Kalp Ve Damar Sağlığına İyi Gelen Besinler

0
1453
Görsel:

Doymuş yağdan fakir; lif, antioksidan, tekli doymamış yağ ve balıktan zengin bir diyet, kalp ve damar hastalıkları üzerinde olumlu etki yapar. Kalbinizi uzun yıllar sağlıklı tutmak istiyorsanız, alışveriş listenize kalp ve damar sağlığına iyi gelen yiyecekleri eklemelisiniz. “Hangi besinler kalp ve damar sağlığını koruyabilir?”

kalp ve damar
Görsel: kalp ve damar sağlığı

Sağlıklı ve uzun ömür, herkesin tek beklentisidir. Sağlıklı bir kardiyovasküler sisteme sahip olmak, bu amaca ulaşmak için ön koşullardan biridir. Bu nedenle beslenmenin önemini yavaş yavaş fark edilmeye başlandı. Yiyeceklerin faydalı etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmeye ve buna göre yeme alışkanlığını geliştirmeye çalışmalısınız.

Çay, kahve, çikolata ve kuruyemişler de bizim için vazgeçilmez ürünlerdir. Bununla birlikte, onları tüketirken, zararlı olup olmadıklarını da bilmek istersiniz. Ancak son yıllarda tüm bu gıdaların kalp ve damar sağlığı üzerinde olumlu etkisi olduğunu gösteren çalışmalar yayınlanmıştır. Bu nedenle daha rahat tüketebiliriz. Elbette kalp damar sağlığına en faydalı olanın düzenli egzersiz ve dengeli beslenme olduğunu unutmayın.

kahve tüketimi
Görsel: kahve tüketimi

Çay kahve tüketimi: Yayınlanan araştırma sonuçları, çay ve kahvenin kültürümüzde vazgeçilmez bir unsur olduğunu ve kalp krizi ve felç riskini önleyebileceğini göstermektedir. Bu olumlu etkilerin, bileşenlerinde bulunan flavonoidlerden kaynaklandığına inanılmaktadır. Flavonoidlerin antioksidan etkileri vardır. Kısacası, vücudumuzda yiyecek yakma sürecinde, “serbest oksijen serbest radikalleri” adı verilen bazı kimyasallar açığa çıkar.

Aslında görevleri, zararlı maddeleri oksidasyon yoluyla etkisiz hale getirmektir. Ancak aşırı serbest oksijen radikalleri vücudun kendi dokularına zarar verebilir. Serbest oksijen radikallerinin zararlı etkileri kalp hastalığı ve birçok hastalığın temelini oluşturur. Antioksidanlar, bu oksijensiz radikalleri nötralize ederek hasarı önleyebilir. İnsan vücudunda LDL adı verilen kötü kolesterolün oksidasyonu da kalp hastalığının önemli bir nedenidir. İşte çeşitli gıdalarda bulunan ”Flavonoidler” adı verilen antioksidanlar, LDL kolesterolün oksidasyonunu da azaltarak kalp damar sağlığını koruyucu etki gösterebilirler.

çay
Görsel: çay

Çay ve kahve de flavonoidler açısından zengindir. Bu nedenle fazla tüketilmezlerse kalp ve damar sağlığına faydalıdırlar. Çay ve kahve tüketirken dikkat edilmesi gereken noktaları da özetlemekte fayda var:

  • Çay ve kahvede bulunan kafein içeriği kalp dostuna neden olabilir. Özellikle kalp yetmezliği veya düzensiz kalp atışı olan hastalarda taşikardi gelişebilir. Yüksek kafein içerikli kahve de tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Bu hasta grubu bir doktora danışmalı ve tüketimleri hakkında bilgi almalıdır.
  • Benzer şekilde içme suyunun kısıtlanması gereken kalp yetmezliği vakalarında aşırı çay ve kahve tüketimi zararlı sonuçlar doğurabilir. Kalp yetmezliği olan kişiler mutlaka çay ve kahve konusunda doktorlarına danışmalıdır.
  • Çay kansızlığa, özellikle demir emilimine neden olabilir.
  • Aşırı kalori ile tüketildiklerinde bu bölgelerde yemek borusu ve mide ülserlerine neden olabilir ve hatta kansere dönüşebilirler.
  • Çay-kahve, şekerle tüketiliyorsa ilave kalori kaynağı olduğu unutulmamalıdır.

Kalp ve damar sağlığına iyi gelen 7 besini sizler için derledik:

1. Kuşkonmaz 

Vücuttaki zararlı yağ hücrelerinin atılmasına ve kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Bu nedenle kalp için iyidir.

kuşkonmaz
Görsel: kuşkonmaz

2. Yeşil çay 

Yüksek düzeyde antioksidan, A, E ve C vitaminleri içerir. Antioksidan özelliklerinden dolayı kalp hastalığını etkili bir şekilde önleyebilir. Bu nedenle günde en az 1 bardak yeşil çay içebilirsiniz.

yeşil çay
Görsel: yeşil çay

3. Çikolata

Bitter çikolata kardiyovasküler sağlık için iyidir. Her gün 2 veya 3 dilim bitter çikolata yemek kan basıncını düşürmeye ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.

çikolata
Görsel: çikolata

4. Yulaf ezmesi

İçerdiği lif, kalp sağlığını korur. İçeriğinde bulunan E vitamini ve B sayesinde hastalıkları buna göre önleyebilir. Bu nedenlerle tüketimi artırılmalıdır.

buharda-pişirilen-yulaf
Görsel: yulaf ezmesi

5. Balık 

Somon ve ton balığı, kalp sağlığı için çok önemli olan Omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu nedenle haftada en az bir kez somon veya ton balığı yemekte fayda vardır.

balık
Görsel: balık

6. Ispanak

Potasyum oranı yüksek bir besin olduğu için kalp için faydalıdır. Ispanak bol miktarda mineral ve vitamin içerir. Aynı zamanda omega-3 yağ asitleri içerir. Yararlı olması açısından taze, buharda pişirilmiş veya kısa bir süre haşlanmış olarak yemekte fayda vardır.

ıspanak
Görsel: ıspanak

7. Ceviz

Cevizdeki yağ asitleri kalp hastalıklarını önleyebilir. Kalp ve tansiyon hastalarının tansiyonunu düzenler. Kan pıhtılaşması durumunda ceviz yemek çok faydalı olacaktır. Günde birkaç ceviz yemek, kalbin kan dolaşımını düzenleyebilir, damar sertliğini önleyebilir ve kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Doğal Antidepresanlar Ceviz
Görsel: ceviz

Sağlıklı günler dileriz 😊