Kadınlarda Cinsel Gücü Arttırmanın Sırları!

0
1662
Kadınlarda Cinsel Gücü Arttırmanın Sırları

Öncelikle cinsel isteği azaltan etkenlerin bulunması ve bunların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Cinsel isteksizlik ve cinsel güç kaybı; sağlık sorunlarından, depresyondan, psikolojik sorunlardan veya birtakım ilaçların kullanımından kaynaklanabilmektedir. Bu tarz sorunlardan kaynaklanan bir cinsel isteksizlik söz konusuysa, buna yönelik bir tedavi planı izlemek ilk adım olmalıdır. Bunların dışında cinsel gücü artırmak için birtakım doğal yöntemler vardır.

Kadınlarda Cinsel Gücü Arttırmanın Sırları
Görsel: Kadınlarda Cinsel Gücü Arttırmanın Sırları

1. Düzenli egzersiz yapın

Düzenli egzersiz yapmak sağlıklı bir vücut ve ruh hali için olduğu kadar sağlıklı bir cinsel yaşam için de oldukça önemlidir. Yürüyüş, koşma, yüzme gibi düzenli yapacağınız egzersizler, kan dolaşımınızı düzenleyerek libidoyu ve cinsel performansı artırır. Ayrıca Kegel egzersizleri de pelvik taban kaslarını güçlendirerek cinsel yaşama pozitif katkılar sağlar ve orgazm olmayı kolaylaştırır.  Bunlara ek olarak yaptığınız egzersizler sayesinde vücudunuz şekle girer ve kendinize olan güveniniz artar.

2. Meditasyon yapın ve kendinize zaman ayırın

Fiziksel olarak ne kadar sağlıklı olsanız da stres altında olmak ruh sağlığınızı kötü etkileyecek ve cinsel yaşamınız da bu durumdan olumsuz yönde etkilenecektir. Özellikle kadınlar, stres altında olduklarında cinsel isteksizlik yaşamaktadır. Stresi azaltmanın en etkili yolları fiziksel egzersizler, yoga ve meditasyondur. Yoga ve pilates gibi egzersizler, pelvik bölgede kan akışını hızlandırarak cinsel ilişkiden alınan hazzı artırır. Meditasyon, gevşeme ve nefes egzersizleri yapmak da sizi rahatlatacak ve ana daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır. Bunların yanı sıra kendinize zaman ayırmak da stresi azaltmanıza yardımcı olur. Stresli olduğunuz zamanlarda sadece kendinize odaklanmak, cilt bakımı yapmak, sevdiğiniz bir filmi izlemek ya da müziği dinlemek size iyi gelecektir.

3. Cinsel gücü artıran besinler tüketin

Bilimsel olarak kanıtlanmasa da bazı besinlerin cinsel isteği ve cinsel gücü artırdığı düşünülmektedir. Zencefil, çilek, muz, incir, bal, vanilya, avokado, fındık, istiridye, kereviz, yumurta, havyar, kuşkonmaz, kırmızı biber gibi afrodizyak etkili besinler, sağlıklı bir cinsel yaşam için gerekli olan önemli vitamin ve mineralleri de içinde barındırır. Bazı durumlarda vücuttaki çinko oranının düşük olması, cinsel istekte azalmaya yol açabilmektedir. İstiridye, havyar, ceviz, badem, fındık, yumurta gibi çinko içeren yiyeceklerin tüketilmesi de bu açıdan önemlidir. Bunlara ek olarak bitter çikolata tüketmek de serotonin ve endorfin seviyelerini yükselterek mutlu hissetmenize yardımcı olur, enerjinizi yükseltir ve cinsel hayatınızı olumlu etkiler.

Kadınlarda Cinsel Gücü Arttırmanın Sırları
Görsel: Kadınlarda Cinsel Gücü Arttırmanın Sırları

4. Özgüveninizi artırın

Özgüven eksikliği, psikolojinizi olumsuz yönde etkileyeceği için cinsel isteğinizin azalmasına neden olacağı gibi cinsel ilişkiden aldığınız hazzı da azaltır. Kendinizle ve vücudunuzla barışık olmanız, kendinizi ve vücudunuzu sevmeniz bu noktada oldukça önemlidir. Siz kendinizi nasıl görürseniz, karşınızdaki kişi de sizi öyle görür. Bu nedenle vücudunuzdaki veya kendinizdeki  negatif şeylere odaklanmak yerine pozitif yönlerinize odaklanın. Cinsel ilişki sırasında fiziksel özelliklerinize değil de aldığınız hazza odaklanmanız cinsellikten aldığınız hazzın artmasına yardımcı olacaktır.

5. Monotonluktan kurtulun, hayal gücünüzü ortaya çıkarın

Monotonluk, cinsel isteği azaltan en önemli etkenlerden biridir. Cinsellikte aynı ortam, aynı tarzda ilişki bir süre sonra monotonlaşır ve cinsel isteksizlik yaratabilir. Bu durum cinselliği öldürür ve ilişkilere zarar vermeye başlar. Bunu ortadan kaldırmak için yeniliklere açık olun, seviştiğiniz mekanı, saati değiştirin ve bulunduğunuz ortamda farklı ışık, koku ve müziklerden yararlanın. Monotonluktan kurtulmak için cinsel fanteziler kurmayı deneyebilirsiniz. Beynimiz, en büyük cinsel organımızdır ve cinsellik her şeyden önce zihinde başlar. Bu nedenle hayal gücünüzü kullanın ve ilişkinizi canlandırın.

6. Bir uzmana danışın

Cinsel isteğinizi ve gücünüzü artırmak için doğal yolları denediyseniz fakat sorununuz hala devam ediyorsa, mutlaka bir uzmandan destek alın. Doğru bir uzman desteğinde yapılacak cinsel terapi tedavileri, mutlu ve sağlıklı bir cinsel yaşam için oldukça önemlidir.

Kadınlarda Cinsel Gücü Arttırmanın Sırları
Görsel: Kadınlarda Cinsel Gücü Arttırmanın Sırları

Seks tansiyonu arttırır mı? 

Seksin tansiyonu hafif-orta şiddetli bir egzersiz kadar arttırır. Sistolik (büyük) tansiyonu 120 mmHg’den yaklaşık 150-180 mmHg’ye kadar çıkartabilir. Ancak daha az efor gerektiren aktivitelerde tansiyon bu kadar yükselmez. Dolayısıyla eğer 15-20 dakika bir sıkıntı yaşamadan yürüyüş yapabiliyorsanız seksten kaçınmanıza gerek yok. Tansiyonunuzu düşürecek yaşam tarzı değişiklikleri, gerekiyorsa tansiyon ilaçlarının kullanımı ile yüksek tansiyonu kontrol altına alırsanız seks yapabilirsiniz.

Sertleşme ilaçlarının reçetesiz kullanımına da dikkat çeken uzmanlar, sertleşme sorununda görünen en büyük yanlış, herkesin reçetesiz bir şekilde sertleşme ilaçlarını kullanması olduğunu belirtmekteler. Ancak bilmelisiniz ki bu ilaçların kontrol edilemeyen yüksek tansiyon sorununda verilmesi önerilmez. Tansiyon ancak kontrol altında ve sağlıklı sınırlara indiyse, sertleşme ilaçları kullanılabilir.

Sağlıklı günler dileriz 😊