İkiz Gebelikte Kilo Alımı Nasıl Olur?

0
1617
İkiz gebelikte kilo alımı

İkiz gebelikte kilo alımı tekil gebelikten farklı mıdır diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Hepimiz hamileliğin ne kadar zor ve saygı duyulması gereken güzel bir olay olduğunu biliyoruz. Bu noktada sevgili annelerimize de bu zor süreci yaşadıkları ve bedensel olaylarla karşı karşıya kaldıklarında yılmadıkları için teşekkür ediyoruz.

İkiz gebelikte kilo alımı
Görsel: İkiz gebelikte kilo alımı

Bildiğimiz gibi hamilelik erkekten gelen sperm ile kadının yumurtalıklarından atılmış olan yumurtanın döllenmesinden doğuma kadar geçen 40 haftalık bir süreçtir. Döllenmenin oluştuğu andan 8. haftanın sonuna kadar geçen döneme embriyotik dönem, bundan sonrasına ve doğuma kadar olan döneme de fetal dönem adını veriyoruz.

Hamileliğin ne zaman başladığını ise adet gecikmesi adını verdiğimiz süreçten sonra anlayabiliyoruz. Her adet gecikmesinin de hamilelik anlamına gelmeyebileceğini, kimisinin sinir, stres veya depresyon gibi konulardan dolayı ortaya çıkabileceğini biliyoruz.

İkiz Gebelikte Kilo Alımının Önemi

Bütün gebeliklerde gerekli oranda kilo alımı önemli. Kilo alımı ikiz gebelikte daha da önemli, çünkü preterm eylem ve düşük doğum ağırlıklı bebekler doğurma riski fazla. Özellikle 20-24. haftalarda kilo alımı önemli. 24. haftaya kadar 10 kg alan gebelerin erken doğum yapma ihtimalleri azalmaktadır. Erken dönemdeki kilo alımı plasenta gelişimi ve bebeklere besin geçmesi nedeniyle önemlidir.

İkiz Gebelikte Ne Kadar Kilo Alınmalı

Kilo alımı boy, vücut tipi, gebeliğe başlangıç kilosu ile bağlantılı olmakla birlikte gebelik boyunca 15-20 kg alınmalı. İkizlerde ilk 3 ayda 2-3 kilo almak yeterli. 2. ve3. trimesterde ortalama haftada 600 gr kilo alınmalıdır.

İkiz gebelikte kilo alımı
Görsel: İkiz gebelikte kilo alımı

Hamilelik belirtileri nelerdir?

Öncelikle verdiğimiz bazı belirtiler süreci zorlaştırırken bazıları da dönemsel olarak artış ya da azalış gösterecektir. Bunların hepsinin geçici olduğunu bilmelisiniz. Bu belirtilerin her biri ne kadar zorlayıcı da olsa hepsinin üstesinden gelebilecek cesarete sahip olduğunuzu biliyoruz.

  • Adet gecikmesinin olması
  • Mide bulantısı ve kusma
  • İdrar ile ilgili sorunlar
  • Vajinal mukoza renk değişikliği
  • Deri pigmentasyonu artması

Bu davranışların etkili olmasında en önemli faktör yiyeceklerinizi doğru seçmenizdir. Hem sizin hem de bebeğiniz açısından mutlaka doktor kontrolünde bir yiyecek listesi hazırlamanız, bunları sürekli olarak tüketmeniz uygun gelecektir. Bu konu doğrudan ”Hamilelikte alınan kilolar ne kadar sürede verilir?” ile ilgilidir.

Hamilelikle ne yenmeli, kilo artışını engellemek için ne yapılmalı?

Öncelikle hamilelikte bebeğin gelişimi ve sağlığı açısından mutlaka süt ve süt ürünleri, et ve balık tüketimi (mutlaka yağsız tüketilmeli), meyve ve sebze gibi yüksek lifli, proteinli gıdaları tercih etmelisiniz. Bunlar aynı zamanda bebeğin beyinsel faktörlerinin gelişmesi açısından da önemlidir. ”Hamilelikte alınan kilolar ne kadar sürede verilir?” konusu da bu süreç boyunca epey önem arz edecektir. Ayrıca B12 vitamini takviyesi alınmalı ya da doğrudan B12 vitamini içeren gıdalar tüketilmelidir.

B12 vitaminin faydaları şunlardır:

  • DNA sentezi yaparak enerji üretimini arttırması ve kandaki oksijenin artması en önemli faydalarından biridir.
  • Hücre oluşumunu hızlandırır.

Bu protein, yumurta (çiğ tüketmemeye dikkat etmelisiniz, bebeğin enfeksiyon kapmasına neden olabilir), süt, balık, koyun ve hindi eti ile tavşan etinde yüksek seviyede bulunmaktadır, Dolayısıyla sık sık et tüketmeniz hem kendiniz hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bunlara benzer çoğu sağlıklı besinleri doktor tavsiyesinde kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Aynı zamanda hamilelikte alınan kilolar nasıl verilir?, hangi sebze ve meyveleri tüketmeliyiz, gibi konulara doktorunuz yardımıyla cevap bulabilirsiniz.

İkiz gebelikte kilo alımı
Görsel: İkiz gebelikte kilo alımı

Hamilelikten sonraki süreçte kilo verimi

Birçok anne ”hamilelikte alınan kilolar ne kadar sürede verilir?” gibi soruları sorar oldukça fazla yemek dolayısıyla kilo alır ve bunları vermekte epey zorlanır. Bu süreçte size yardımcı olacak birçok besin biliyoruz. Bu besinler engel olacaktır.

Bunlardan bazıları muz, ceviz, yoğurt, badem, balık, yeşil fasulye, kereviz, kuru baklagillerdir. Bu yiyecekler tüketildiğinde vücutta gerekli salınımları yapacak ve hem sizin daha rahat bir hamilelik süreci geçirmenizi sağlayacak, hem de bebeğinizi yattığı yerden rahat ettirecek.

Ayrıca küçük bir öneri daha sebze ve meyveleri çoğunlukla haşlama yöntemiyle pişirmeniz C vitamininin azalmaması açısından önem arz edecektir. Bununla beraber çay ve kahve tüketmemeye özen gösterin. Hamilelikte almış olduğunuz kafein bebeğiniz için düşündüğünüz kadar da sağlıklı olmayacaktır.

Sağlıklı günler dileriz 😊