Annelik Yolunda

Kan Pıhtılaşmasını Önleyen En Yararlı Besinler

kan pıh

Kan pıhtılaşması, kanın damardan düzgün bir şekilde akmasını engeller. Kanın yeni bir kan pıhtılaşması oluşturması felç riskini artırır. Peki, ilaçların yanı sıra kan pıhtılaşmasını önlemenin doğal bir yolu var mı? Bilimsel araştırmalara göre kanın pıhtılaşmasını önleyebilecek bazı yiyecekler ve şifalı bitkiler nasıl kullanılır? İşte o besinler:

Görsel: kan pıhtılaşması

1. Zencefil 

Zencefil, kan pıhtılaşmasını etkili bir şekilde önleyebilen bir bitkidir. Bu nedenle inme riskini de azaltır. Vücutta sağlıklı kan dolaşımı sağlar. 2002’de yayınlanan bir araştırma, zencefilin bir kolesterol düşürücü ajan, bir antitrombotik ajan (kanın pıhtılaşmasını veya oluşan kan pıhtılarını çözmesini önleyen bir ilaç) ve bir anti-enflamatuar (antiinflamatuar) ajan olarak kullanılabileceğini göstermiştir.

Nasıl tüketebilirsiniz?

Hem kurutulmuş zencefil özü hem de zencefil özü, kan pıhtılarının oluşumunu azaltabilir. Şaşırtıcı sağlık yararlarından yararlanmak için meyve suyuna, et suyuna veya pişirmeye zencefil ekleyin. Ayrıca günde 2 veya 3 bardak zencefil çayı içebilirsiniz. Çay hazırlamak için 1 bardak suda birkaç dilim taze zencefil kökünü kaynatın ve 5 dakika demlenmesine izin verin. Çayı süzün. Tatmak için biraz limon suyu ve bal ekleyebilirsiniz.

Görsel: Zencefil

2. Zerdeçal

Zerdeçal, çok doğal bir anti-enflamatuar bitki olarak bilinir. Ancak doğal kan inceltici olarak da kullanılabilir. Zerdeçalın ana bileşeni kurkumin’dir. Kurcumin, trombositlerin (trombositlerin) bir araya toplanmasını ve kan pıhtıları oluşturmasını önlemeye yardımcı olabilir. Çalışmalar, kurkumin ve türevlerinin günlük tüketimde antikoagülan etkileri olduğunu göstermiştir.

Nasıl tüketebilirsiniz?

Çaya, salatalara ve diğer yiyeceklere zerdeçal tozu ekleyin. Ayrıca her gün yatmadan önce bir bardak zerdeçal sütü içebilirsiniz. Takviye kullanıyorsanız, dozu doğru şekilde ayarlamak için lütfen önce doktorunuza danışın. Ayrıca kan sulandırıcı ve kan sulandırıcı içeren zerdeçal takviyeleri doktora danışmadan kullanmayın.

Görsel: zerdeçal

3. Sarımsak

Sarımsak kalp sağlığına çok faydalıdır. Sarımsaktaki adenozin, allisin ve parafin polisülfidleri gibi kükürt içeren bileşikler kan inceltici olarak kullanılabilir. Sarımsak ayrıca kan kolesterolü ve trigliserit seviyelerini düşürebilir, bu da plak oluşumunu azaltabilir ve böylece kalp krizi riskini azaltabilir. Yayınlanan bir araştırma, sarımsağın emboli riskini önlemede faydalı olabileceğini kanıtladı.

Nasıl tüketebilirsiniz?

Mümkünse günde 2 veya 3 diş çiğ sarımsak yiyin. Sarımsak takviyesi kullanmak istiyorsanız mutlaka bir doktora danışın.

Görsel: sarımsak

4. Tarçın

Tarçın bir başka etkili doğal antikoagülandır. Kumarin içerdiği için kumarin güçlü bir antikoagülan etkiye sahiptir. Bu baharat aynı zamanda kan basıncını ve kuru iltihabı dengeleme özelliğine de sahiptir. Tarçın ayrıca felç olasılığını da azaltabilir.

Nasıl tüketebilirsiniz?

Pek çok öğün ve içeceğin tadı ve kokusunu çeşitlendirmek için toz tarçın ekleyebilirsiniz. Ama dikkat et! Aşırı ve uzun süreli tarçın kullanımı karaciğerde hasara neden olabilir. Bu nedenle, lütfen dikkatli kullanın.

Görsel: Tarçın

5. Acı biber

Acı biberin güçlü bir kan inceltici etkisi vardır ve ayrıca kan dolaşımını hızlandırabilir. Yağ birikimini gidermeye, arterleri daraltmaya, arterleri ve kan damarlarını genişletmeye ve kan pıhtılarını gidermeye yardımcı olan kapsaisin adı verilen kimyasal bir madde içerir. Aynı zamanda kan pıhtılarının oluşumunda önemli rol oynayan çözünmeyen bir protein olan fibrin yoğunluğunun azaltılmasına da yardımcı olur. Ek olarak, bu baharat aynı zamanda kan basıncını düşürmeye ve genel kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Nasıl tüketebilirsiniz?

Yemek ve çorbalara doğranmış taze kırmızı biberleri ekleyin. Ayrıca kahvaltıya, salatalara ve diğer öğünlere kırmızı biber serpebilirsiniz.

Görsel: acı biber

6. E vitamini 

E vitamini, kan dolaşımını düzenlemek ve kan pıhtılarını önlemek dahil olmak üzere çeşitli tıbbi faydalara sahiptir. Ağızdan uygulama, kan pıhtılaşması riskini azaltabilir.

Nasıl tüketebilirsiniz?

E vitamini kapsülleri, günlük E vitamini ihtiyacınızı karşılamak için iyi bir seçimdir. Ancak takviyeleri almadan önce lütfen doktorunuza danışınız. Ayrıca yumurta, et, tahıllar ve çeşitli taze meyve ve sebzeler gibi E vitamini yönünden zengin yiyecekler de yiyebilirsiniz.

Görsel: E vitamin

Kan pıhtılaşmasını önleyen kan sulandırıcı özelliğe sahip diğer gıdalar

Raporlara göre, omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA bakımından zengin balıkların kan inceltici etkisi vardır. Bitter çikolatadaki kakaodaki flavonoidler kanın incelmesine yardımcı olabilir. Ceviz, badem, fındık, kaju fıstığı ve antep fıstığı gibi kuruyemişler de etkilidir. Ananas, kandaki yoğunluğu azaltmaya yardımcı olabilecek “Bromelain” adlı bir enzim içerir.

Yeşil çay, damarları gevşetmeye ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir. Hücreleri canlı tutmak ve dehidrasyonu önlemek için bol su içirin. Ek olarak, bazı doğal kan inceltici besinler ve şifalı bitkiler reçeteli ilaçlarla etkileşime girebilir. Sizin için en iyi yöntemi belirlemek için doktorunuza danıştığınızdan emin olun.

Sağlıklı günler dileriz ?

Exit mobile version