Annelik Yolunda

İkiz Gebelikte Komplikasyon Nedir?

İkiz gebelikte komplikasyon

İkiz gebelikte komplikasyon çoğu hamilelikte çok az görülür. Gebelikteki her fazla bebek komplikasyonu arttırır. Hamilelik sırasında görülen bazı rahatsızlıklar kadının kendisini, bebeğini veya her ikisinin sağlığını birden etkileyebilen komplikasyonlar yaşarlar. Anne adayının hamile kalmadan önce geçirdiği hastalıklar veya yaşadığı rahatsızlıklar hamilelik sırasında da bazı komplikasyonlara neden olabilir.

Görsel: İkiz gebelikte komplikasyon

İkiz gebelikte komplikasyonlar:

Preterm Eylem ve Doğum

Preterm doğum 37. haftadan önce olan doğumlara denir. Tek gebelikler çoğunlukla 39. haftadan sonra doğar. İkiz gebelikte ortalama 36. ve üçüz gebelikte 32. haftada doğum olur. Erken doğum çoğunlukla erken su kesesi yırtılması ile olur.

Düşük doğum ağırlığı

Düşük doğum ağırlığı 2500 gr altındaki doğumlar olup çoğunlukla erken doğum ile ilgilidir. 32. haftadan önce olan doğumlarda ise bebek ağırlığı 1500 gr altında olur ve komplikasyon oranı artar. Zihinsel gerilik, serebral palsi, görme problemleri ve duyma kaybı sık görülen komplikasyonlardır.

İntrauterin gelişme geriliği (ıugr)

İkiz gebelikte bebek büyümesi belli haftaya kadar normal gebelik gibi olur. 30-32 haftadan itibaren gelişme yavaşlar. Plasenta bebekleri yeteri kadar besleyemez. Bebeklerin gelişimi yakından takip edilmelidir.

Preeklampsi

İkiz gebelikte preeklampsi riski 2 kat fazladır. Üçüz gebelikte preeklampsi sıklığı % 50 ulaşır. Anne ve bebeklerin zarar görmemesi için yeterli bakımın yapılması gerekir.

Gestasyonel diyabet

Gestasyonel diyabetin artma sebebi plasenta hacminin artması nedeniyle plasental hormonlardaki artışa bağlı olarak  insülin direncinin artmasıdır. Bu nedenle gestasyonel diyabet artar.

Plasental abrubtia

İkiz gebelikte 3 kat daha fazla görülür. Çoğunlukla 3. trimesterde görülür.

Fetal kayıp

Çok nadir olur. Eğer gebelik dikoryonik ise tek fetal kayıpta müdahaleye gerek kalmaz. Eğer monokoryonik bir gebelik varsa mümkün olan en erken zamanda doğum gerekebilir.

Görsel: İkiz gebelikte komplikasyon

Sezaryen

İkiz gebeliklerde sezaryen şart değildir. Vajinal doğum bebeklerin geliş şekline bağlıdır. Vajinal doğum için

Kim komplikasyon riski altındadır?

Halihazırda mevcut bir kronik rahatsızlığınız, hamile kalmadan önce olası komplikasyonları nasıl en aza indirebileceğiniz konusunda doktorunuzla görüşün. Zaten hamile iseniz, doktorunuzun hamileliğinizi izlemesi gerekebilir.

Komplikasyona neden olabilecek yaygın hastalık ve durum örnekleri şunlardır:

Komplikasyon riskinizi artırabilecek diğer faktörler şunları içerir:

En Sık Görülen Gebelik ve Doğum Komplikasyonları Nelerdir?

Hamileliğin normal semptomları ile komplikasyon semptomlarını ayırt etmek bazen zordur. Pek çok sorun hafif olmasına ve ilerlememesine rağmen, hamileliğiniz sırasında size endişe veriyor ise her zaman doktorunuza başvurmalısınız. Çoğu gebelik komplikasyonu hızlı tedavi ile yönetilebilir.

Kadınların hamilelik sırasında yaşadığı en yaygın komplikasyonlar şunlardır:

1.    Yüksek tansiyon

Kalpten organlara kan taşıyan arterler ve plasenta daraldığında yüksek tansiyon oluşur. Yüksek tansiyon, preeklampsi gibi diğer birçok komplikasyonun daha yüksek riskiyle ilişkilidir. Doğum tarihinizden çok önce bebek sahibi olmanıza neden olur. Buna erken doğum denir. Aynı zamanda küçük bir bebek sahibi olma riskinizi de artırır. Hamilelik sırasında ilaçlarla tansiyonunuzu kontrol etmek önemlidir.

2.    Gestasyonel diyabet

Gebelik diyabeti, vücudunuz şekerleri etkili bir şekilde işleyemediğinde ortaya çıkar. Bu durum, kanda normalden daha yüksek şeker seviyesine neden olur. Bazı kadınların kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olmak için yemek planlarını değiştirmeleri gerekebilir. Gebelik diyabeti genellikle hamilelikten sonra düzelir.

Görsel: İkiz gebelikte komplikasyon

3.    Preeklampsi

Preeklampsi, toksemi olarak da adlandırılır ve hamilelik sürecinin ilk 20 haftasından sonra ortaya çıkar, yüksek tansiyona ve böbreklerinizde olası sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Preeklampsi için önerilen tedavi, hastalığın ilerlemesini önlemek için bebeğin ve plasentanın doğmasıdır. Doktorunuz doğumun zamanlamasıyla ilgili riskleri ve faydaları tartışacaktır. 37 ila 40 haftalık hamileyseniz, doktorunuz doğum sancıları başlatabilir.

Tansiyonunuzu düşürmek ve tam vadeli değilseniz bebeğin olgunlaşmasına yardımcı olmak için ilaçlar yazabilirler. İzleme ve bakım için hastaneye kaldırılabilirsiniz.

4.    Erken doğum

Erken doğum, hamileliğinizin 37. haftasından önce doğuma başladığınızda ortaya çıkar. Bu, bebeğinizin akciğerler ve beyin gibi organlarının gelişimi bitmeden hemen önce aşlar. Bu noktada ilaçlar doğum sancısını azaltmada yardımcı olabilir. Doktorlar genellikle bebeğin çok erken doğmasını önlemek için yatak istirahati önermektedir.

Sağlıklı günler dileriz 😊

Exit mobile version