizlik
Görsel: ikizlik

İkiz gebelik kaçıncı haftada belli olur?

Adet gecikmesinden sonra fetal kese görüldüğü andan itibaren ikiz hamilelik tespit edilebilir. Günümüzde gebeliğin ilk 14 haftasında yapılan ultrason muayenesinin en önemli amaçlarından biri gebelik kesesi sayısını belirlemektir

Son adet dönemine göre ortalama 7. haftadan sonra ve adet gecikmesinden sonra 3. haftadan sonra ultrasonda bir veya daha fazla gebelik kesesi gözlemlenerek çoğul gebelikler teşhis edilebilir.

İkiz gebelik nasıl anlaşılır?

Bugünlerde, annenin gebelik kesesinin oluşumundan ikizlerin hamile olduğu tespit edilebilmektedir. İlk belirtiler, menstrüasyonun gecikmesinden birkaç hafta sonra ortaya çıkar. İkiz gebeliğin semptomları tekil gebelik ile aynıdır. Üçüncü haftadan sonra gebelik kesesi oluşur ve gebeliğin ikiz olup olmadığı anlaşılabilir.

İkiz gebelikte bebek tek yumurta ikizi olabilir. Bu durum, iki bebeğin aynı plasentayı paylaşıp paylaşmadığına bağlıdır. Her iki durumda da, gelecekte kullanmanız gereken kontrol önlemlerine ilişkin doktorunuzun talimatlarını dikkate almalısınız.

İkiz gebelikte her bebeğin sağlığı ayrı ayrı ele alınacaktır. Her bebeğin kilosu, fiziksel gelişimi ve genel sağlığı ayrı ayrı değerlendirilmelidir. İkiz gebelik durumunda özellikle besleyici bir diyet planı izlemelidir. İkiz gebelik, her gün tek bir gebelikten daha fazla vitamin, mineral ve protein gerektirir.

tek yumurta ikizleri
Görsel: tek yumurta ikizleri

İkiz gebelik belirtileri nelerdir?

İkiz gebeliklerde mide bulantısı, koku hassasiyeti ve kusma şikayetleri gebeliğin ilk trimesterde daha yoğun olabilir. Ayrıca tek gebelikle karşılaştırıldığında ikiz gebelik farklı şikayetlere neden olmamaktadır.

İkiz gebelikte annenin demir, folik asit ve kalsiyum gibi eser elementlere olan talebi artar. Günlük protein ve kalori alımı tekil gebelikten daha yüksek tutulmalıdır. Örneğin, günlük protein alımının vücut ağırlığının kilogramı başına 1.5 g olması ve günlük kalori ihtiyacına bebek başına 300 kcal eklenmesi önemlidir.

İkiz gebelikte anne sütü ile ilgili endişeler?

Doğumdan sonraki ilk birkaç ayda bebekler için en önemli besin anne sütüdür. Yıllardır insanlar emzirmenin yeterli olup olmadığı konusunda endişeliler. Tıpkı tekil gebeliklerde olduğu gibi ikiz gebeliklerde de annenin çevre ortamından süt eksikliği konusunda bilimsel olmayan yorumlar duyabilirsiniz. Ancak bunun için endişelenmenize gerek yok. Bebeğiniz doğru şekilde kilo aldığı sürece süt yeterlidir.

çoğul gebelik
Görsel: çoğul gebelik

Üçüz ve dördüz gebelik ile ikizlik arasındaki farklar

Üçüz ve dördüz gebeliklerde doğum daha erken haftalarda meydana gelir. İkiz gebeliklerde bahsedilen anne sağlığı sorunları daha erken başlayıp daha şiddetli ilerleyebilmektedir. Gebelik takibi ve doğum süreci üçüncü basamak yeni doğan yoğun bakım tesisleri bulunan bir hastanede yapılmalıdır.

Annenin beslenme ve alınması gereken element desteği, fetüs sayısı düşünülerek planlanmalıdır. Teknik olarak ultrason muayenesi daha zordur. Erken doğum ve rahimdeki duruş değişiklikleri nedeniyle ikiz gebelikte doğum şekli yüksek ihtimalle sezaryen olabilir.

İkiz hamilelikte bu durumlarda hekime başvurun

Her hamile kadın gibi 20. haftadan sonra fetüsün hareketini, kötü koku atılımını, yanma, ağrı, şişlik, kızarıklık, özellikle tek bacak, alt karın veya üst karın bölgesinin düzenli olarak sertleşmesi ve gevşemesi rahim, kolay yorulma, ani nefes almada zorluk ve sıvı akışı gibi durumlarda doktora başvurmak önemlidir. Sağlıklı günler dileriz ?